Ubezpieczenie auta w Niemczech jest obowiązkowe

    W Niemczech wszystkie osoby posiadające pojazd samochodowy są zobowiązane do zawarcia ubezpieczenia OC. Istnieje tu tzw. obowiązek ubezpieczeniowy, tak samo jak w przypadku ubezpieczenia zdrowotnego. Obowiązkowe ubezpieczenie w ruchu pojazdów samochodowych zabezpiecza szkody osobowe (np. uszczerbek na zdrowiu) i materialne, które wyrządzi posiadacz pojazdu. W takiej sytuacji zapewniona jest np. naprawa samochodu. Szkody powypadkowe są często bardzo wysokie i nie da się ich pokryć z własnych środków.

    Obok przepisowego ubezpieczenia OC, właściciel pojazdu może także zawrzeć ubezpieczenia dodatkowe, które są już dobrowolne. Polisa OC nie obejmuje bowiem każdej szkody. Do dobrowolnych polis zalicza się różnego rodzaju ubezpieczenia autocasco. Na niniejszej stronie znajdziecie szczegółowe informacje dotyczące niemieckiego ubezpieczenia auta (jego wysokość, rodzaje ubezpieczeń autocasco, regulacje prawne, i wiele więcej), a także możecie porównać oferty niemieckich ubezpieczalni i zawrzeć umowę przez internet.

    Dojczland.info radzi: ubezpieczenia oferowane przez internet są z reguły tańsze od tych zawartych w biurze (brak kosztów personelu). Oprócz tego mogą one zostać wypowiedziane do 14 dni od ich zawarcia bez podawania powodów i ponoszenia jakichkolwiek konsekwencji finansowych (§ 312 ff., 355 BGB). Prawo to ma na celu zapewnienie ochrony konsumentom przed nierzetelnymi firmami i zminimalizowanie ich ryzyka.

    Porównywarka niemieckich ubezpieczeń samochodowych

    Dzięki współpracy z największą niemiecką porównywarką ubezpieczeniową Check24, na naszej stronie możecie porównać oferty niemieckich ubezpieczalni i zawrzeć ubezpieczenie samochodu przez internet korzystając z poniższego formularza. Jest to o tyle praktyczne, że od razu po zawarciu ubezpieczenia, na podanego przez Was maila oraz numer telefonu zostanie automatycznie przesłany numer eVB, który jest niezbędny przy rejestracji w Niemczech samochodu (więcej na ten temat niżej w artykule). Oprócz tego, dla osób nie znających zbyt dobrze języka niemieckiego przygotowaliśmy tłumaczenie formularza porównywarki (znajdziecie je pod porównywarką).

    Oto tłumaczenie powyższej porównywarki krok po kroku:

    Krok 1
    Krok 2
    Krok 3
    Krok 4
    Krok 5
    Krok 6
    Krok 7
    Krok 8
    Krok 1

    W pierwszym kroku powyższego formularza naszej porównywarki należy zaznaczyć, czy chodzi o zmianę ubezpieczenia, które posiadamy aktualnie (Versicherung wechseln), czy też o nowe ubezpieczenie, przykładowo kiedy zakupiliśmy samochód i chcemy go zarejestrować (Neues Auto versichern). Jeśli pozostaniemy przy pierwszej opcji (Versicherung wechseln), to w polu "Fahrzeug aktuell versichert bei" należy podać nazwę aktualnej ubezpieczalni:

    Z kolei w przypadku rejestracji nowego pojazdu i wyborze drugiej opcji (Neues Auto versichern) należy podać dodatkowe informacje: 

    • Vorverischerung vorhanden - tutaj zaznaczamy "ja", jeśli posiadamy już ubezpieczenie samochodu i chcemy je zmienić. Po wybraniu tej opcji pojawi się kolejne pole, w którym należy podać nazwę tej ubezpieczalni, czyli
    • Vorversicherung bei - co oznacza mniej więcej "poprzednie ubezpieczenie u"

    Całość wygląda wtedy w ten sposób:

    Krok 2

    Dalej należy wybrać samochód, który chcemy ubezpieczyć. Możemy to zrobić na podstawie dowodu rejestracyjnego (Fahrzeugschein) lub wybierając samochód z listy (Marke und Modell). Wariant pierwszy jest naszym zdaniem szybszy, o ile macie akurat pod ręką dokument. Po jego wybraniu ukaże się Wam zdjęcie, które pokazuje, gdzie można znaleźć potrzebne do identyfikacji pojazdu informacje:

    Oprócz tego należy zaznaczyć, czy chodzi o dodatkowy samochód "Handelt es sich um ein zusätzliches Fahrzeug z.B. Zweitwagen?". Jeśli posiadamy jeden samochód, zaznaczamy odpowiedź "nein" i przechodzimy dalej klikając w przycisk "weiter".

