W czasach niedoboru wykwalifikowanych pracowników w Niemczech pisanie podań o pracę co do zasady powinno być łatwiejsze dla kandydatów ubiegających się o zatrudnienie. Niemniej jednak, często zdarzają się niepotrzebne błędy, których przecież można uniknąć. A zatem na co powinniście zwrócić uwagę pisząc kolejne podanie o pracę w Niemczech?
„Sehr geehrte Damen und Herren”
Używając zwrotu „Sehr geehrte Damen und Herren” („Szanowni Państwo”), wysyłacie pracodawcy sygnał, że nawet nie zadaliście sobie trudu, aby dowiedzieć się, jak w danej firmie nazywa się osoba do kontaktu. Brzmi to bezosobowo i pokazuje brak zaangażowania. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy osobę odpowiedzialną można łatwo odnaleźć w internecie, nie wygląda to dobrze – informuje portal bewerbung.com. List motywacyjny jest często pierwszym momentem, w którym nawiązujecie kontakt z firmą. W ten sposób traci się szansę na wywarcie pozytywnego pierwszego wrażenia.
Zbyt dużo tekstu w liście motywacyjnym
List motywacyjny powinien być zwięzły i zawierać najważniejsze informacje. Zbyt długie listy motywacyjne mogą wydawać się rozwlekłe i prowadzić do tego, że czytelnik straci zainteresowanie. Z kolei zbyt krótkie listy motywacyjne mogą sprawiać wrażenie, że kandydat nie jest poważnie zainteresowany lub nie jest w stanie dostarczyć wystarczających informacji. Podsumowując, list motywacyjny nie powinien być dłuższy niż jedna strona – kandydaci powinni ograniczyć się do przekazania najważniejszych informacji.
Niewłaściwe sformułowania
Należy unikać przeceniania swoich umiejętności i doświadczenia. Piszcie prawdę i powstrzymajcie się od niejasnych lub przesadzonych stwierdzeń. Warto również zrezygnować z wypowiedzi na temat poprzedniego pracodawcy lub współpracowników. Wyjaśnijcie dlaczego ubiegacie się o dane stanowisko. Nie ograniczajcie się przy tym do wymienienia sloganów takich jak umiejętność pracy w zespole, elastyczność, itp.
Należy pamiętać, że znaczenie listu motywacyjnego może być różne w zależności od firmy i branży. Aby móc podjąć odpowiednią decyzję odnośnie tego, czy list motywacyjny jest wymagany i w jakiej formie, warto wziąć pod uwagę szczegółowe wymagania związane z danym stanowiskiem i konkretnym przedsiębiorstwem.
Źródło: www.merkur.de