Rowerem po Niemczech – długodystansowe szlaki idealne dla rodzin z dziećmi!

    Zbyt nudna, zbyt stroma, zbyt długa – jęczą dzieci. Jeśli nie poświęcicie wystarczająco dużo czasu na odpowiednie zaplanowanie wakacyjnej wyprawy rowerowej, możecie spodziewać się, że potomstwo zacznie szybko marudzić. A jako że w Niemczech jest bardzo wiele długodystansowych tras rowerowych, nie jest o to trudno. Rodzicom planującym pierwszą wielką wyprawę rowerową z pomocą przychodzą szlaki biegnące wzdłuż rzek – one zawsze się sprawdzają.

    Są przeważnie płaskie i spokojne, a dodatkowo obfitują w atrakcje turystyczne. Na kilkudniową wycieczkę można zabrać dzieci już w wieku około dziesięciu lat – o ile planujecie pokonywać około 30-45 kilometrów dziennie. Oczywiście jeśli Wasze dzieci lubią ruch, codzienne odcinki trasy mogą być też nieco dłuższe.

    Pikniki na łonie natury, geocaching, czyli zabawa w poszukiwanie skarbów za pomocą odbiornika GPS, liczenie zamków czy też kąpiele w mijanych po drodze jeziorach – chyba wiele dzieci będzie zmotywowanych do dalszego pedałowania, gdy po drodze czekać będą takie atrakcje. Kto wie? Być może po kilku dniach nawet najmłodszy członek rodziny złapie bakcyla?

    Main-Radweg: I jeszcze jedna pętla

    Rzeki w Niemczech płyną zazwyczaj w jednym kierunku, ale jedna z nich jest inna – to Men. Jeśli przyjrzeć się jej biegowi na mapie, można odnieść wrażenie, że rzeka nie wie, dokąd zmierza: na zachód, północ, wschód, południe – wciąż zakręca we Frankonii i Hesji. Droga prowadząca wzdłuż jej brzegu jest płaska, a znajdujące się tam ścieżki rowerowe należą do najlepiej rozwiniętych w kraju.

    Rowerzyści mogą wystartować nad Białym Menem (Weißer Main) lub Czerwonym Menem (Roter Main). Tutaj Smreczany (Fichtelgebirge) i miasto Kulmbach, tam Szwajcaria Frankońska i miasto Bayreuth. Od zbiegu rzek trasa prowadzi najpierw na zachód od regionu Bierfranken, gdzie warto zatrzymać się w pięknym Bambergu, w kierunku regionu Weinfranken. Rzeka wciąż zakręca, więc jeśli podróżujecie z dziećmi, możecie próbować odgadnąć, w którym kierunku akurat pedałujecie. Jeden zakręt w pobliżu Kitzingen, jeden niedaleko Marktbreit, kolejny koło Würzburga.

    Tam, gdzie kończą się winnice, zaczynają się lasy pasm górskich Spessart i Odenwald. Za Aschaffenburgiem Men osiąga pełną szerokość, czyli ponad sto metrów i płynie w stronę Hesji. W pobliżu Hanau, miasta, w którym urodzili się bracia Grimm, skręca na zachód, w kierunku Renu.

    • Co trzeba koniecznie odwiedzić: Jeśli podróżujecie z dziećmi, musicie wstąpić do Muzeum Lokomotyw Parowych (Deutsches Dampflokomotiv-Museum) w Neuenmarkt, do parku wodnego „Nautiland” w Würzburgu oraz do zoo we Frankfurcie.
    • Dla kogo? Jeśli kochacie niskie pasma górskie, a przy tym lubicie jeździć po płaskim terenie, to miejsce dla Was. Trasa w większości zamknięta dla ruchu samochodowego jest odpowiednia dla rodzin. Jednocześnie często równolegle przebiegają linie kolejowe, dzięki czemu wybrane odcinki szlaku można pokonać pociągiem.
    • Początek i cel podróży: Stacje kolejowe w Neuenmarkt-Wirsberg (Biały Men) lub Creußen (Czerwony Men) i Moguncja (Mainz)
    • Długość trasy: 560 kilometrów; pokonanie trasy z dziećmi zajmie około 14 dni
    • Informacje: mainradweg.com

     

    Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

     

    Ein Beitrag geteilt von @tasting.travels (@tasting.travels) am

    RuhrtalRadweg: Rowerem przez Zagłębie Ruhry

    Rzeka Ruhra rozpoczyna swój bieg na terenie narciarskim Winterberg w paśmie górskim Rothaargebirge, początkowo jako potok wśród kamieni. Następnie rzeka rozszerza się i zwalnia, pozwalając sobie na chwilę wytchnienia w okolicach Olsbergu, gdzie znajduje się zbiornik retencyjny.