    W tym samym oknie ukażą nam się dodatkowe pola, w których trzeba kolejno wpisać datę pierwszej rejestracji pojazdu ("Erstzulassung des Fahrzeugs") oraz orientacyjną wartość nowego pojazdu ("Ungefährer Neuwert des Fahrzeugs"):

    Krok 3

    Na kolejnej stronie formularza (Nutzung des Fahrzeugs) należy w pierwszej kolejności zaznaczyć czy samochód będzie używany wyłącznie prywatnie (nur privat), wyłącznie na firmę (nur gewerblich), czy prywatnie i na firmę (privat und gewerblich).

    Dalej należy:

    • oszacować roczny przebieg (Jährliche Fahrleistung)
    • zaznaczyć czy chodzi o tablice sezonowe (Saisonkennzeichen)
    • zaznaczyć w jaki sposób został zakupiony samochód (Barkauf - gotówka, Kredit - kredyt, Leasing - leasing)
    • wybrać gdzie będzie parkowany pojazd (Nächtlicher Stellplatz)
    • wpisać datę, od kiedy ma zacząć obowiązywać ubezpieczenie (np. data rejestracji pojazdu)

    Oto jak wygląda opisany powyżej fragment formularza:

    Krok 4

    Następnie należy wpisać nasze dane osobowe, kolejno:

    • Geschlecht - płeć
    • Geburtsdatum - data urodzenia
    • Führerschein erworben am - data zdobycia prawa jazdy
    • Land des Führerscheinerwerbs - kraj zdobycia prawa jazdy
    • Familienstand - stan cywilny
    • Beruflicher Status - status zawodowy (np. Angestellter - zatrudniony)
    • PLZ und Wohnort - kod pocztowy oraz miejscowość zamieszkania
    • Punkte in Flensburg - czy posiadamy punkty karne w Flensburgu
    • Regelmäßiger Zugriff auf weiteren Pkw - czy mamy regularnie dostęp do innego pojazdu

    Krok 5

    Następnie zaznaczamy, kto będzie kierował ubezpieczanym pojazdem:

    • Versicherungsnehmer (osoba ubezpieczająca pojazd)
    • Versicherungsnehmer und weitere Fahrer (osoba ubezpieczająca pojazd oraz inni kierowcy)

    A także kto jest właścicielem pojazdu:

    • Halter des Autos (właściciel pojazdu)
    • oraz oprócz tego kiedy nastąpiło zarejestrowanie pojazdu na jego aktualnego właściciela (można zaznaczyć "wie Erstzulassung", czyli "jak pierwsza rejestracja", jeśli dotyczy)

    Krok 6

    Następny krok w formularzu dotyczy aktualnej ubezpieczalni (jeśli wybraliśmy na początku, że chcemy zmienić aktualne ubezpieczenie). Tutaj należy podać kolejno:

    • Fahrzeug aktuell versichert bei - w jakiej ubezpieczalni jest aktualnie ubezpieczony pojazd
    • Seit wann bei diesem Versicherer - od kiedy u tego ubezpieczyciela
    • Aktueller Vertrag bereits gekündigt - czy aktualna umowa została już wypowiedziana, jeśli zaznaczymy "tak", to należy dodatkowo zaznaczyć, czy ubezpieczenie zostało wypowiedziane przez nas ("ich selbst") lub ubezpieczalnię ("Versicherer")
    • Vom Versicherer regulierte Schäden in den letzten 3 Jahren - czy w ostatnich trzech latach została uregulowana szkoda przez ubezpieczyciela
    • Schadenfreiheitsklasse (SF) - klasa jazdy bezwypadkowej

    Krok 7

    Aby obniżyć stawkę ubezpieczenia, mamy teraz możliwość wybrania opcji, które mogą się do tego przyczynić, na przykład jeśli posiadamy członkostwo w AvD albo ADAC ("Automobilclub-Mitglied") lub pracujemy w jednej z podanych branż ("Branche"):

    Na koniec zaznaczamy, że zapoznaliśmy się z regulaminem, aby wyświetlić oferty. Zanim zostaną one pokazane, musimy jeszcze zdecydować, czy chcemy dopasować wybrane przez porównywarkę ustawienia, czy je zatwierdzamy ("übernehmen"):

