Od miesięcy trwa w Niemczech dyskusja o szczepieniach przeciwko koronawirusowi. W tym czasie zupełnie inny obowiązek szczepień pozostał trochę pod radarem: Od niedzieli (31 lipca 2022 r.) w Niemczech będzie obowiązywał nieograniczony obowiązek szczepień przeciwko odrze. Szczepienia muszą posiadać dzieci i pracownicy w szkołach i świetlicach, ale także osoby pracujące w schroniskach dla uchodźców, gabinetach lekarskich i szpitalach.
Drugi etap obowiązkowych szczepień przeciwko odrze już obowiązuje
W celu ochrony przed odrą zakaźną już od dwóch lat prowadzone są w Niemczech obowiązkowe szczepienia:
- Od 1 marca 2020 r. obowiązek ten dotyczy wszystkich nowo przyjmowanych do świetlic i szkół dzieci
- W drugim etapie do tej niedzieli (31 lipca) należy teraz przedłożyć świadectwa szczepień także dla dzieci, które 1 marca 2020 r. były już w placówkach. Termin, który dotyczy również pracowników, miał pierwotnie upłynąć 31 lipca ubiegłego roku. Potem jednak dwukrotnie go przedłużano, bo kryzys koronawirusowy utrudnił procedury.
Kto podlega obowiązkowym szczepieniom przeciwko Odrze w Niemczech?
Obowiązkowe szczepienia przeciwko Odrze w Niemczech dotyczą obiektów gminnych, w których gromadzi się wiele osób. Od 1 marca 2020 r. w żłobkach lub szkołach dla dzieci, które ukończyły rok, przed przyjęciem do placówki obowiązkowe jest przedstawienie dowodu szczepienia: w postaci karty szczepień, żółtej książeczki badań lub zaświadczenia lekarskiego, jeśli dziecko chorowało już na odrę.
Do 31 lipca 2022 r. dowód musi być teraz dostarczony również dla dzieci i pracowników, którzy byli już w placówkach w dniu 1 marca 2020 r. Jeśli tak się nie stanie, dyrekcja musi powiadomić wydział zdrowia publicznego, który następnie podejmie indywidualną decyzję o wprowadzeniu zakazów działalności lub wstępu.
Co się dzieje z dziećmi nieszczepionymi?
Nieszczepione dzieci mogą zostać wykluczone z uczęszczania do przedszkoli, jak wyjaśnia Federalne Ministerstwo Zdrowia. W szkołach nie jest to możliwe ze względu na obowiązek szkolny. Mogą zostać nałożone grzywny w wysokości do 2500 euro.
Powiaty obawiają się przeciążenia urzędów zdrowia
Powiaty ostrzegają przed ogromnymi obciążeniami dla wielu placówek służby zdrowia, gdy pod koniec lipca zacznie obowiązywać drugi etap obowiązkowych szczepień przeciwko odrze w kryzysie koronawirusowym. Urzędy są nie tylko mocno zaangażowane w walkę z pandemią, ale także w tym kontekście – wyjaśnił Niemiecki Związek Powiatów (Deutscher Landkreistag) w odpowiedzi na pytanie Niemieckiej Agencji Prasowej (Deutsche Presse-Agentur). Z uwagi na obecne obciążenie pracą zwróciły się one do Federalnego Ministerstwa Zdrowia o dalsze przesunięcie terminu szczepień przeciwko odrze na dzień 1 stycznia 2023 r.
„Rząd federalny powinien w interesie wszystkich stron odciążyć urzędy zdrowia, które przez ostatnie dwa i pół roku pracowały na najwyższych obrotach, aby zapewnić dobrą realizację obowiązku szczepień przeciwko odrze” – powiedział rzecznik.
Oto co zaleca STIKO w temacie szczepień przeciwko odrze
Jak podaje „Ärzteblatt”, w Niemczech raz po raz pojawiają się ogniska odry, ponieważ zaszczepione jest mniej niż 95 procent populacji. Według Światowej Organizacji Zdrowia odra nie może się rozprzestrzeniać, jeśli ponad 95 procent obywateli ma odporność na odrę dzięki szczepieniu lub wcześniejszej chorobie.
Stały Komitet ds. Szczepień (STIKO) zaleca szczepienie przeciwko odrze jako szczepienie połączone przeciwko odrze, śwince i różyczce (MMR) w sumie dwie dawki szczepionki dla wszystkich dzieci.
Niemowlęta i maluchy powinny otrzymać pierwsze szczepienie MMR w wieku 11-14 miesięcy. Drugie szczepienie powinno być podane najwcześniej 4 tygodnie po pierwszym szczepieniu, w wieku 15-23 miesięcy.
Od 2010 roku Stiko zaleca również standardowe jednorazowe szczepienie dla dorosłych, jeśli urodzili się po 1970 roku i ich status szczepień nie jest jasny.
źródło: rtl.de
To tylko mydlenie oczu tak?