Ofiarami ataków nie są tylko firmy i osoby prywatne
Aktualnie przestępcy nie ograniczają się juz tylko do firm i osób prywatnych, ale atakują również instytucje publiczne. Na początku tego roku zaatakowanych zostało kilka szpitali w Nadrenii Północnej-Westfalii. Źródła bliskie policji kryminalnej mówia o 60 szpitalach. Liczba ta znacznie przekracza dotychczasowe wyobrażenia o skali przestępstwa.
Wirus atakuje również kopie zapasowe
Cybernetyczni przestępcy upodobali sobię tą metodę, gdyż jest ona niezwykle skuteczna. Wirus blokuje zaatakowane systemy z kilkutygodniowym opóźnieniem. Jeśli ofiara sporządzi w tym czasie kopie zapasowe, to zostaną one również zainfekowane. W takiej sytuacji odzyskanie dostępu do danych jest praktycznie niemożliwe.
Co zrobić w przypadku stania się ofiarą cybernetycznego przestępstwa?
Osoby, które stały się ofiarą opisywanego wyżej przestępstwa nie powinny przelewać pieniędzy złodziejom. W większości przypadków nie mają oni bowiem zamiaru odblokowania komputera. Ważne jest, aby regularnie sporządzać kopie zapasowe systemu, gdyż tylko wtedy istnieje możliwość odzyskania utraconych danych. Oprócz tego należy korzystać z oprogramowania antywirusowego i zapór sieciowych.
9. listopada rząd federalny Niemiec ma zamiar przedstawić opracowany przez siebie plan cybernetycznego bezpieczeństwa.