    Krok 8

    Jeśli przeglądacie stronę na komputerze lub tablecie, to po wyświetleniu wyników porównania, po lewej stronie możecie do woli zmieniać filtry, np. wybrać rodzaj ubezpieczenia:

    • nur Haftpflicht (pokrywa szkody wyrządzone przez nas)
    • mit Teilkasko (pokrywa również dodatkowe szkody, jak np. wyrządzone przez grad albo w wyniku kradzieży)
    • mit Vollkasko (pokrywa wszelkie szkody, również te spowodowane przez nas)

    Zawarcie ubezpieczenia samochodowego w Niemczech przez internet

    Jak wspomnieliśmy wyżej, przy zawarciu ubezpieczenia przez internet otrzymacie numer ubezpieczenia, z niemieckiego „eVB-Nummer”, który należy podać przy rejestracji pojazdu. Zostanie on przesłany mailem lub SMS-em i wystarczy mieć go zapisany na kartce. Warto wiedzieć, że dopóki samochód nie zostanie zarejestrowany, można zrezygnować z ubezpieczenia. Numer eVB należy wtedy zniszczyć i wybrać ewentualnie innego ubezpieczyciela. Dopiero dokonując rejestracji pojazdu umowa z ubezpieczycielem nabiera mocy prawnej, lecz jeśli załatwiliśmy je przez internet, to mimo wszystko mamy 14 dni na jej wypowiedzenie.

    Ile kosztuje ubezpieczenie auta w Niemczech?

    Zgodnie z informacjami organizacji „Insurance Europe”, średnia składka roczna za OC w Niemczech wynosi 237 euro, co plasuje ten kraj na szóstym miejscu pod względem cen za polisy. Dla porównania, Polska plasuje się w tym rankingu na 13 miejscu ze średnią ceną za OC w wysokości 106 euro. Na cenę ubezpieczenia auta w Niemczech ma wpływ kilka czynników. Podobnie jak w Polsce, również niemieckie ubezpieczalnie biorą pod uwagę okres czasu posiadania prawa jazdy oraz doświadczenie kierowcy. Dużą rolę odgrywają również zniżki. Jeśli Wasz samochód był wcześniej ubezpieczony w Polsce, warto przenieść zdobyte w Polsce zniżki do Niemiec. O tym jak to zrobić, pisaliśmy tutaj: Ubezpieczenie samochodu w Niemczech – jak przenieść zniżki z Polski? Oprócz tego niemieckie ubezpieczalnie biorą przy ustalaniu wysokości ubezpieczenia, niemieckie ubezpieczalnie biorą pod uwagę:

    • Markę i model samochodu: ubezpieczenie OC i autocasco pełne przypisywane jest do konkretnego pojazdu, a nie tak jak ma to miejsce w Polsce do jego właściciela. Oprócz tego, niemieckie ubezpieczalnie biorą pod uwagę statystyki dotyczące częstotliwości wypadków z udziałem wybranego pojazdu.
    • Datę urodzenia kierowcy: to, kiedy urodził się kierowca pojazdu, również ma spore znaczenie. Im młodszy kierujący, tym większe ryzyko popełnienia przez niego wypadku.
    • Dodatkowego kierowcę: nawet jeśli główny właściciel pojazdu posiada wieloletnie doświadczenie za kierownicą i maksymalne zniżki, to w przypadku, gdy drugi kierowca jest niedoświadczony, to ubezpieczyciel zażąda wyższej składki.
    • Data wydania prawa jazdy: praktyka w prowadzeniu pojazdów ma również znaczący wpływ na wysokość składki. Niemieckie towarzystwa ubezpieczeniowe często łączą to pytanie z wiekiem kierowcy. Im młodsza i mniej doświadczona osoba, tym większe ryzyko ubezpieczeniowe oraz analogicznie wyższa składka.
    • Miejscowość zamieszkania: Niemieckie ubezpieczalnie zawsze pytają o kod pocztowy miejsca zamieszkania. Te posiadają bowiem informacje o tym, jak wiele wypadków, czy kradzieży zdarza się w obrębie danej miejscowości. Im więcej tego typu zdarzeń, tym większe prawdopodobieństwo, że i kierowca ubezpieczonego pojazdu będzie uczestnikiem jednego z nich, a co za tym idzie, będzie on musiał zapłacić nieco wyższą składkę.

