Jeśli para decyduje się na ślub, wcześniej odbywają się zaręczyny. Tym samym para obiecuje sobie wzajemnie wejść w związek na całe życie. Zaręczyny w przeciwieństwie do zawarcia małżeństwa, nie wymagają jakiejś szczególnej formy. Jednak mimo to, zaręczyny niosą za sobą w Niemczech pewne skutki prawne. Chcecie wiedzieć, co to może być?
Jakie skutki prawne mają zaręczyny w Niemczech?
Poprzez zaręczyny nie powstaje obowiązek poślubienia narzeczonej czy narzeczonego. Możecie się spokojnie wycofać z tej obietnicy bez obawy, że zostaniecie pozwani do zawarcia małżeństwa. Jest to uregulowane paragrafem 1297 ustęp 1 niemieckiego Kodeksu Cywilnego (§ 1297 Abs. 1 BGB).
Narzeczonym przysługuje prawo do odmówienia zeznań zgodnie z paragrafem 52 ustęp 1 niemieckiego Kodeksu Postępowania Karnego (§ 52 Abs. 1 Nr. 1 StPO). Zgodnie z tymi przepisami, narzeczony nie ma obowiązku zeznawania przeciwko partnerowi, jeśli jest on oskarżony w jakimś postępowaniu karnym.
Ponadto zerwanie zaręczyn również może mieć skutki prawne. Osoba, która zrywa zaręczyny może być zobowiązana do wypłaty odszkodowania. Poza tym, jeśli nie dojdzie do zawarcia małżeństwa, obie osoby mogą zażądać zwrotu prezentów.
Obowiązek wypłaty odszkodowania
Wprawdzie ten, kto zrywa zaręczyny jest zgodnie z paragrafem 1298 ustęp 1 niemieckiego Kodeksu Cywilnego (§ 1298 Abs. 1 BGB) zobowiązany do wypłaty odszkodowania, ale nie jeśli miało to miejsce z ważnego powodu, zgodnie z paragrafem 1298 ustęp 3 niemieckiego Kodeksu Cywilnego (§ 1298 Abs. 3 BGB). Należy zwrócić uwagę, że nie tyle istotny jest sam powód uzasadniający zerwanie zaręczyn. Chodzi bardziej o to, aby istniał ważny powód uzasadniający zwolnienie z obowiązku zapłaty zadośćuczynienia. Takim ważnym powodem może być np. intymny związek narzeczonego/narzeczonej z inną osobą (zgodnie z decyzją Wyższego Sądu Krajowego w Koblencji, wyrok z dnia 06.12.1994, nr sprawy 15 UF 797/94).
Obowiązek zadośćuczynienia dotyczy tylko wydatków związanych z planowanym zawarciem małżeństwa. Mogą to być np. koszty wynajmu lub kupna mieszkania, założenia wspólnego gospodarstwa domowego, czy wydatki związane z weselem lub podróżą poślubną.
Nie do zwrotu są koszty, które powstały w związku z samymi zaręczynami, czyli np. koszty imprezy zaręczynowej.
Oddanie prezentów
Zgodnie z paragrafem 1301 niemieckiego Kodeksu Cywilnego (§ 1301 BGB), narzeczona/narzeczony mogą zażądać od partnera zwrotu prezentów, jeśli nie doszło do zawarcia małżeństwa. Można zażądać np. zwrotu biżuterii, czy pierścionka zaręczynowego.
Nie ma tu znaczenia, z jakiego powodu zrywane są zaręczyny, ani czy jedno z narzeczonych nie wpadnie w takiej sytuacji w długi.