    Z czasem teren staje się bardziej płaski. Z wyżynnego regionu Sauerland wjeżdża się w Zagłębie Ruhry. Kiedyś po rzece pływały statki z węglem, woda była zanieczyszczona ściekami przemysłowymi. Gdy pojawiła się kolej, rzeka odżyła, dziś jej brzegi porośnięte są roślinnością. Dla dzieci i młodzieży organizowane są atrakcyjne wycieczki, na przykład do Muzeum Kolejnictwa w Bochum-Dahlhausen lub do kompleksu przemysłowego kopalni Zollverein (Zeche Zollverein).

    Pod koniec trasa zakręca jeszcze przy Kupferdreh, Kettwig i Oberhausen. Przed rzeźbą Rheinorange w Duisburgu, blisko ujścia rzeki Ruhry do Renu, prędkościomierz pokazuje 240 kilometrów. Jest to trasa w dużej mierze pozbawiona ruchu  samochodowego.

    • Co trzeba koniecznie odwiedzić: warto zatrzymać się w Hattingen z dwóch powodów: ze względu na liczne domy z muru pruskiego na starym mieście i Muzeum Przemysłu Henrichshütte. Dawna huta stali oferuje wycieczki z przewodnikiem.
    • Dla kogo? Największym atutem regionu jest to, że przenikają się tutaj zabytki przemysłowe i zieleń krajobrazu. Jeśli rodzice i dzieci są zafascynowani elektrowniami szczytowo-pompowymi i kopalniami – to miejsce w sam raz dla nich.
    • Początek i cel podróży: Stacje kolejowe w Winterbergu i Duisburgu
    • Długość trasy: 240 kilometrów; pokonanie trasy z dziećmi zajmie około 6 dni
    • Informacje: www.ruhrtalradweg.de

     

    Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

     

    Ein Beitrag geteilt von Ansch🤸🏼‍♀️ (@ansch.4x) am

    BahnRadweg Hessen: „Pełną parą” przez środkowe Niemcy

    Przez teren Hesji, stron rodzinnych braci Grimm, wije się dziś jeden z najwspanialszych szlaków rowerowych w Niemczech. Początkowo prowadzi on przez niskie pasma górskie Rhön, Vogelsberg i Spessart.

    Choć tereny górskie kojarzą się raczej z wysiłkiem, cała trasa jest przyjemna i mało męcząca, ponieważ projektanci dawnych linii kolejowych wyznaczali trasy o łagodnym nachyleniu. W dolinach położone są miasta z charakterystycznymi domami z muru pruskiego, na wzgórzach wznoszą się zamki i pałace.

    Trasa ta, biegnąca przez środkowe Niemcy, przez większość czasu jest wolna od ruchu samochodowego. Pierwszy odcinek stanowi Solztalradweg, który prowadzi do doliny rzeki Werry z jej białymi, lśniącymi hałdami (zwanymi Monte Kali, Kaliberg lub Kalimandscharo). Ulstertalradweg prowadzi na krótko do Turyngii, a Milseburgradweg do centrum Fuldy.

    W Schlitz będzie na Was czekać 94-kilometrowy odcinek Vulkanradweg, który również przywołuje na myśl bajkowy świat braci Grimm. To tu znajdziecie  muzeum Teufelsmühle w Grebenhain, łęgi w dolinie rzeki Nidder i muzeum Keltenwelt am Glauberg.

    • Co trzeba koniecznie odwiedzić: Główna trasa prowadzi z Hartmannshain przez świetnie przygotowaną ścieżkę Vulkanradweg w dół do Hanau. Stamtąd warto podążyć szlakiem prowadzącym przez Gelnhausen. Rowerzyści powoli pedałują w górę doliny rzeki Kinzig. Na prawo od niskiego masywu górskiego Spessart biegnie ścieżka Vogelsberger Südbahnradweg, nieczynna już linia kolejowa.
    • Dla kogo? Na szlakach powstałych na nasypach kolejowych, a więc nieco powyżej naturalnego poziomu terenu, mali rowerzyści mogą poczuć się jak małe lokomotywy. A przy tym można tu podziwiać wspaniałe widoki, z dala od ruchu samochodowego.
    • Początek i cel podróży: Stacje kolejowe w Bad Hersfeld i Hanau
    • Długość trasy: Z Bad Hersfeld do Hanau 250 kilometrów, pokonanie trasy z dziećmi zajmie około 6 dni
    • Informacje: bahnradweg-hessen.de

