Przewodnik po najpiękniejszych miejscach na urlop w zachodnich Niemczech!

    Jakie są najpiękniejsze miejsca na urlop w Niemczech Zachodnich? Północ kraju niemal wszystkim kojarzy się z wybrzeżem, południe – z górami. Ale co ma do zaoferowania turystom zachodnia część Niemiec? Więcej niż mogłoby się Wam wydawać!

    Obojętnie, czy planujecie jednodniową wycieczkę za miasto, krótki wypad na weekend, żeby porobić trochę zdjęć, czy też kilkutygodniową wyprawę – Niemcy Zachodnie mają tak wiele do zaoferowania, że chciałoby się mieć więcej urlopu i czasu na zwiedzenie tych wszystkich miejsc. Czy znacie już na przykład Externsteine – kompleks skał pochodzenia kredowego w Lesie Teutoburskim? Byliście kiedyś w regionie Dahner Felsenland, widzieliście wiszący most linowy Geierlay? I czy kiedykolwiek przemierzaliście Niemiecki Szlak Wina lub Odenwald? Czy naprawdę znacie Niemcy Zachodnie?

    Jeśli nie, to czas najwyższy się tam wybrać! Które miejsce na mapie tego regionu wyda Wam się najbardziej ekscytujące? Sprawdźcie listę najciekawszych naszym zdaniem propozycji – jesteśmy pewni, że nie będziecie mogli się zdecydować!

    Hesja

    To właśnie w Hesji znajduje się jedna z najważniejszych metropolii finansowych świata, czyli Frankfurt nad Menem. Ale co jeszcze Hesja ma do zaoferowania turystom? Co sprawia, że jest tak wyjątkowa?

    Niektórych do Hesji przyciągają malownicze i zachwycające regiony Rheingau i Hessische Bergstraße. Innych – bezkresne, rozległe lasy Odenwaldu, po których można wędrować przez wiele dni, lub małe miejscowości w niskich górach Taunus.

    W Hesji znajduje się wiele urokliwych miasteczek i wiosek z charakterystycznymi domami z muru pruskiego, które często znane są tylko mieszkańcom regionu, a naprawdę warto je zobaczyć. Przykładami są Alsfeld, Bad Sooden-Allendorf, Heppenheim, Limburg an der Lahn, Michelstadt, Wetzlar i Seligenstadt.

    Oficjalną stronę turystyczną Hesji znajdziecie pod adresem: https://www.hessen-tourismus.de

    Rheingau

    Zamki, pałace, klasztory i dużo słońca: Rheingau to malownicza kraina w Hesji z bogatą ofertą kulturalną.

    Bezpośrednio nad Renem znajdują się winnice i piękne wioski. Szczególną popularnością wśród podróżnych cieszy się na przykład miasto Eltville. W okolicy znajdziecie wiele zamków, pałaców, klasztorów i kościołów. Pas winnic przechodzi łagodnie w pasmo górskie Rheingaugebirge z gęstymi lasami i torfowiskami.

    Do najbardziej znanych miejsc w Rheingau należą klasztor Eberbach, winnica Schloss Vollrads, hotel Burg Schwarzenstein i zamek Johannisberg wraz z winnicą. Polecamy także wędrówkę wzdłuż Renu, na przykład w okolicach Eltville, gdzie można zwiedzić także zamek elektora (Kurfürstliche Burg). Rheingau wyróżnia się też pod względem kulinarnym – wino i potrawy podawane w tutejszych winiarniach są naprawdę wyśmienite!

    klasztor Eberbach

    Jeśli chcecie uprawiać turystykę pieszą, polecamy wędrówkę szlakiem Rheinsteig. Rozpoczyna się on w Wiesbaden przy zamku Biebrich i prowadzi obok miasta Rüdesheim do Nadrenii-Palatynatu.

    Tuż obok Rheingau leży stolica kraju związkowego Hesji – Wiesbaden, którą koniecznie trzeba odwiedzić. Będąc w tym regionie warto również wybrać się na wycieczkę do niemieckiej metropolii finansowej, czyli do Frankfurtu nad Menem.

    Oficjalną stronę turystyczną Rheingau znajdziecie pod adresem: https://www.rheingau.com

    Kolarstwo górskie w północnej Hesji

    Szukacie miejsca do uprawiania kolarstwa górskiego w zachodnich Niemczech? Jeśli tak, to gorąco polecamy Premiumweg P14 oraz Extratour Ronshausen.

    Premiumweg P14 oferuje bardzo urozmaiconą wycieczkę przez obszar Kaufunger Wald. Trasa okrężna o długości 10,5 km prowadzi po naturalnych ścieżkach przez najwyższe wzniesienie Bilstein, przez łąki i lasy, w których zadomowiły się rysie i żbiki. Warto zrobić sobie przerwę w restauracji Waldschlösschen znajdującej się w pięknej dolinie nad strumieniem lub na Bilstein w restauracji o tej samej nazwie. Cała trasa jest bardzo malownicza.

