Kryzys związany z pandemią koronawirusa wielu ludziom przyniósł straty: część osób pracujących na własny rachunek przestała otrzymywać zlecenia, niektórzy pracownicy zarabiali mniej z powodu skróconego czasu pracy.
Związane z tym problemy finansowe sprawiły, że niektórzy mieli nawet problem z płaceniem czynszu. A co z osobami, które nie muszą już pracować i mieszkając we własnym domu nie muszą płacić innym za wynajem? Czy są w komfortowej sytuacji?
Niekoniecznie. Z reprezentatywnego sondażu przeprowadzonego w Niemczech przez instytut badania opinii publicznej Yougov wynika, że kryzys dotknął również właścicieli domów powyżej 60. roku życia. Wyniki ankiety pokazują, że więcej niż jeden na dziesięciu respondentów (16 procent) stwierdził, że jego sytuacja finansowa pogorszyła się z powodu pandemii COVID-19.
Wielu z nich myśli więc o sprzedaży swoich nieruchomości. Jednocześnie, równie wielu obawia się, że w ten sposób ominie ich potencjalny wzrost wartości ich domu czy mieszkania. Złotym środkiem może okazać się sprzedaż części własnej nieruchomości. Z tego artykułu dowiecie się, co dokładnie należy przez to rozumieć, jakie są zalety i wady tego rozwiązania i dla kogo może być ono opłacalne.
Na czym dokładnie polega sprzedaż części nieruchomości?
Rozwiązanie to polega na tym, że właściciel nieruchomości sprzedaje tylko część swojego domu lub mieszkania, natomiast pozostałą część zatrzymuje dla siebie. Na przykład, jeśli posiada dom o wartości 250.000 euro i sprzeda 10 procent, otrzyma 25.000 euro. W ten sposób sprzedaż części nieruchomości jest łatwym sposobem na pozyskanie gotówki z tej transakcji bez konieczności całkowitego pozbycia się prawa własności, a tym samym rezygnacji z potencjalnego wzrostu wartości domu czy mieszkania w kolejnych latach.
Firmy oferujące zakup części nieruchomości konkurują w ten sposób z podmiotami oferującymi klasyczne kredyty hipoteczne, w przypadku których nieruchomość stanowi dla banku zabezpieczenie kredytu. Z reguły w grę wchodzi sprzedaż do 50 procent nieruchomości.
Właściciel zachowuje prawo użytkowania domu, musi jednak co miesiąc uiszczać na rzecz nabywcy części nieruchomości określoną opłatę za użytkowanie.
Jakie korzyści można odnieść ze sprzedaży części domu?
Największym plusem jest to, że dzięki sprzedaży części nieruchomości można szybko uzyskać pieniądze. Na przykład firmy takie jak Deutsche Teilkauf, Wertfaktor czy Engel & Völkers deklarują nieskomplikowany proces wyceny wartości nieruchomości i szybką wypłatę pieniędzy.
Kolejny pozytywny efekt związany ze sprzedażą części nieruchomości to możliwość osiągnięcia zysku wynikającego z ewentualnego wzrostu wartości nieruchomości w przyszłości – ostatecznie właściciel pomimo transakcji sprzedaży zachowuje prawo własności co najmniej 50 procent nieruchomości.
Ponadto, inaczej niż w przypadku sprzedaży całego domu, nie trzeba się z niego wyprowadzać. Ponieważ jest się współwłaścicielem nieruchomości, można pozostać we własnych czterech ścianach do końca życia. W ten sposób osoby sprzedające część nieruchomości zachowują względną swobodę działania i mogą nadal podejmować decyzje dotyczące swojej nieruchomości i dokonywać zmian.
Dodatkowy plus: jeśli później właściciel zechce sprzedać całą nieruchomość, nabywca jej części w większości przypadków będzie starał się mu pomóc w uzyskaniu dobrej ceny – ostatecznie jako współwłaściciel jest on również zainteresowany jak największym zyskiem ze sprzedaży. A ponieważ wiele z tych firm jest prawdziwymi ekspertami w dziedzinie nieruchomości, często uda się zyskać na tej współpracy więcej niż dokonując sprzedaży mieszkania lub domu na własną rękę.
Jakie są wady sprzedaży części nieruchomości?
Oczywiście sprzedaż części nieruchomości ma również swoje wady. Najważniejsza z nich to konieczność uiszczania opłat na rzecz nowego współwłaściciela mieszkania lub domu, podobnych do czynszu.
Według centrum doradztwa dla konsumentów, opłata roczna z tego tytułu może wynieść do 3 procent kwoty otrzymanej ze sprzedaży. Tym samym, im dłużej mieszka się w nieruchomości, tym mniej pozostaje do dyspozycji z kwoty otrzymanej od nabywcy części nieruchomości. Ponadto, agencje ochrony konsumentów przestrzegają przed dodatkowymi opłatami, które mogą wystąpić w przypadku późniejszej sprzedaży całej nieruchomości.
Kiedy sprzedaż części nieruchomości może być opłacalna?
Jak w przypadku prawie wszystkich spraw związanych z pieniędzmi, zależy to od indywidualnej sytuacji właściciela nieruchomości. Zasadą jest, że im jest się starszym, tym bardziej opłacalna może być sprzedaż części domu lub mieszkania. Dlatego też wiele ofert skierowanych jest właśnie do emerytów lub osób, które wkrótce przejdą na emeryturę.
Ponadto, warto przed podjęciem decyzji porównać dostępne opcje. Jeśli na przykład istnieje bank, który udzieli Wam kredytu na korzystnych warunkach, sprzedaż części nieruchomości może okazać się nieopłacalna.
Kolejnym ważnym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji jest lokalizacja i związany z nią potencjalny wzrost wartości Waszej nieruchomości. Jeśli zakładacie, że wartość Waszego domu lub mieszkania w przyszłości znacznie wzrośnie, sprzedaż części nieruchomości może być korzystniejsza od natychmiastowej sprzedaży całego domu.