Odpowiednio wczesne zaplanowanie wakacji pozwala sporo zaoszczędzić? Dokonanie rezerwacji już teraz wydaje się być dobrym pomysłem. Jednak eksperci ostrzegają.
Warto przed dokonaniem rezerwacji porównać oferty różnych biur podróży
Touroperatorzy wabią wczasowiczów zniżkami za wczesną rezerwację w przypadku dokonywania jej na długo przed planowaną podróżą. Może to być opłacalne, ale nie należy dać się ponieść emocjom, nawet jeśli rabaty rzędu 25, czy nawet 50 procent na pierwszy rzut oka wydają się bardzo atrakcyjne.
Decydującym czynnikiem jest cena końcowa, a nie cena początkowa, od której naliczany jest rabat – mówi Oliver Buttler, zajmujący się ochroną praw konsumentów. Ważne jest, aby sprawdzić, jak wysokie są ceny w wybranym miejscu w roku, w którym chcemy wyjechać, tj. porównać oferty różnych biur – radzi ekspert z centrum konsumenckiego w Badenii-Wirtembergii.
Do kiedy można zmienić lub anulować rezerwację?
W przypadku dokonywania rezerwacji z dużym wyprzedzeniem warto również zadać sobie pytanie, co w przypadku jakichś niespodziewanych komplikacji, na przykład choroby. Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży może w takim przypadku chronić przed wysokimi kosztami anulowania rezerwacji. Należy zawsze dowiedzieć się, czy i do kiedy można zmienić lub anulować rezerwację u danego touroperatora i jakie koszty się z tym wiążą.
Różni organizatorzy turystyki nadal oferują – zwykle za dodatkową opłatą – tzw. elastyczne taryfy (taryfy „Flex”) wprowadzone w trakcie pandemii koronawirusa. Umożliwiają one bezpłatną rezygnację z podróży lub zmianę rezerwacji bez podania przyczyny. Niekiedy jest to możliwe nawet na dwa tygodnie przed wyjazdem.
Źródło: www.t-online.de