    Drugą propozycją dla rowerzystów w Hesji jest Extratour Ronshausen, trasa okrężna o długości niespełna 18 km, prowadząca przez trzy urokliwe doliny. Zaczyna się ona i zarazem kończy w Waldhessen. Jest to bardzo urozmaicona trasa wiodąca przez las i łąki. Prowadzi głównie po dobrze utwardzonych drogach leśnych, po których jak najbardziej można poruszać się również na rowerze górskim. Panuje tu niewyobrażalna cisza i spokój.

    Oficjalną stronę turystyczną północnej Hesji znajdziecie pod adresem: https://www.grimmheimat.de

    Hessische Bergstraße

    Region Bergstrasse rozciąga się na obszarze od Darmstadt w południowej Hesji do Heidelbergu i Wiesloch w Badenii-Wirtembergii. Znajdziecie tutaj malownicze winnice i sady, a także niewysoki masyw górski Odenwald. Nie brakuje tu ładnych miasteczek (takich jak np. Zwingenberg i Heppenheim w Hesji oraz Heidelberg w Badenii-Wirtembergii) oraz wartych zobaczenia zamków. Koniecznie odwiedźcie zamek Frankenstein w pobliżu Darmstadt oraz klasztor benedyktynów w Lorsch.

    Ruiny zamku Frankenstein

    Im dalej w głąb Odenwaldu, tym piękniejsza staje się przyroda. Balkhäuser Tal i Felsenmeer Lautertal to wyjątkowe miejsca dla miłośników fotografii. Warto zwiedzić okolicę na piechotę. Nawet jeśli droga pod górę jest miejscami nieco bardziej stroma, radość z przebywania na łonie natury wynagrodzi trud wejścia na szczyt.

    Oficjalną stronę turystyczną Bergstraße znajdziecie pod adresem: https://www.diebergstrasse.de

    Odenwald

    Odenwald to niewysokie pasmo górskie w południowej Hesji i jeden z najpiękniejszych terenów do uprawiania turystyki pieszej w tym kraju związkowym. Na południu sięga do Badenii-Wirtembergii i Bawarii.

    Częścią Odenwaldu jest Geo-Naturpark Bergstraße-Odenwald, który zachwyca geologicznymi tworami, takimi jak jaskinie, formacje skalne, wydmy itd.

    Będąc w Odenwaldzie warto zwiedzić takie miasta jak Amorbach (Bawaria), Eberbach z zabytkową starówką, Heppenheim – piękne miasto z charakterystycznymi domami z muru pruskiego, Michelstadt, Miltenberg i Lindenfels.

    Niestety, Odenwald nie jest idealnym miejscem do uprawiania turystyki rowerowej. Istnieją wprawdzie ponadregionalne długodystansowe szlaki rowerowe, jak np. Hessischer Radfernweg R4, R8 lub R9, ale w samych górach nie ma dobrze rozbudowanej sieci tras rowerowych. Jeśli szukacie miejsca na wycieczkę rowerową w zachodnich Niemczech lub Hesji, to lepiej nadają się do tego Vogelsberg, Rhön lub Eifel.

    Odenwald jest również popularny wśród motocyklistów. Polecamy szczególnie piękną krętą drogę B 47 prowadzącą z Bensheim przez Lindenfels do Michelstadt. Z parkingu „Schöne Aussicht” znajdującego się przy tej drodze (lub po przejściu kilku metrów odchodzącą od niego polną drogą) roztacza się piękna panorama.

    Wspaniały widok na Odenwald ukaże się Wam po dotarciu do Neunkircher Höhe (600 m n.p.m.), drugiego co do wysokości szczytu Odenwaldu. Znajduje się tu wieża widokowa z małym bistro. Można się tu dostać jedynie pieszo lub rowerem.

    Jeśli chodzi o miasta, to polecamy wizytę w Michelstadt z jego uroczą starówką. Koniecznie wstąpcie na kawę do „Träumerei” lub „Elefantenhaus”. Warto też spróbować w lokalnej restauracji Kochkäse, czyli roztopionego sera serwowanego zazwyczaj z ciemnym pieczywem i cebulą przyrządzoną z dodatkiem octu i oleju.


    Michelstadt

    Oficjalną stronę turystyczną Odenwaldu znajdziecie pod adresem: https://www.bergstrasse-odenwald.de

    Felsenmeer Lautertal w regionie Odenwald

    Felsenmeer Lautertal jest szczególnym miejscem dla miłośników pieszych wędrówek oraz rodzin. Będąc w Odenwaldzie – najlepiej w ciągu tygodnia – koniecznie zawitajcie do tej długiej doliny wypełnionej tysiącami ogromnych granitowych bloków.

    Felsenmeer Lautertal

    Przez Felsenmeer prowadzą różne oznakowane szlaki turystyczne, w tym m.in. długodystansowy szlak pieszy Nibelungensteig. Teren ten jest chętnie odwiedzany przez rodziny, szczególnie w weekendy i święta, więc jeśli szukacie ciszy i spokoju, lepiej wybrać się tutaj w ciągu tygodnia.