    Generalnie zalecamy wypełnić powyższy formularz i sprawdzić, ile faktycznie wyniesie składka na ubezpieczenie samochodu w Niemczech. U nas są one najniższe, o czym możecie się przekonać sami!

    Jakie ubezpieczenia autocasco rozróżniamy w Niemczech?

    Rozróżnia się ubezpieczenia autocasco pełne i częściowe. To ostatnie przydaje się np. w przypadku szkód, które powstały w wyniku pożaru lub kradzieży. Można zaoszczędzić, deklarując w umowie wysokość udziału własnego w przypadku wystąpienia szkody. Wtedy płaci się mniejszą składkę. Z kolei pełne ubezpieczenie autocasco odpowiada też za szkody, które powstały z własnej winy lub takie, do których przyczyniły się osoby trzecie. Ponadto jest też sporo innych świadczeń, które mogą wykorzystać posiadacze aut. Są one w stanie pokryć np. transport powrotny pojazdu, wydobycie samochodu, roszczenia o zadośćuczynienie czy szkody powstałe za granicą. Do takich ubezpieczeń dodatkowych należą m.in. pakiet assistance, ubezpieczenie ochrony kierowcy (Fahrerschutzversicherung) czy tzw. „Mallorca-Police”, czyli polisa zakładana na wypadek zaistnienia szkód podczas jazdy wypożyczonym samochodem.

    Jak długo ważne jest ubezpieczenia samochodu w Niemczech?

    Ubezpieczenie samochodu w Niemczech wykupywane są, tak samo jak w Polsce, na 12 miesięcy. Wyjątkiem są w tym wypadku ubezpieczenia zawierane przez internet, które są często sporo tańsze i można je wypowiedzieć po 14 dniach bez ponoszenia dodatkowych opłat. Wykupiona internetowo polisa zaczyna obowiązywać, dopiero po rejestracji samochodu, więc jeśli do niej nie dojdzie, również można zrezygnować z ubezpieczenia. W wypadku polisy wykupionej stacjonarnie, można wypowiedzieć ją na cztery tygodnie przed końcem trwania umowy. Jeśli tego nie zrobimy, zostanie ona automatycznie kontynuowana.

    Ubezpieczenie auta w Niemczech – regulacje prawne

    Ubezpieczenie samochodowe należy w Niemczech do jednej z największych gałęzi branży ubezpieczeniowej w zakresie wypadków i szkód. Wyciąg z ustawy o ubezpieczeniu obowiązkowym w ruchu pojazdów samochodowych (PflVG-Pflichtversicherungsgesetz) reguluje kwestię ubezpieczenia samochodu w Niemczech:

    • §1 ustawy o ubezpieczeniu obowiązkowym w ruchu pojazdów samochodowych (PflVG)

    Osoba posiadająca pojazd mechaniczny lub przyczepę, które mają na terenie kraju stałe miejsce postoju, jest zobowiązana do zawarcia ubezpieczenia OC dla siebie, właściciela i kierowcy pojazdu w celu pokrycia szkód osobowych, materialnych czy innych szkód majątkowych związanych z użytkowaniem pojazdu.

    Zmiana ubezpieczalni – tak zaoszczędzisz na ubezpieczeniu auta w Niemczech!

    Jeśli koszty ubezpieczenia OC lub AC są u aktualnego ubezpieczyciela zbyt wysokie, warto pomyśleć o zmianie ubezpieczenia. Generalnie zaleca się wypowiedzenie ubezpieczenia auta w Niemczech co roku, tak aby móc skorzystać z ofert ubezpieczalni, które w danym roku posiadają najkorzystniejszą ofertę. Aby wypowiedzieć umowę ubezpieczenia auta w Niemczech, należy przed końcem roku ubezpieczeniowego dostarczyć do firmy zawiadomienie o rezygnacji z polisy. Rok ubezpieczeniowy kończy się zazwyczaj 31.12. bieżącego roku. Jest to odpowiedni moment na zmianę ubezpieczalni na inną. Wypowiedzenie umowy w formie pisemnej powinno dotrzeć do dotychczasowej ubezpieczalni najpóźniej na 4 tygodnie przed upływem aktualnej umowy. W tym przypadku datą graniczną będzie 30.11. Jeżeli do tego dnia wypowiedzenie nie zostanie dostarczone, stracicie możliwości zmiany ubezpieczalni, a umowa zostanie przedłużona o kolejny rok. Oprócz zwykłego wypowiedzenia, możliwa jest zmiana ubezpieczalni na podstawie prawa do wcześniejszej rezygnacji z umowy, ale tylko w szczególnych przypadkach. Po wypowiedzeniu aktualnej umowy, wróćcie na naszą stronę i porównajcie aktualne oferty niemieckich ubezpieczalni. Tylko w ten sposób możecie być pewni, że Wasze ubezpieczenie auta jest zawsze najkorzystniejsze.

