Płatność za czynsz w Niemczech i obowiązujące regulacje prawne

    Jak wynika z paragrafu 556b ustęp 1 niemieckiego Kodeksu Cywilnego (BGB), czynsz należy zapłacić najpóźniej do trzeciego dnia roboczego każdego miesiąca. Jednak co to oznacza? Czy do tego dnia opłata za czynsz musi wpłynąć na konto wynajmującego? Ponadto w niektórych umowach najmu znajdziecie klauzulę dotyczącą terminowych płatności.

    Czy płatność za czynsz w Niemczech musi wpłynąć na konto wynajmującego do trzeciego dnia każdego miesiąca?

    Niemiecki Trybunał Federalny (niem. Bundesgerichtshof) postanowił w październiku 2016, że zgodnie z paragrafem 556 ustęp 1 Kodeksu Cywilnego, wystarczy że polecenie zapłaty wyjdzie zawsze najpóźniej trzeciego dnia roboczego każdego miesiąca i że na koncie najemcy jest wystarczająco dużo środków, aby takiego przelewu dokonać. To, że przelew wpłynie na konto wynajmującego w późniejszym terminie jest nieistotne (Trybunał Federalny, wyrok z dnia 05.10.2016, nr sprawy VIII ZR 222/15).

    Czy w związku z powyższym, klauzula dot. terminowych wpłat, zawarta w umowie najmu jest nieważna?

    Klauzula, która nakazuje najemcy, aby płatność za czynsz wpłynęła na konto wynajmującego najpóźniej trzeciego dnia miesiąca, jest zgodnie z opinią Trybunału Federalnego nieważna. Nawet pomijając zapis znajdujący się w paragrafie 556 ustęp 1 Kodeksu Cywilnego, zostałoby wtedy nałożone na najemcę ryzyko związane z opóźnieniami w płatnościach, wynikające z winy banku. A najemca nie ponosi przecież odpowiedzialności za opóźnienia w przekazywaniu pieniędzy.

    W związku z tym, że dla najemcy krzywdzącą konsekwencją byłaby utrata powierzchni mieszkalnej, wynajmujący nie ma w tym żadnego interesu, żeby przerzucić na najemcę odpowiedzialność za zwłokę w płatności, gdy wina leży po stronie banku.

    Jednak Trybunał Federalny zrobił kiedyś wyjątek, a mianowicie przy decyzji w roku 1998. Zgodnie z opinią Trybunału, klauzula o terminowości wpłat zawarta w umowie najmu, może zostać uznana za ważną, jeśli dotyczy bieżących opłat czynszu, a stronami umowy są handlowcy (Trybunał Federalny, wyrok z dnia 24.06.1998, Nr sprawy XII ZR 195/96).

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Najemca

    Witam. Mam pytanie : w tamtym roku zalegalam za czynsz 1 miesiąc. Teraz przyszło rozliczenie roczne mieszkania . Musimy dość dużo dopłacić, więcej niż sąsiedzi mieszkajacy w tej samej klatce mimo,że ogrzewania mamy zużytego mniej. Czy może to wynikać z tego ,że ten jeden miesiąc jest rozliczony w tym rozliczeniu rocznym ? Czyli teraz od stycznia mamy czystą kartę z czynszem? Jak to wygląda?

    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x