W internecie można znaleźć niezliczone porady na temat tego, jak zaoszczędzić pieniądze podczas rezerwacji hotelu. Ale które z tych wszystkich wskazówek są naprawdę pomocne i możliwe do zastosowania w praktyce podczas rezerwacji obiektu noclegowego? Portal web.de przygotował listę pięciu najbardziej skutecznych sposobów na tanie podróżowanie.
1) Zrozumcie jak działają portale rezerwacyjne, aby znaleźć najkorzystniejsze dla siebie oferty
Nie zawsze łatwo jest znaleźć najlepszą ofertę na portalach rezerwacji hotelowych. A zatem jak skutecznie się po nich poruszać? Po pierwsze, niech nie zmylą Was rzekomo najlepsze oferty znajdujące się na górze wyświetlanej listy hoteli. Są to często najbardziej korzystne oferty według kryteriów określonych przez same portale, ale niekoniecznie najlepsze i najtańsze dla Was.
Dlatego powinniście zawsze w pierwszej kolejności sortować według ceny (rosnąco), aby otrzymać wyniki pokazujące rzeczywiście najkorzystniejsze cenowo propozycje. Portale rezerwacji hotelowych stosują także często psychologiczne sztuczki sprzedażowe, aby skłonić klienta do dokonania szybkiej rezerwacji. Jedną z nich są kuszące oferty, które obiecują na przykład „do 70% zniżki na hotele”.
Problem polega na tym, że często nie można znaleźć obiecanych zniżek na stronie internetowej; obowiązują one tylko w określonym dniu przyjazdu i na specjalnych warunkach. Dlatego nie dajcie się omamić i sięgajcie raczej po oferty typu „co najmniej” 50% rabatu. Niby niewielka różnica, która jednak może mieć ogromne znaczenie dla Waszego portfela.
Nie dajcie się też zestresować komunikatami typu „oferta ważna jeszcze tylko przez 2 godziny”. Ta psychologiczna zagrywka ma na celu przekonanie Was do szybszego dokonania rezerwacji bez wcześniejszego przyjrzenia się ofercie chłodnym okiem. Nawet w czasach portali internetowych nie różni się to od zakupów w supermarkecie, kiedy to po raz kolejny tylko przez kilka dni można kupić trzy produkty w cenie dwóch.
Ostatecznie, z wyszukiwaniem najlepszej ceny na portalach rezerwacji hoteli jest jak z kupowaniem mleka w supermarkecie: zawsze jest ono ukryte gdzieś na tyłach sklepu. Ale jest tam, i jeśli nie dacie się rozproszyć, znajdziecie je, tak jak i okazyjną ofertę idealną właśnie dla Was. Ćwiczenie czyni mistrza!
2) Zadzwońcie bezpośrednio do hotelu
Od 2015 roku niemieckie hotele nie są już zobowiązane do podawania najkorzystniejszych cen na znanych portalach rezerwacji hoteli, takich jak Booking. Tak zwana zasada najlepszej ceny została uznana przez sądy za niedopuszczalną. Oznacza to, że hotele mogą oferować niższe ceny na własnej stronie internetowej.
Dlatego też, jeśli macie na oku jakiś konkretny obiekt, warto zajrzeć na stronę internetową hotelu lub po prostu zadzwonić do recepcji. Niekiedy można w ten sposób uzyskać naprawdę korzystną cenę, ponieważ nie dolicza się do niej prowizji, która na portalach rezerwacyjnych wynosi nawet 15 procent.
Od czerwca 2019 roku obowiązuje jednak pewien wyjątek: portal rezerwacyjny Booking.com może zobowiązać hotele do oferowania swoich pokoi na własnej stronie internetowej po cenie nie niższej niż na stronie portalu.
3) Korzystajcie z porównywarek cenowych
Jeśli nie macie ochoty i czasu na przeglądanie poszczególnych portali rezerwacji hoteli, dobry przegląd cen i ofert promocyjnych znajdziecie na portalach takich jak Trivago, idealo czy Check24. Strony te porównują ceny hoteli na znanych portalach rezerwacyjnych typu Booking, HRS, Expedia & Co.
Zaletą tych wyszukiwarek jest to, że natychmiast otrzymacie tu wszystkie podstawowe informacje, ale oczywiście nie znajdziecie tu tylu szczegółowych danych na temat obiektów noclegowych. Prawdopodobieństwo, że odwiedzając je znajdziecie najniższą cenę, jest tutaj największe.
4) Korzystajcie z kodów rabatowych
Przed dokonaniem rezerwacji sprawdźcie, czy dany portal rezerwacji hoteli oferuje zniżki w postaci kodów rabatowych. Możecie to łatwo zrobić za pośrednictwem stron takich jak Reiseuhu lub Urlaubspiraten, lub po prostu wpisać w Google frazę kody rabatowe hotele.
Często kody można też otrzymać po zapisaniu się do newslettera portalu lub po osiągnięciu określonej kwoty zamówienia. Zniżka może wynieść od 10 do 20 procent lub mieć konkretną wartość pieniężną, zwykle nie przekraczającą 150 euro.
5) Celowo uwzględnijcie w wyszukiwaniu hotele z 0 gwiazdkami
Nie wszystkie hotele w Niemczech podlegają klasyfikacji gwiazdkowej Niemieckiego Stowarzyszenia Hoteli i Restauracji (niem. Deutscher Hotel- und Gaststättenverband e.V., DEHOGA). W programie uczestniczy tylko 8.000 z 30.000 hoteli, zajazdów i pensjonatów.
Dlaczego tak się dzieje? Często hotele uważają, że te kryteria nie odzwierciedlają faktycznego stanu rzeczy, że są przestarzałe i nie mają sensu. Badanie przeprowadzone przez firmę konsultingową PKF hotelexperts GmbH München dowodzi, że zwłaszcza w segmencie hoteli ekonomicznych tylko nieliczne obiekty ubiegają się o klasyfikację, jak np. hotele 25hours, czy hotel Cocoon w Monachium.
Oznacza to, że jeśli filtrujecie obiekty tylko według zwykłych kategorii gwiazdkowych, możecie nawet nie zobaczyć wielu stylowo urządzonych hoteli designerskich w ekonomicznej cenie. Dlatego w wyszukiwarkach hoteli i na portalach rezerwacji filtrujcie obiekty specjalnie pod kątem zerowej liczby gwiazdek. W ten sposób możecie trafić na prawdziwą okazję.
Jeśli weźmiecie pod uwagę te wskazówki podczas poszukiwania hotelu, powinniście bez problemu znaleźć niedrogi, ale jednocześnie wysokiej jakości hotel.
Po co przepłacać? Mój pierwszy wybór z reguły pada na wujka google. Rezerwuję pokój tylko na tym portalu gdzie jest możliwość darmowej rezygnacji do północy poprzedzającej przyjazd. Mając zagwarantowany już nocleg przeglądam inne oferty i przeważnie znajduję niższą cenę w podobnym hotelu. Jeżeli nie, to korzystam z dokonanej rezerwacji.
W austriackich Alpach i we Włoszech często na stronie hotelu na dzień lub w dniu przyjazdu pojawia się atrakcyjna oferta. I jeszcze jedno: w miejscowościach alpejskich najlepiej unikać weekendów. Cena w te dni znacznie wzrasta. Najtańsze pokoje są oferowane od poniedziałku do czwartku.