    Więcej informacji możecie uzyskać odwiedzając stronę internetową biura informacji turystycznej Felsenmeer-Informationszentrum dostępną pod adresem: https://www.felsenmeer-zentrum.de

    Taunus

    Taunus jest niskim pasmem górskim położonym na północ od miast Frankfurt i Wiesbaden oraz regionu Ren-Men. Najwyższym szczytem jest Großer Feldberg położony na wysokości 880 m. n.p.m. Miejscem idealnie nadającym się do uprawiania turystyki pieszej i odpoczynku jest przede wszystkim słabo zaludniony Hochtaunus. Jeśli fascynuje Was kultura, polecamy urocze miasteczka w Vordertaunus. Szczególnie warte odwiedzenia są np. Königstein z ruinami zamku, Kronberg z ładną starówką i zamkiem, Neroberg w Wiesbaden lub uzdrowisko Bad Homburg, największe miasto regionu, z imponującym pałacem i parkiem.

    Taunus to miejsce idealnie nadające się do uprawiania turystyki pieszej. Góry przecina sieć dobrze oznakowanych szlaków turystycznych. W Taunusie warto zwiedzić rzymski fort Saalburg, odbyć małą podróż w czasie w jednym z największych niemieckich skansenów, czyli w Hessenpark, lub przejechać się koleją linowo-terenową na Neroberg w Wiesbaden, skąd rozciąga się wspaniały widok. Na zachód od Taunus w Dolinie Środkowego Renu (Mittelrheintal) znajduje się znana na całym świecie skała Loreley.

    Szczególnie w weekendy wijące się drogi Taunusu, a zwłaszcza trasa do Feldberg, są chętnie odwiedzane przez motocyklistów.

    Jeśli chcecie połączyć wycieczkę w góry Taunus ze zwiedzaniem miast, koniecznie wybierzcie się do Wiesbaden i Frankfurtu.

    Oficjalną stronę turystyczną Taunusu znajdziecie pod adresem: https://taunus.info

    Wispertal w górach Taunus

    Wyjątkowym zakątkiem gór Taunus jest dolina Wispertal. Przez słabo zaludniony krajobraz wije się rzeka Wisper. Dolinę można odkrywać na czternastu szlakach, tzw. „Wisper-Trails”.

    Teren ten jest wprost stworzony do uprawiania turystyki pieszej. Idyllicznie wznosi się i opada między skałami, lasem i łąkami. Kiedy wyjdzie się z lasu na strome zbocza doliny, z występów skalnych roztacza się zapierający dech widok na krajobraz doliny.

    Nadrenia Północna-Westfalia

    W Nadrenii Północnej-Westfalii w fascynujący sposób przenikają się przemysł i przyroda. Znane na całym świecie zabytki, takie jak katedra w Kolonii, stanowią równie interesujące motywy fotograficzne, jak Szlak Zabytków Kultury Przemysłowej (Route der Industriekultur), wspaniałe zamki, sielskie wioski i pomniki przyrody Nadrenii Północnej-Westfalii. A czy znacie już malowniczy teren sześciu jezior Sechs-Seen-Platte w Duisburgu?

    Zagłębie Ruhry jest niesamowicie różnorodne. Charakterystyczne jest oczywiście dziedzictwo przemysłowe. Znajdziecie tu z jednej strony opuszczone tereny, na których stoją czasem lepiej, czasem gorzej zachowane budynki, a z drugiej strony typowe dla tutejszego krajobrazu hałdy, czyli wysypiska odpadów przemysłowych.

    Jest tu także wiele godnych polecenia parków. Szczególnie interesujące przykłady to park rzeźb Skulpturenpark Waldfrieden w Wuppertalu i park zamkowy Schlosspark Heltorf w Ratingen (zwłaszcza w okresie kwitnienia rododendronów).

    Oficjalną stronę turystyczną Nadrenii Północnej-Westfalii znajdziecie pod adresem: https://www.nrw-tourismus.de

    Route der Industriekultur (Szlak Zabytków Kultury Przemysłowej)

    Route der Industriekultur jest jednym z najważniejszych celów turystycznych w Nadrenii Północnej-Westfalii. Licząca 400 km dobrze oznakowana trasa łączy najważniejsze i najciekawsze pod względem turystycznym zabytki przemysłowe Zagłębia Ruhry. Szlak prowadzi okrężną trasą przez 25 miejsc w Zagłębiu Ruhry atrakcyjnych pod względem historycznym, a często także fotograficznym.

    Zagłębie Ruhry to dawne tereny górnicze i pokopalniane. Z końcem 2018 roku w Bottrop zamknięto ostatnią niemiecką kopalnię węgla kamiennego Prosper Haniel. Znany kompleks przemysłowy kopalni i koksowni Zollverein jest nieczynny od 1986 roku. Ale górnictwo w pewien sposób żyje dalej.

