Posiadanie gotówki pod ręką w razie wystąpienia nagłej potrzeby jest jednym z powodów, dla których wiele osób przechowuje swoje pieniądze w domu lub rozważa takie rozwiązanie. Ponadto, w czasach utrzymującej się wysokiej inflacji, niektórzy czują się zmuszeni do przechowywania pieniędzy w gotówce w domu, obawiając się zdeponowania ich w banku i narażania na ryzyko związane z wahaniami na rynku finansowym.
Federalny Urząd ds. Ochrony Ludności i Pomocy w Przypadku Katastrof radzi obywatelom, aby mieli odłożoną pewną ilość gotówki na wypadek zaistnienia sytuacji kryzysowej
Ale jaka jest obecna sytuacja prawna w Niemczech dotycząca przechowywania gotówki w domu – czy istnieją jakieś zasady dotyczące tego, ile gotówki można trzymać we własnych czterech ścianach?
Federalny Urząd ds. Ochrony Ludności i Pomocy w Przypadku Katastrof (niem. Bundesamt für Bevölkerungsschutz und Katastrophenhilfe, BBK) radzi obywatelom, aby mieli odłożoną pewną ilość gotówki na wypadek zaistnienia sytuacji kryzysowej, takiej jak przerwy w dostawie prądu, tak aby mogli z niej skorzystać w nagłej potrzebie. Jako powód BBK podaje fakt, że „w przypadku przerwy w dostawie prądu bankomaty również przestają działać”.
W 2020 r. Deutsche Bundesbank, bank centralny Republiki Federalnej Niemiec, opublikował wyniki badania na ten temat. Okazuje się, że średnio w gospodarstwach domowych lub skrytkach depozytowych w Niemczech przechowuje się 1.364 euro.
Ile gotówki należy mieć w domu na wypadek sytuacji nadzwyczajnych?
Federalny Urząd ds. Ochrony Ludności i Pomocy w Przypadku Katastrof zaleca, aby zasadniczo zawsze mieć w domu „wystarczającą ilość gotówki”. BBK nie wyjaśnia jednak, jaką dokładnie kwotę ma na myśli. Ogólnie rzecz biorąc, to, ile gotówki może się przydać w nagłych sytuacjach, zależy oczywiście również od liczby osób mieszkających w gospodarstwie domowym i ponoszonych przez nie wydatków. Dlatego też jednoosobowe gospodarstwo domowe potrzebuje mniej gotówki „na wszelki wypadek” niż gospodarstwo liczące kilkoro członków rodziny.
Jeśli chcecie przechowywać w domu większe ilości gotówki, powinniście rozważyć zakup sejfu, o ile jeszcze go nie macie. W przypadku kradzieży, zalania lub pożaru, ubezpieczenie wyposażenia domu działa tylko w ograniczonym zakresie: w większości przypadków limit odpowiedzialności kształtuje się w przedziale od 1.000 do 2.000 euro. Według Niemieckiego Stowarzyszenia Ubezpieczycieli (niem. Gesamtverband der Deutschen Versicherungswirtschaft e.V., GDV), jeśli chcecie przechowywać w domu większe sumy gotówki, należy dokonać indywidualnych ustaleń z firmą ubezpieczeniową i przechowywać pieniądze w sejfie. Ponadto wszelkie sejfy muszą być solidnie zamontowane w ścianie lub tak ciężkie, aby złodzieje nie mogli ich tak po prostu wynieść.
Przechowywanie gotówki w domu: jakie kwoty są dozwolone na gruncie prawa niemieckiego?
Krążą pogłoski, że we własnych czterech ścianach można przechowywać gotówkę w wysokości do 10.000 euro bez konsekwencji prawnych. Nie jest to jednak prawdą. Jak donosi między innymi portal inFranken.de, przepisy obowiązujące w Niemczech nie określają górnego limitu, jeśli chodzi o przechowywanie gotówki we własnym domu. Górna granica wynosząca 10.000 euro ma jednak zastosowanie w przypadku wpłaty gotówki w banku lub płatności za towary i usługi.
Przepis ten wynika z tzw. ustawy o praniu brudnych pieniędzy (niem. Geldwäschegesetz) – zabrania ona wpłacania lub przekazywania na konto kwoty wynoszącej 10.000 euro lub więcej. Każdy, kto chce wpłacić na swoje konto lub przekazać na konto innej osoby kwotę 10.000 euro lub wyższą, musi udowodnić, skąd pochodzą pieniądze. W przeciwnym razie istnieje ryzyko wszczęcia dochodzenia przez prokuraturę. Osobom, które przechowują większe ilości gotówki w domu, zaleca się zatem, aby nie wpłacały zbyt dużych kwot na raz.
Źródło: www.echo24.de