     

    Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

     

    Ein Beitrag geteilt von 𝕸𝖎𝖈𝖍𝖆𝖊𝖑 (@michael11.12) am

    Fürst-Pückler-Weg: Zmienny krajobraz

    Prawie płaski teren Dolnych Łużyc jest argumentem przemawiającym za wyborem tej trasy na pierwszą rodzinną wycieczkę, nawet jeśli jej długość wynosząca 500 kilometrów z początku może nieco odstraszać. Trasę można jednak skrócić i podzielić na odcinki: ścieżki rowerowe i spokojne boczne drogi prowadzą do Radusza (niem. Slawenburg Raddusch) – rekonstrukcji słowiańskiego grodu łużyckiego sprzed 1000 lat, Parku rododendronów (Rhododendronpark ) w Kromlau i Freilichtmuseum Zeitsprung.

    Region ten zmienia się od dziesięcioleci. Rowerzyści raz po raz zadzierają głowę, zwłaszcza przy moście przerzutowym F60. Stalowy gigant wygląda trochę jak przewrócony brat Wieży Eiffla: ma 502 metry długości, 80 metrów wysokości, 240 metrów szerokości. Ogromne kopalnie odkrywkowe węgla brunatnego na Łużycach dziś są jak rany w terenie. Niektóre z nich zostały ponownie  zrenaturyzowane, zalane wodą i przekształcone w lokalne tereny rekreacyjne. Zabierzcie więc ze sobą stroje kąpielowe!

    • Co trzeba koniecznie odwiedzić: Po drodze znajduje się Park Mużakowski (Muskauer Park), od 2004 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Drugim obowiązkowym przystankiem dla rowerzystów na tej trasie jest piramida na jeziorze w Parku Branitz. To tam został pochowany książę Hermann von Pückler-Muskau.
    • Dla kogo? Jest to trasa dla fanów techniki. Czekają tu na Was liczne zabytki przemysłowe z czasów NRD.
    • Początek i cel podróży: Wzdłuż trasy znajduje się kilka stacji kolejowych, z których największa jest zlokalizowana w Cottbus
    • Długość trasy: 500 kilometrów; pokonanie trasy z dziećmi zajmie około 12 dni. Trasę można jednak skrócić.
    • Informacje: fuerstpuecklerweg.de

    Altmühltal-Radweg: Z wizytą u Archaeopteryxa

    Ścieżka rowerowa Altmühl jest jedną z najdłużej istniejących tras wiodących przez Niemcy. Szlak istnieje już od ponad 40 lat, a mimo to nieustannie przyciąga turystów, zwłaszcza tych planujących wycieczkę z całą rodziną. Rzeka Altmühl ciągle zmienia kierunek, jak gdyby chciała zabrać ze sobą wszystkie atrakcje tego regionu. Gdyby rzeka mogła opowiadać historie, wiele z nich traktowałoby o zmieniających się krajobrazach, ale także o istotach prehistorycznych.

    Podróż rozpoczyna się w Rothenburg ob der Tauber. Wieże, mury, place miejskie, uliczki z domami z muru pruskiego – jeśli zechcecie zobaczyć wszystko na spokojnie, najlepiej będzie zostać w mieście na noc.

    Ponadto, warto zatrzymać się na odpoczynek w parku krajobrazowym Frankenhöhe w Ansbach. Zróbcie też koniecznie przystanek na kąpiel w jeziorze Altmühl, wizytę w Limesmuseum w Gunzenhausen i spacer po parku krajobrazowym Altmühltal. Skały wapienne po prawej stronie, skały wapienne po lewej, a pomiędzy nimi biegnie ścieżka rowerowa. 150 milionów lat temu w tym miejscu było subtropikalne morze z wyspami i lagunami. Tu właśnie mieszkała gwiazda dzisiejszej trasy rowerowej – praptak Archaeopteryx.