    Zarejestrowanie oraz wyrejestrowanie samochodu w Niemczech

    Na temat rejestracji oraz wyrejestrowania samochodu w Niemczech napisaliśmy osobny artykuł, w którym wyjaśniamy całą procedurę: Rejestracja oraz wyrejestrowanie samochodu w Niemczech

    Oprócz tego warto przeczytać, w jaki sposób można zaoszczędzić na ubezpieczeniu samochodu w Niemczech i na co należy zwrócić uwagę podczas zmiany firmy ubezpieczeniowej:

    Jak zaoszczędzić na ubezpieczeniu samochodowym w Niemczech?

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    36 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    tom

    Nie mogę znaleźć linku do porównywarki..

    Janusz

    Co to są te klasy Sf 13,13 itd? Jak miałem w pl auto do 3,5 tony przez 13 lat i nie miałem przez ten czas żadnego wypadku (w pl mam maksymalną ilość zniżek) to co mam wybrać?

    addad

    Chciałbym dodać osobę do ubezpieczenia.
    W kroku 5 system prosi o dane dodatkowego kierowcy lecz nie pyta jednak o datę uzyskania prawa jazdy i chyba z racji małej różnicy wieku miedzy nami stawki są podobne do opcji w której kierowcą jestem tylko ja.

    Czy dla ubezpieczycieli nie jest ważny taki parametr jak data uzyskania prawa jazdy dodatkowego kierowcy?

    Tomek

    Gdzie mogę ubezpieczyć auto w Niemczech typu ADAC jeśli nie posiadam niemieckiego meldunku

    Inga

    Zapomniałam zapłacić ubezpieczenie i dzisiaj Landkreis przyszedł i odkleił mi naklejki z tablic rejestracyjnych. Ubezpieczenie zostało już zapłacone. Co mam teraz zrobić żeby odzyskać te nakleiki?

    Ryszard

    Dzień dobry.
    Jak, gdzie i w jaki sposób ubezpieczyć zakupiony samochód W Niemczech aby dojechać nim do Polski? Jakie są ceny krótkoterminowego ubezpieczenia?

    Rafal

    Czy można rozszerzyć pakiet ubezpieczenia teilkasko na vollkasko w trakcie trwania umowy?

    Krzysztof

    Czy do ubezpieczenia auta w De wymagane jest posiadanie prawa jazdy ? W polsce byłem właścicielem auta i ubezpieczenie było na mnie . Partnerka była współwłaścicielem pojazdu i ona nim jeździła. Po wyjeździe do De i zakupie nowego auta zniżki przenieśliśmy tutaj i auto stało na mnie ( tylko i wyłącznie) Nie posiadam prawa jazdy a jednak miałem autko na siebie wraz z ubezpieczeniem . Teraz jestem na etapie robienia prawka a moje nowe auto juz jest kupione. Chciałem je więc ubezpieczyc online ( żeby nie stało gołe pod domem) Jednak bez podania daty zrobienia PJ nie mogę dokończyć wykupowania… Czytaj więcej »

    Ostatnio edytowane 2 lat temu przez Krzysztof
    Tomek

    I jak można ubezpieczyć bez prawa jazdy czy nie też mnie to interesuje?

    Arek

    Ile czasu ma ubezpieczyciel na naprawe sxkody?Czy jest jakiś prawny termin w jakim czasie ubezpieczyciel ma na naprawe samochodu od momentu wyoadku

    Rafał

    Znajomy dał mi kontakt na pośrednika ubezpieczeniowego – Polaka. Człowiek wygenerował mi nr eVB natomiast gdy porównałem oferte z internetowymi postanowiłem że wykupie ubezpieczenie internetowe. Numeru eVB od tego człowieka w ogole nie użyłem ale poinformowałem go że się zastanowie z powyższych względów. W odpowiedzi usłyszałem że za ten nr musze zapłacić 150 euro jeśli zrezygnuję. Czy tak to działa czy jest to jakis naciągacz?

    Wojciech

    Naciągacz

    Renata

    Samo wygenerowanie numeru eVB niczym nie skutkuje !!!! Co wiecej numer ten mozna wykorzystac do 1,5 roku. Natomiast jesli ten numer ktory otrzymales od tego „goscia” podasz w urzedzie ( Kfz-Zulassungsstelle ) przy rejestracji pojazdu , wowczas to stanowi jakby zawarcie umowy ubezpieczenia.