    Każde miasto w Zagłębiu Ruhry jest świadkiem czasów. W cudowny sposób zatrzymano czas, nie burząc starych obiektów, ale konserwując je i przekształcając. Wiele z nich stało się muzeami historii (np. Zeche Zollverein Essen, Henrichshütte Hattingen), w innych mieszczą się restauracje lub nietypowe baseny (Zeche Zollverein). W dawnym zbiorniku gazu w Oberhausen można obejrzeć imponujące wystawy.

    Dobrym pomysłem jest podzielenie trasy na małe etapy i nie zwiedzanie wszystkiego naraz. Na trasie znajduje się kilka panoramicznych punktów widokowych na typowy dla Zagłębia Ruhry krajobraz przemysłowy. Miłymi przystankami są Halde Rheinelbe z piękną panoramą, wielka rzeźba Tygrys i Żółw, Tetraeder lub Alsumer Berg.

    Zagłębie Ruhry ma bardzo dobrze rozwiniętą sieć tras rowerowych, często poprowadzonych wzdłuż dawnych linii kolejowych. Przejeżdżając przez zaskakująco zielone krajobrazy można napotkać zwierzęta, które niekoniecznie spodziewalibyście się zobaczyć w tym miejscu. Warto zatrzymać się przy obiektach kultury przemysłowej, dawnych kopalniach i stalowniach, czasem opuszczonych, a czasem pieczołowicie odrestaurowanych lub przekształconych w wyjątkowe miejsca kultury, jak np. kopalnia Zollverein w Essen, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

    Przez większość czasu jazda rowerem po płaskim terenie jest bardzo wygodna, ale czasami warto pokonać podjazdy. Hałdy odpadów po dawnym górnictwie węglowym są jednocześnie dobrymi trasami wspinaczkowymi dla rowerzystów i wędrowców, wyjątkowymi obszarami przyrodniczymi, fantastycznymi punktami widokowymi i niezwykłymi dziełami sztuki, które można zwiedzać pieszo. Jest tu Tetraeder i Amfiteatr w Bottrop, Tygrys i Żółw w Duisburgu, Grubenlampe w Moers, Himmelstreppe (schody do nieba) w Gelsenkirchen, Horizontobservatorium w Herten i wiele innych ciekawych miejsc do odkrycia.

    Oficjalną stronę turystyczną Parku Krajobrazowego Duisburg znajdziecie pod adresem: https://www.landschaftspark.de

    Kolonia

    Kolonia jest największym miastem w Nadrenii Północnej-Westfalii i w całych Niemczech Zachodnich i jednym z najstarszych niemieckich miast.

    Kolonia słynie z Katedry i Mostu Hohenzollernów, z karnawału, piwa Kölsch i zachowanych w niezmienionym stanie knajpek. Pod względem historycznym i turystycznym w Kolonii jest mnóstwo miejsc do odkrycia.

    Kolonia nocą

    Najważniejsze zabytki Kolonii znajdują się w historycznym centrum miasta na niewielkim obszarze. Odwiedzając Kolonię po raz pierwszy, prawdopodobnie będziecie chcieli zobaczyć katedrę, jeden z największych i najpiękniejszych kościołów w Niemczech. Jest on otwarty dla zwiedzających, a z wieży rozciąga się piękny widok na miasto. Polecamy też przejażdżkę kolejką linową nad Renem. Stacja kolejki linowej na lewym brzegu Renu znajduje się obok zoo.

    Stare miasto w Kolonii to Martinsviertel, dzielnica odbudowana po II wojnie światowej w typowo średniowiecznym stylu. Aby się zrelaksować, warto wybrać się na spacer po parku miejskim Rheinpark wzdłuż brzegu Renu.

    Warto zobaczyć 12 romańskich kościołów, szczególnie Kościół Świętego Marcina nazywany Wielkim (Kath. Kirche Groß St. Martin) w centrum starego miasta w Kolonii.

    Oficjalną stronę turystyczną Kolonii znajdziecie pod adresem: https://www.koelntourismus.de

    Externsteine w Lesie Teutoburskim

    Externsteine to kompleks wysokich na 40 metrów skał pochodzenia kredowego znajdujący się w Lesie Teutoburskim w pobliżu Lippe w północno-wschodniej części Nadrenii Północnej-Westfalii. Położone w magicznym otoczeniu Externsteine należą do najbardziej imponujących pomników przyrody w Niemczech.

    Co ciekawe, ich znaczenie kulturowo-historyczne, którego początki sięgają epoki paleolitu, nie zostało jeszcze w pełni wyjaśnione. Liczne ślady świadczą o różnorodnej historii, dlatego eksploracja Externsteine jest interesująca również z punktu widzenia historii kultury.

    Externsteine

    Z tego miejsca rozciąga się piękny widok na Las Teutoburski i zbiornik retencyjny Wiembecketeich. Ponieważ Externsteine są chętnie odwiedzane przez turystów, warto zaplanować wycieczkę do tego miejsca poza głównym sezonem lub w ciągu tygodnia. Wtedy ten pomnik przyrody będzie wymarzoną scenerią dla amatorów fotografii.