    Dzieci będą zachwycone ścieżką rowerową Altmühltal – jej jaskiniami stalaktytowymi, spacerami pośród skał i małymi miasteczkami. Jeśli Wasze potomstwo ma doświadczenie w jeździe na rowerze, warto podczas wyprawy uwzględnić również Taubertalradweg, która wprawdzie wydłuży trasę o dodatkowe 100 kilometrów, ale za to jest doskonale przygotowana i pełna niespodzianek.

    • Co trzeba koniecznie odwiedzić: Z Kelheim możecie przepłynąć statkiem przez przełom Dunaju do klasztoru w Weltenburgu. Warto też rozważyć wycieczkę rowerową do oddalonej o niecałe 40 kilometrów Ratyzbony (Regensburg).
    • Dla kogo? To trasa dla osób lubiących zgłębiać tajniki historii. Tutaj zagłębicie się w epokę średniowiecza, czasy rzymskie i okres jurajski.
    • Początek i cel podróży: Stacje kolejowe w Rothenburg ob der Tauber i Kelheim
    • Długość trasy: 245 kilometrów; pokonanie trasy z dziećmi zajmie około 6 dni
    • Informacje: naturpark-altmuehltal.de

     

    Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

     

    Ein Beitrag geteilt von Egon (@egonziegler) am

    Unstrut-Radweg: Rowerowa podróż w czasie

    Ścieżka rowerowa wzdłuż rzeki Unstruty jest dobrze rozwinięta, spokojna i dlatego idealnie nadaje się na wyprawę z dziećmi i nastolatkami. Od źródła rzeki Unstruty na płaskowyżu Eichsfeld rowerzyści udają się w podróż przez Turyngię i Saksonię-Anhalt. Do ujścia rzeki Saale jest sto kilometrów w linii prostej. Ale rzeka ciągle robi pętle, prawie podwajając ten dystans.

    Trasa wiedzie po asfaltowych ścieżkach przez łąki i wioski. Celem podróży jest Mühlhausen. Ci z Was, którzy przejdą pod Frauentor przez masywny mur miejski, znajdą się pośród domów z muru pruskiego i jedenastu średniowiecznych kościołów. Pokonaliście już 25 kilometrów, więc czas na zasłużony relaks w Thüringentherme. W niedalekiej odległości znajduje się też inny kompleks basenowy – Friederiken Therme w Bad Langensalza. Uzdrowisko ma piękną starówkę z licznymi lodziarniami i kawiarnianymi ogródkami.

    W Saksonii-Anhalt warto zrobić kilka przystanków: w Parku Krajobrazowym Saale-Unstrut-Triasland, w twierdzy Heldrungen, we Freyburgu – miasteczku znanym z produkcji win i win musujących oraz w katedrze w Naumburgu znajdującej się u celu podróży.

    • Co trzeba koniecznie odwiedzić: W Arche Nebra dzieci dowiedzą się ciekawych szczegółów na temat słynnego dysku z Nebry (niem. Himmelsscheibe von Nebra). Oryginał znajduje się w Państwowym Muzeum Prehistorii (Landesmuseum für Vorgeschichte) w Halle. Powód wystarczający, by na zakończenie podróży udać się jeszcze kawałek dalej w dół rzeki Saale.
    • Dla kogo? Wszyscy ci, którzy cenią sobie spokojne wycieczki rowerowe z dala od utartych szlaków turystycznych, będą zachwyceni lasami łęgowymi i Parkiem Krajobrazowym Saale-Unstrut-Triasland.
    • Początek i cel podróży: Dworzec kolejowy w Silberhausen znajduje się w odległości siedmiu kilometrów od źródła rzeki Unstruty. W Naumburgu też znajduje się stacja kolejowa.
    • Długość trasy: 190 kilometrów; pokonanie trasy z dziećmi zajmie około 5 dni

    Informacje: www.unstrutradweg.de

     

    Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

     

    Ein Beitrag geteilt von Offizieller Account (@unstrut_radweg) am

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Życzenia wielkanocne po niemiecku – 12 propozycji życzeń!

    Poniżej znajdziecie 12 propozycji życzeń wielkanocnych, które pasują do wielu sytuacji, jak na przykład życzenia wielkanonce po niemiecku dla znajomych i przyjaciół, ale także...

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Cofnięcie prawa jazdy w Niemczech: wtedy prawo jazdy zabierane jest na zawsze!

    To kara, której kierowcy boją się najbardziej: dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów! W większości przypadków prawo jazdy jest w Niemczech zabierane tylko na kilka miesięcy,...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x