    Piotr

    zmienilem ubezpieczenie i na nowej umowie widnieje zla data wydania prawo jazdy musze to zglosic do ubezpieczyciela czy zostawic tak ( roznica wynosi 15 lat)??????

    Wieńczysław

    Witam. Czy jest w małym briefie nr ubezpieczenia samochodu?

    MaK

    Nie ma. eVB musisz podać przy rejestracji auta. Od ubezpieczyciela możesz dostać także taką jakby wizytówke ( ala karta ) z numerem ubezpieczenia i to wozić razem z Fahrzeugschein.

    Michał

    Witam. Czy jest możliwość opłacenia ubezpieczenia w Niemczech gotówką? Lub z polskiego konta walutowego?

    Adrian

    Witam. Czy mając ubezpieczenie w Polsce ,dodatkowo mogę wykupić tutaj np. W ADAC..na wypadek ,gdyby coś się stało.. ostatnio mieliśmy awarie na autostradzie i ADAC ZA hol skasował nas na 1000 euro..a słyszałem, że wykupując ubezpieczenie od nich płaci się składki co pół roku…czy mając zwykle ubezpieczenie w Polsce ,mogę wykupić tu w ADACU dodatkowe?

    Pol

    Tak. Może Pan jak najbardziej. Wiele osób tak robi w tym i ja.

    Syl

    Czy mogę ubezpieczyć auto jeżeli kolega jest jego właścicielem

    Tomasz

    Jezeli chce zmienic firme ubezpieczajaca moje auto to moge pojazd wyrejestrowac ( tym samym moim zdaniem konczy sie automatycznie umowa z dotychczasowym ubezpieczycielem) a nastepnego dnia zarejestrowac z ubezpieczeniem od innej firmy ?

    Mario

    Witam czy to prawda ze jeżeli ma się problem z schufa to trzeba płacić za cały rok.

    MEl

    Witam, mam takie pytanie. Czy po wypadku auta(szkoda całkowita, nie z mojej winy) pieniądze z ubezpieczalni powinny wpłynąć na konto właściciela auta czy na konto osoby na ktora było auto ubezpieczone?

    Kris

    Obecnie mam ubezpieczenie w PZU które się kończy a nie ma tego na liście do wyboru żeby podać wcześniejsze ub. Co zrobić w takiej sytuacji?

    Paweł

    Kupiłem auto w Niemczech i zostałem wprowadzony w błąd w ubezpieczalni generali przez Internet miałem płacić dużo niższa ratę a płace kolosalne duża 20lat bezszkodowej jazdy po polskie i chyba mi tych zniżek nie zatwierdzili.Czy ja mogę anulować umowę ze względu na to że zostałem oszukany przez ubezpieczyciela i chciałbym przejść do innej ubezpieczali jawne złodziejstwo

    Grzegorz

    Mi w Generali powiedzieli 2000e za rok…

    Anusiak

    Witam, posiadam auto z kierownicą po prawej stronie zarejestrowane i ubezpieczine w Anglii. Planuję przeprowadzkę do Niemiec w niedalekim czasie i chciałam się dowiedzieć jak wygląda sytuacja z ubezpieczeniem. Czy jest duża różnica w opłatach i czy są jakies dodatkowe w związku z umiejscowieniem kierownicy? Jak tak to jakie?

    Tomasz

    Ubezpieczenie OC na ford fokus 1.6 2006

    Milka

    Czy polisę OC muszę wozić że sobą? Czy jestem już w systemie i w razie kontroli pokazuje tylko prawo jazdy?

    Damian

    Witam. Czy jest możliwość opłacenia ubezpieczenia w Niemczech gotówką? Lub z polskiego konta walutowego?

    Mikolaj

    Jako student nie mam obowiązku rejestracji auta w de. Czy potrzebuje w takim przypadku wykupić niemieckie ubezpieczenie?

    Jacob

    Witam.
    Przez pewne komplikacje nie miałem opłaconego ubezpieczenia OC i została zerwana umowa. Minęło już także od tego zerwania umowy trochę czasu (ok. 4miesiecy), a ja nie wiem co mogę w takiej sytuacji zrobić. Proszę o wsparcie jakąś poradą w jaki sposób mógłbym wyjść z takiej sytuacji.
    Pozdrawiam i Dziękuję.

    36
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x