System opieki społecznej i zdrowotnej w Niemczech cieszy się niezwykłym uznaniem między innymi ze względu na swoją kompleksowość i odpowiedzialność społeczną. Oprócz państwowego świadczenia pielęgnacyjnego – Pflegegeld, w Niemczech istnieje możliwość zawarcia prywatnego ubezpieczenia pielęgnacyjnego. Poniżej tłumaczymy gdzie leży różnica i kiedy prywatne ubezpieczenie pielęgnacyjne ma sens.
Państwowe ubezpieczenie pielęgnacyjne w Niemczech
Państwowe ubezpieczenie pielęgnacyjne pozwala na zatroszczenie się o osoby, które nie mają żadnej innej opieki. To bardzo pozytywne ze względów etycznych. Z założenia świadczenie z ubezpieczenia pielęgnacyjnego ma pokrywać zarówno pielęgnację domową, jak i stacjonarną w wyspecjalizowanych placówkach. Wniosek o świadczenie należy składać w kasie chorych bądź pielęgnacyjnej.
Prywatne ubezpieczenie pielęgnacyjne w Niemczech
Niekiedy może okazać się, że państwowy zakres usług nie będzie wystarczający dla konkretnej osoby, w związku z czym warto zastanowić się nad prywatnym ubezpieczeniem pielęgnacyjnym. To trochę tak jak w przypadku ubezpieczenia od nieszczęśliwych wypadków – prywatny pakiet pozwala na większą ochronę i pozwala mieć spokojną głowę.
Private Pflegeverischerung, czyli prywatne ubezpieczenie pielęgnacyjne
Szacuje się, że w roku 2050 ok. 4,5 miliona ludzi w Niemczech będzie skazanych na pomoc bliskich albo na profesjonalną pomoc pielęgnacyjną. Zmiany społeczne stawiają przed wieloma wyzwaniami nie tylko ustawowe ubezpieczenie pielęgnacyjne, ale też samych zainteresowanych. Świadczenia pielęgnacyjne nigdy nie były stworzone z myślą o tym, że pokryją całość kosztów pielęgnacyjnych. Mają raczej zagwarantować częściowe finansowe wsparcie w przypadku konieczności skorzystania z usług pielęgnacyjnych. Może wiązać się to z jeszcze większym ubóstwem, gdyż wielu osób zwyczajnie nie stać na pokrycie wszystkich kosztów, które mogą powstać w sytuacji, kiedy jest się skazanym na opiekę przez osoby trzecie. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi prywatne ubezpieczenie pielęgnacyjne, czyli z niemieckiego „private Pflegeversicherung”.
Jakie świadczenia oferuje dodatkowe ubezpieczenie pielęgnacyjne w Niemczech?
Dodatkowe ubezpieczenie pielęgnacyjne w Niemczech może pomóc wypełnić luki, które powstały w wyniku kiepskiego systemu świadczeń państwowych, lub prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. W zależności od stopnia zapotrzebowania na opiekę pielęgniarską (niem. Pflegegrad), fundusz ustawowego ubezpieczenia pielęgnacyjnego wypłaca od 770 do 2 005 euro miesięcznie na pokrycie pobytu w domu opieki, a konkretniej:
Pflegegrad 2 = 770 euro
Pflegegrad 3 = 1 262 euro
Pflegegrad 4 = 1 775 euro
Pflegegrad 5 = 2 005 euro
W związku z tym, że opieka w takim domu kosztuje miesięcznie od mniej więcej 3 500 euro (Pflegegrad 2) do nawet 4 800 euro (Pflegegrad 5), może zaistnieć konieczność dopłaty wkładu własnego w wysokości ponad 30 000 euro rocznie (w przypadku Pflegegrad 5 wkład własny wynosi 2 568 euro miesięcznie). Brzmi to niezwykle przytłaczająco, dlatego dobrze przemyśleć wykupienie dodatkowego ubezpieczenia pielęgnacyjnego, dla spokojnej głowy na przyszłość.
Formularz do indywidualnej oferty ubezpieczenia pielęgnacyjnego w Niemczech
Aby dostać indywidualną ofertę na własny adres e-mail, zachęcamy do wypełnienia poniższego formularza.
W tym celu należy w pierwszej kolejności wpisać pożądana kwotę miesięcznego świadczenia (Gewünschte Höhe der monatlichen Rente), a także wskazać poziom niepełnosprawności (Pflegegrad), za który ma być ono wypłacane.
Dalej należy wpisać datę, od kiedy ma obowiązywać ubezpieczenie (Versicherungsbeginn). Następnie proszę wpisać datę urodzenia (Geburtsdatum), stan cywilny (Familienstand) oraz ilość dzieci (Anzahl Kinder), a także rodzaj zatrudnienia (Berufsstatus). Następnie należy przejść dalej, aby uzupełnić dane kontaktowe i wysłać zapytanie o ofertę (ważne: oferta do niczego nie zobowiązuje!).
Dobrze wiedzieć: ubezpieczenia oferowane przez internet są z reguły tańsze od tych zawartych w biurze (brak kosztów personelu). Oprócz tego mogą one zostać wypowiedziane do 14 dni od momentu ich zawarcia bez podawania powodów i ponoszenia jakichkolwiek konsekwencji finansowych (§ 312 ff., 355 BGB). Prawo to ma na celu zapewnienie ochrony konsumentom przed nierzetelnymi firmami i zminimalizowanie ich ryzyka.