    Oficjalną stronę turystyczną Lasu Teutoburskiego znajdziecie pod adresem: https://www.teutoburgerwald.de

    Bergisches Land, Elfringhauser Schweiz

    Macie dość przemysłu i gwaru miasta? Jeśli tak, polecamy Wam wycieczkę do Elfringhauser Schweiz. Niezależnie od tego, czy lubicie piesze wędrówki, jazdę na rowerze lub motocyklu, czy też po prostu chcecie się zrelaksować – tutejszy piękny pofałdowany krajobraz łąk i lasów poprzecinany szlakami turystycznymi będzie idealnym miejscem na wakacje dla każdego turysty.

    Na południowo-wschodnim krańcu Zagłębia Ruhry rozciąga się Niederbergisches Land (Niederberg). Pomiędzy Hattingen a Velbert leży Elfringhauser Schweiz. Swoimi niekiedy łagodnymi, innym razem stromymi zalesionymi wzgórzami, rzeczywiście przywodzi na myśl krajobraz Szwajcarii.

    Sąsiednie miasteczko Hattingen z małym, ale przyjemnym starym miastem jest idealnym miejscem na zakupy lub relaks przy filiżance kawy. Jeśli lubicie przyrodę, kulturę i historię, koniecznie powinniście odwiedzić to miejsce.

    Oficjalną stronę turystyczną Bergisches Land znajdziecie pod adresem: https://www.dasbergische.de

    Naturpark Hohes Venn-Eifel (Park Krajobrazowy Hohes Venn-Eifel)

    Na granicy niemiecko-belgijskiej w Nadrenii Północnej-Westfalii i Nadrenii-Palatynacie znajduje się jedyny w swoim rodzaju Park Krajobrazowy Hohes Venn-Eifel. Na 2.700 kilometrach kwadratowych znajdziecie tu unikalny krajobraz wrzosowisk i torfowisk, pełen lasów, rzek i jezior.

    Region zaprasza do wędrówek po specjalnie wybudowanych drewnianych ścieżkach. Warto jednak zaznaczyć, że niektóre obszary parku krajobrazowego są oznaczone jako Schutzzone D i nie wolno do nich wchodzić. Z kolei obszary strefy C można zwiedzać z przewodnikiem.

    Klimat w Hohen Venn jest surowy, chłodny i deszczowy, panuje wysoka wilgotność – to warunki nietypowe dla naszej szerokości geograficznej, które sprawiają, że tutejszy krajobraz wrzosowisk jest unikalny i mistyczny.

    Więcej informacji na temat Naturpark Nordeifel znajdziecie pod adresem: http://www.naturpark-eifel.de

    Nationalpark Eifel (Park Narodowy Eifel)

    Eifel to niskie pasmo górskie pochodzenia wulkanicznego w zachodnich Niemczech, leżące częściowo w Nadrenii Północnej-Westfalii, a częściowo w Nadrenii-Palatynacie.

    W Nadrenii Północnej-Westfalii leży Park Narodowy Eifel, obszar lasów, wód i dzikiej przyrody, wspaniale nadający się do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej.

    Będąc w tym regionie warto odwiedzić zamek Vogelsang. Roztacza się stąd wspaniały widok na okolicę. Przy zaporze Urfttalsperre znajduje się małe bistro. Jeśli jesteście amatorami zupy z soczewicy lub kartoflanki, koniecznie tam zajrzyjcie!

    Warto odwiedzić również miejscowość Rurberg. Jest ona położona nad ogromnym zbiornikiem zaporowym (Rurtalsperre), po którym można przemieszczać się łódką lub promem, można w nim też popływać.

    Jeśli planujecie przemierzać Park Narodowy Eifel pieszo, idealnie nadaje się do tego 85-kilometrowy szlak Wildnis-Trail prowadzący z Monschau do Hürtgenwald.

    Długodystansowy szlak turystyczny Eifelsteig prowadzi na odcinku 313 kilometrów przez cały region Eifel od Akwizgranu do Trewiru.

    Oficjalną stronę turystyczną regionu Eifel znajdziecie pod adresem: https://www.eifel.info

    Nadrenia-Palatynat

    Wulkany, gejzery, urozmaicone krajobrazy pomiędzy niewysokimi pasmami górskimi a dolinami rzek Ren i Mozela, a do tego kilka najważniejszych europejskich zabytków kultury: Nadrenia-Palatynat ma wiele do zaoferowania pod względem turystycznym i zdecydowanie warto zaplanować spędzenie tutaj urlopu.

    Nadrenia-Palatynat to romantyczny krajobraz nadreński i winnice, głębokie lasy i wspaniałe zamki. To zabytkowe miasta i zachwycające ścieżki przyrodnicze wiodące przez góry Eifel i Hunsrück, powiat Westerwald i pasmo górskie Pfälzerwald (Las Palatynacki).

    Gratką dla fotografów w Nadrenii-Palatynacie jest bajkowy średniowieczny zamek Eltz i 360-metrowy wiszący most linowy Geierlay w górach Hunsrück. Lepiej jednak zaplanować wycieczkę do obu tych miejsc w ciągu tygodnia, gdyż w weekend są one tłumnie odwiedzane przez turystów.

