350 miast i gmin w Niemczech popiera inicjatywę wprowadzania ograniczeń prędkości do 30 km/h

    Inicjatywa, której celem jest wprowadzenie na większą skalę ograniczenia prędkości do 30 km/h w centrach niemieckich miast, powołana przez Augsburg, Ulm i Freiburg, zyskuje coraz więcej zwolenników. Jak poinformował pracownik z Lipska, średnio każdego dnia roboczego do projektu dołącza jedna gmina. Inicjatywa „Lebenswerte Städte” została zapoczątkowana przez trzy duże miasta położone w południowych Niemczech, a także Akwizgran, Hanower, Lipsk i Münster. W międzyczasie do pomysłodawców akcji mającej na celu uczynienie niemieckich miast bardziej przyjaznymi miejscami do życia, dołączyło ponad 350 kolejnych miast, gmin i powiatów. W tym roku chcą również pozyskać zwolenników wśród samych obywateli.

    Gminy walczą o prawo do swobodnego decydowania o ograniczeniach prędkości obowiązujących na ich terenie

    Na przykład w grudniu do inicjatywy dołączyła gmina Westhausen w Badenii-Wirtembergii, gmina targowa Türkheim w Bawarii, miasto powiatowe Homburg (Efze) w Hesji oraz miasto Menden w Nadrenii Północnej-Westfalii. Obecnie popiera ją wiele dużych miast, takich jak Bielefeld, Norymberga, Stuttgart czy Karlsruhe, a także znacznie mniejsze gminy, takie jak Leonberg czy Simbach am Inn. Projekt cieszy się poparciem niezależnie od przynależności partyjnej włodarzy miast i gmin.

    Gminy domagają się, aby same mogły swobodnie decydować o tym, jakie ograniczenia prędkości będą obowiązywać w miejscowościach położonych na ich terenie. Obecnie przepisy ruchu drogowego przewidują, że ograniczenie prędkości do 30 km/h może być wprowadzone tylko w przypadku konkretnego zagrożenia lub przed obiektami takimi jak szkoły i przedszkola. Zgodnie z inicjatywą „Lebenswerte Städte” taka prędkość powinna być w przyszłości standardem, przy czym – w zależności od lokalizacji – powinno być możliwe wprowadzenie większych lub mniejszych ograniczeń.

    Europejski Tydzień Mobilności organizowany we wrześniu ma być okazją do wprowadzenia na próbę ograniczenia prędkości do 30 km/h w jak największej liczbie niemieckich miast i gmin

    Według osób zaangażowanych na rzecz tej inicjatywy, Federalne Ministerstwo Transportu w Berlinie nie wykazuje obecnie „prawie żadnej gotowości do tego, by na poważnie zająć się tą sprawą”. Dlatego w 2023 roku, oprócz działań na szczeblu politycznym, planowane jest zwiększenie świadomości społecznej. Okazją ku temu ma być m.in. Europejski Tydzień Mobilności, organizowany we wrześniu 2023 r. Inicjatywa „Lebenswerte Städte” chce zachęcić jak największą liczbę miast i gmin do tego, by w ramach tej kampanii wypróbowały ograniczenia prędkości do 30 km/h. Dnia 2 lutego odbędzie się konferencja online, podczas której omówione zostaną szczegóły realizacji projektu.

    Niedawno federalny urząd ochrony środowiska zalecił wprowadzenie ograniczenia prędkości do 30 km/h w miastach w całych Niemczech. Badanie wykazało, że znacznie zmniejszyłoby to zanieczyszczenie hałasem, a także pozytywnie wpłynęło na czystość powietrza.

    Źródło: Passauer Neue Presse

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    4 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    4 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Kris...

    Nagle za głośno się zrobiło, myślałby kto że władza tak się troszczy o ciszę w centrach miast hahahahahaha.

    Marta

    I niech postawia fotoradary,bo w tych sztrefach ci niemieccy kierowcy nie przestrzegaja nadal predkosci!!!!

    Zniewolenie komuny EU

    Eko debile
    Psycho Hitler czyli EU
    Do tego 100 km na autostradzie, korki, Zniewolenie i zastraszenie
    A jak sapiesz dostaniesz zastrzyk
    Raus takie Niemcy !

    Kazimierz

    Nie 30 tylko 80 bo przy tej prędkości auta najbardziej ekologiczne są

    4
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x