Odpowiedzialność cywilna jest po prostu obowiązkiem ponoszenia konsekwencji własnego, szkodliwego zachowania, jak i również zachowania osób, za które jest się odpowiedzialnym. Zgodnie z § 823 Schadensersatzpflicht – obowiązek odszkodowania – każdy, kto umyślnie lub w wyniku zaniedbania wyrządził szkody osobom trzecim, musi wypłacić tej osobie odszkodowanie lub jest obowiązany do naprawienia szkody. W praktyce oznacza to tyle, że jest się odpowiedzialnym za siebie, zwierzęta jakie się posiada i za własne dzieci. Czasami chodzi o naprawdę niewielkie szkody, ale warto nie lekceważyć tego ubezpieczenia – może być w życiu niezwykle pomocne.
Co oferuje ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w Niemczech?
Ubezpieczenie chroni między innymi przed nieuzasadnionymi roszczeniami np. jeśli ktoś będzie chciał obciążyć za szkodę, której nie jest się winnym. Ubezpieczyciel w takiej sytuacji broni nawet przed sądem (jeżeli jest to konieczne) i ponosi wszelkie koszty. Jest to przydatne także w sytuacji bardziej przyziemnej, w której zdarzy się np. zalać sąsiada. OC chroni również przed szkodami osobowymi (np. koszty leczenia obrażeń ciała), oraz szkodami majątkowymi (np. utrata dochodu w wyniku czasowej niezdolności do pracy spowodowanej szkodą). Konkretniej, przed czym chroni dane ubezpieczenie?
- Ausfalldeckung: W przypadku, gdy osoba ubezpieczona sama została poszkodowana, a sprawca szkody nie posiada stosownego ubezpieczenia oraz w żaden inny sposób nie jest w stanie pokryć szkody, koszty pokrywa własne ubezpieczenie.
- Regressansprüche von Sozialversicherungsträgern – koszty leczenia/rehabilitacji po urazach ciała.
- Beaufsichtigung fremder Kinder – szkody podczas opieki nad obcymi dziećmi.
- Hüten fremder Hunde – szkody spowodowane przez obce psy (zostawione pod nieodpłatną opiekę).
- Grobe Fahrlässigkeit – pokrycie kosztów w wyniku niedbalstwa (np. pożar spowodowany niedopałkiem papierosa).
- Teilnahme an Betriebspraktika – na wypadek zdarzeń podczas praktyk – szkolnych, studenckich itp.
- Mietsachschäden – na pokrycie szkód w wynajmowanym mieszkaniu.
- Schäden aus elektronischem Datenaustausch / Internetnutzung – szkody podczas korzystania z internetu.
- Verlust eigener/fremder Schlüssel – w przypadku zgubienia kluczy.
- Gefälligkeitsschäden – szkody wyrządzone podczas pomocy (nieodpłatnej).
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej za granicą?
Ubezpieczenie OC może też skutecznie ochronić podczas tymczasowego pobytu za granicą. Zapewnienie ochrony poprzez ubezpieczenie OC ważne jest na całym świecie. Dobre OC oferuje za granicą m.in. świadczenia w przypadku szkód związanych z wypożyczanymi rowerami czy domkami wakacyjnymi. Nie trzeba więc wtedy zawierać żadnego dodatkowego ubezpieczenia OC.
Wpłaty na OC można odliczyć w Niemczech w rozliczeniu podatkowym!
Składki na prywatne ubezpieczenie OC można w Niemczech odpisać od podatku jako wydatki specjalne. Koszty te nie mogą być jednak traktowane jako koszty operacyjne czy koszty reklamy. W związku z tym, że wysokość odliczonych składek jest ograniczona, to zazwyczaj limit zostaje wyrównany przez inne składki kwalifikujące się do odliczenia. Roczna górna granica odpisania pozostałych wydatków na emeryturę wynosi 1.900 euro dla pracownika. Osoby prowadzące samodzielną działalność mogą odliczyć od podatku maksymalnie 2.800 euro, dla osób w związkach małżeńskich te wartości należy podwoić.
Koszty ubezpieczenia OC w Niemczech
Takie ubezpieczenie nie jest zazwyczaj bardzo drogie, bo wynosi zaledwie kilkadziesiąt euro rocznie – dla całej rodziny i obowiązuje na całym świecie. Koszty OC różnią się jednak w zależności od wybranych świadczeń i kwoty pokrycia. Wciąż wydaje się to jednak być niską kwotą za komfort psychiczny i posiadanie ubezpieczenia na wypadek zdarzeń nieprzewidzianych.
Porównywarka ubezpieczń OC w Niemczech
Poniżej można porównać oferty ubezpieczeń OC w Niemczech.
Instrukcja dla poniższej porównywarki: w polu „Verischerte Person” wybieramy z listy, kto ma zostać ubezpieczony (do wyboru: Single ohne Kind – osoba samotna bez dziecka, Single mit Kind – osoba samotna z dzieckiem, Paar ohne Kind – para bez dziecka, Paar mit Kind – para z dzieckiem). W polu „Ihr Alter” wpisujemy wiek ubezpieczanej osoby. W polu „Deckungssumme” zaznaczamy maksymalną kwotę wypłacaną przez firmę ubezpieczeniową w przypadku roszczenia. W polu „Selbstbeteiligung” zaznaczamy jaki będzie nasz wkład własny. Im wyższy wkład własny, tym niższa składka ubezpieczenia.
Dobrze wiedzieć: ubezpieczenia oferowane przez internet są z reguły tańsze od tych zawartych w biurze (brak kosztów personelu). Oprócz tego mogą one zostać wypowiedziane do 14 dni od momentu ich zawarcia bez podawania powodów i ponoszenia jakichkolwiek konsekwencji finansowych (§ 312 ff., 355 BGB). Prawo to ma na celu zapewnienie ochrony konsumentom przed nierzetelnymi firmami i zminimalizowanie ich ryzyka.