    Gorąco polecamy wędrówkę przez Nadrenię-Palatynat, czy to szlakiem starych młynów, słynną Drogą św. Jakuba (Jakobsweg), czy też do zamków takich jak popularny wśród turystów zamek Eltz.

    Będąc w tym kraju związkowym warto również zwiedzić takie miasta jak Koblencja (Koblenz) i Cochem.

    Cochem

    Wyjątkowym miejscem na nocleg jest Burg Turant. Będąc jedynymi gośćmi można poczuć się jakby miało się zamek na własność. Zakwaterowanie jest odpowiednie dla 5-6 osób, zatem idealnie nadaje się na urlop z rodziną lub przyjaciółmi, jeśli macie ochotę na nocleg w nietypowym miejscu.

    Oficjalną stronę turystyczną Nadrenii-Palatynatu znajdziecie pod adresem: https://www.gastlandschaften.de

    Vulkaneifel

    Pasmo górskie Eifel rozciąga się od Nadrenii Północnej-Westfalii po Nadrenię-Palatynat. W ostatnim punkcie zaprezentowaliśmy Park Narodowy Eifel, ale Geopark Vulkanland Eifel jest również wyjątkowym punktem na mapie Nadrenii-Palatynatu. Czy wiedzieliście, że znajdują się tu dwa czynne gejzery, które wybuchają regularnie? Już choćby z tego powodu warto odwiedzić to miejsce!

    Cały region Vulkaneifel jest pochodzenia wulkanicznego. Warto spędzić tu długi weekend lub nawet zostać dłużej, zwłaszcza jeśli lubicie piesze wędrówki. Znajduje się tu wiele dobrze oznakowanych szlaków turystycznych, takich jak Lieserpfad czy Virne-Burgweg. Na nocleg polecamy średniej klasy hotel Burg Bollendorf.

    Będąc w powiecie Vulkaneifel warto też odwiedzić Geopark Laacher See. Laacher See jest największym jeziorem w Nadrenii-Palatynacie. Po ostatniej erupcji stożek wulkanu zapadł się, pozostawiając pierścień kaldery, który z czasem wypełnił się wodą. Laacher See wygląda prawie jak normalne jezioro. W południowo-wschodniej strefie brzegowej widoczna jest natomiast aktywność wulkaniczna Vulkaneifel. Duże ilości dwutlenku węgla wydobywają się z dna jeziora (tzw. mofety) i sprawiają, że na tafli Laacher See pojawiają się bąbelki.

    W pobliżu jeziora Laacher See znajduje się piękny klasztor, opactwo benedyktyńskie Maria Laach. Nieopodal znajduje się mały sklep ekologiczny, w którym sprzedaje się tylko to, co pochodzi z upraw na terenie klasztoru.

    Bardzo blisko jeziora Laacher See, na półwyspie Namedyer Werth znajduje się gejzer Andernach. Wyrzucający wodę na wysokość nawet 60 metrów jest największym gejzerem zimnej wody na świecie. Wybucha on mniej więcej co 100 minut na osiem minut. Warto zobaczyć ten spektakl natury na własne oczy. Drugim, mniejszym gejzerem w pobliżu jest Wallenborn obok miejscowości o tej samej nazwie. Wybucha średnio co 35 minut na 5 minut.

    Oficjalną stronę turystyczną Geopark Vulkaneifel znajdziecie pod adresem: https://www.geopark-vulkaneifel.de

    Pfälzerwald (Las Palatynacki), Deutsche Weinstraße (Niemiecki Szlak Winny)

    Las Palatynacki to największy zwarty obszar leśny w Niemczech. Zapierające dech w piersiach widoki lasów mieszanych, spektakularne formacje skalne oraz legendarne zamki i ruiny sprawiają, że Las Palatynacki jest wyjątkowym regionem w Niemczech.

    Krajobraz niskich gór charakteryzuje się głęboko wciętymi dolinami i różnorodnością formacji górskich. Poprzez wietrzenie i erozję różnych warstw skalnych powstały unikalne formacje z czerwonego piaskowca, które w charakterystyczny sposób kształtują krajobraz. Miłośnicy wędrówek i sportów ekstremalnych, rodziny, a w szczególny sposób pasjonaci fotografii znajdą tu coś dla siebie (zob. również podpunkt Dahner Felsenland).

    Fani zamków będą zachwyceni okolicą Annweiler. Z północnego zachodu na południowy wschód rozciąga się imponujący łańcuch górski z trzema zamkami lub ruinami zamków: Reichsburg Trifels, Anebos i Scharfenberg (który w XIII wieku był mennicą miasta Annweiler am Trifels, stąd też nazywany bywa Münz). Reichsburg Trifels położony jest na rafie skalnej, która zapewnia fantastyczne widoki na Las Palatynacki oraz na ruiny zamków Anebos i Münz. Czasy jego największej świetności przypadają na XII i XIII wiek, zamek uważano za niemożliwy do zdobycia, przechowywano tu nawet insygnia królewskie. Zamek Trifels służył w swoim czasie również jako więzienie. Najsłynniejszym więźniem był angielski król Ryszard Lwie Serce. Dzięki odbudowie Reichsburg Trifels jest bardzo dobrze zachowany i nadaje się do zwiedzania.

    Z punktu widokowego na Rehbergturm z wysokości 577 m n.p.m. można podziwiać wspaniałą panoramę Lasu Palatynackiego i trzy zamki Trifels, Anebos i Scharfenberg. To miejsce wspaniale nadaje się na sesję fotograficzną!

    widok z Rehbergturm

    Z ruin zamku Anebos można przyjrzeć się z oddali zamku Trifels. Niesamowitą panoramę oferuje również taras widokowy Slevogtfelsen, szczególnie o poranku, gdy w górskich dolinach tworzy się mgła. W nocy zamki są oświetlone, dzięki czemu wspaniałe widoki są gwarantowane nawet o późnych godzinach.

    Rodziny i miłośnicy przyrody mogą odwiedzić Biosphärenhaus Pfälzerwald/Nordvogesen w pobliżu Fischbach oraz park dzikiej przyrody Wild- und Wanderpark Südliche Weinstraße koło Silz.

    Na skraju Lasu Palatynackiego, w dzielnicy Hambach miasta Neustadt an der Weinstraße znajduje się zamek Hambach. Miłośnicy historii z pewnością nie będą zawiedzeni wizytą w tej „kolebce niemieckiej demokracji”.

    Neustadt an der Weinstraße to wspaniałe miejsce na spacer po malowniczej starówce i delektowanie się kieliszkiem wina z regionu Palatynatu.

    Miasto może być również punktem wypadowym dla wycieczek Niemieckim Szlakiem Wina. Rozpoczynająca się na północy w Bockenheim 85-kilometrowa Deutsche Weinstraße prowadzi przez drugi co do wielkości obszar uprawy winorośli w Niemczech – Palatynat (Pfalz) aż do Deutsches Weintor w Schweigen. Warto odwiedzić ten region wiosną, gdy kwitną migdałowce. Mieszkańcy Palatynatu bawią się wówczas przez cały tydzień na festynie Mandelblütenfest (pol. Festyn Kwitnących Migdałów). Charakterystyczne dla tego landu są także niezliczone Weinfeste – imprezy organizowane na obszarach winiarskich z okazji dojrzewania winorośli i rozpoczęcia zbiorów, które trwają aż do października.

    Liczne urokliwe wioski, z krętymi uliczkami i winiarniami sprawiają, że wycieczka jest niezapomnianym przeżyciem. Rzymska winiarnia Weilberg w Bad Dürkheim oferująca panoramiczny widok na winnice i Las Palatynacki pozwala zapoznać się z rzymską kulturą winiarską.

    Miłośnicy zamków przebywając w Lesie Palatynackim i podążając Niemieckim Szlakiem Wina będą zachwyceni. Wybór jest bogaty: Zamek Berwartstein (koło Erlenbach), Zamek Gräfenstein (koło Merzalben), Zamek Lemberg (Lemberg), Zamek Altdahn (koło Dahn), Zamek Trifels (koło Annweiler), ruiny zamku Anebos (koło Annweiler), ruiny zamku Neuscharfeneck (koło Dernbach), Zamek Wachtenburg (koło Wachenheim).

    Jeśli planujecie aktywny wypoczynek, mamy dla Was kilka propozycji wędrówek: Felsenland Sagenweg (trasa kilkudniowa, ok. 90 km), Deutsch-Französischer Burgenweg (trasa kilkudniowa, ok. 32 km), Wanderweg Deutsche Weinstraße (trasa kilkudniowa, ok. 96,1 km).

    Najpiękniej jest tutaj wiosną i jesienią.

    Oficjalną stronę turystyczną Lasu Palatynackiego znajdziecie pod adresem: https://www.zentrum-pfaelzerwald.de

    Dahner Felsenland

    Częścią Lasu Palatynackiego jest Dahner Felsenland. To miejsce jest rajem dla wędrowców i zostało wyróżnione przez Niemiecki Instytut Turystyki (Deutsches Wanderinstitut) tytułem „Premium Wanderregion”.

    Dahn leży w Lesie Palatynackim, w pobliżu granicy z Francją. Duże wrażenie robią wysokie na metr czerwone skały piaskowca. Znajdują się tu liczne, dobrze oznakowane szlaki turystyczne. Na Dahner Felsenpfad można podziwiać 15 różnych formacji skalnych, a nawet wspiąć się na niektóre z nich.

    W Hinterweidenthal znajduje się prawdopodobnie najbardziej znana formacja skalna z czerwonego piaskowca – Teufelstisch.  Jest to największy grzyb skalny w Lesie Palatynackim, przypominający stół. Wiele osób stojąc przed tym wyjątkowym pomnikiem przyrody, zastanawia się, w jaki sposób powstał. Tajemnicza legenda (której streszczenie napisał miejscowy poeta Fritz Claus) głosi, że pewnej nocy po lesie przechadzał się diabeł. Ponieważ był bardzo zmęczony i głodny, szukał miejsca na odpoczynek. Nie znalazłszy żadnego, bardzo się rozzłościł i zbudował sobie stół z trzech wielkich skał. Następnego ranka ludzie zauważyli to dzieło i byli pewni, że to diabeł spożywał tam swój posiłek. Tylko jeden z mieszkańców nie chciał w to uwierzyć i poszedł w nocy w to miejsce, aby zjeść kolację z diabłem. Nigdy więcej go nie widziano.

    Inne imponujące formacje skalne w okolicy to: przywodzące na myśl młodą parę Braut und Bräutigam (koło Dahn), Jungfernsprung (koło Dahn), Schillerfelsen (koło Dahn), przypominający stół Salzwooger Teufelstisch (koło Salzwoog), Altschlossfelsen (koło Eppenbrunn). Dla wspinaczy polecamy Hochstein (koło Dahn).

    Zachęcamy również do wędrówki Niemiecko-Francuskim Szlakiem Zamkowym (Deutsch-Französischer Burgenweg). Pozwala on zwiedzić liczne zamki i ruiny zamków. Tutejsze szlaki turystyczne są na ogół chętnie odwiedzane, ale nie zatłoczone. Jeśli lubicie piesze wędrówki i szukacie niezwykłych widoków, Dahn będzie dla Was idealnym miejscem na spędzenie urlopu.

    Oficjalną stronę turystyczną gminy Dahner Felsenland znajdziecie pod adresem: https://www.dahner-felsenland.net

    Zamek Eltz

    Burg Eltz jest jednym z najbardziej znanych, najlepiej zachowanych i najpiękniejszych średniowiecznych zamków w Niemczech. Bajkowa budowla stoi na stromych skałach w Elzbachtal i cieszy się ogromną popularnością wśród fotografów.

    Również wielbiciele pieszych wędrówek będą zadowoleni. „Traumpfad Eltzer Burgpanorama”, który w 2013 r. został uznany za najpiękniejszy szlak turystyczny w Niemczech, prowadzi naturalnymi ścieżkami obok stromych ścian skalnych wzdłuż rzeki Elzbach do doliny. Ma 12 km długości i oferuje wspaniałe widoki na płaskowyż poprzecinany rzeką Mozelą. Na końcu Waszym oczom ukaże się zamek Eltz – jak w bajce!

    zamek Eltz

    Oficjalną stronę Zamku Eltz znajdziecie pod adresem: https://burg-eltz.de

    Saara

    Najmniejszy kraj związkowy Niemiec również ma wiele do zaoferowania pod względem turystycznym.

    Oprócz idyllicznych krajobrazów, dobrego jedzenia i miłych ludzi, znajdują się tu także rewelacyjne miejsca do robienia zdjęć.

    Obok stolicy Saarbrücken, atrakcyjnym miejscem dla turystów odwiedzających ten kraj związkowy jest malownicze zakole rzeki Saary. Niskie pasmo górskie Hunsrück zachęca do wędrówek, na przykład bajecznymi pętlami (niem. Traumschleifen) liczącego 410 kilometrów szlaku turystycznego Saar-Hunsrück-Steig.

    Oficjalną stronę turystyczną Saary znajdziecie pod adresem: https://www.urlaub.saarland

    Zakole rzeki Saary (Saarschleife)

    Jednym z najpiękniejszych miejsc w Saarze jest Saarschleife, czyli zakole rzeki Saary. Punkt widokowy Cloef w małym miasteczku Orscholz znajduje się 180 metrów nad korytem rzeki i oferuje zapierającą dech w piersiach panoramę. Jest to świetne miejsce dla osób chcących sfotografować zakole rzeki Saary i okoliczne krajobrazy.

    punkt widokowy Cloef

    Dla lepszej widoczności można wspiąć się na sąsiednią ścieżkę w koronach drzew, z której rozpościera się jeszcze wspanialsza panorama.

    W to miejsce przyjeżdża wielu różnych fotografów. Są wśród nich osoby przebywające akurat na wakacjach i chcące dzięki zdjęciom zachować wspomnienia na dłużej, są fotografowie wykonujący zdjęcia do czasopism i kalendarzy, fotografowie przyrody lub po prostu hobbyści realizujący swoją pasję. To miejsce jest zdecydowanie warte odwiedzenia.

    Trudno o piękniejszy moment niż widok wschodzącego słońca na horyzoncie nad zakolem rzeki Saary, gdy pierwsze jego promienie przenikają przez mgłę unoszącą się nad wodą. Choć trzeba wstać wcześnie rano, zdecydowanie warto zrezygnować z dłuższego snu, żeby to zobaczyć!

    Oficjalną stronę turystyczną Saarschleife znajdziecie pod adresem: https://tourist-info.mettlach.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,377FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    316ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x