Zainteresowanie wakacjami w domu na kółkach stale rośnie. Wiele rzeczy może jednak pójść nie tak. Oto jakich błędów należy unikać.
Błędy przy załadunku samochodu kempingowego
Wczasowicze często przesadzają z ilością przewożonego bagażu, niejednokrotnie przekraczając dopuszczalne obciążenie (które obejmuje również wagę pasażerów).
Jeśli to możliwe, ciężki bagaż umieszcza się na dole. Układa się go tak, aby się nie przesuwał i w razie potrzeby dodatkowo zamocowuje. W górnych szafkach należy umieszczać wyłącznie lekkie przedmioty lub miękkie materiały (np. ubrania).
Ciężkie garnki, puszki i butelki z wodą należy przechowywać w dolnych szafkach. Po długiej jeździe ostrożnie otwierajcie szafki, aby nic z nich nie wypadło.
Zbyt małe doświadczenie w prowadzeniu samochodu
Przyspieszanie, hamowanie i skręcanie na światłach: oczywiście kamper prowadzi się zupełnie inaczej niż zwykły samochód. Dlatego przed pierwszą dużą podróżą początkujący powinni dokładnie zapoznać się z wymiarami pojazdu. Przećwiczcie parkowanie i manewrowanie – na początku obie te czynności sprawiają trudności. Podczas manewrowania w wąskich uliczkach należy zawsze zwracać uwagę na wystające elementy, takie jak markizy, czy bagażniki rowerowe.
Wprawdzie obecnie wiele kamperów jest wyposażonych w kamerę cofania. Niemniej jednak, niekiedy warto poprosić współpasażerów o pomoc podczas manewrowania.
Biwakowanie w dowolnym miejscu
Wielką zaletą samochodu kempingowego jest to, że można spędzić noc tam, gdzie jest najpiękniej – tak uważa wielu początkujących. Nie jest to jednak do końca prawdą. W wielu krajach biwakowanie w dowolnym miejscu nie jest dozwolone – lub co najwyżej na jedną noc.
W Niemczech obowiązują zasadniczo następujące zasady: wszędzie tam, gdzie nie jest to wyraźnie zabronione, samochody kempingowe mogą stać przez jedną noc, co ma na celu przede wszystkim zapewnienie prowadzącym pojazd odpoczynku przed dalszą jazdą. Chodzi tu zwłaszcza o takie miejsca, jak parkingi i miejsca odpoczynku dla kierowców.
Niemal wszędzie w Europie oprócz kempingów można znaleźć również miejsca postojowe, na których można legalnie zaparkować kampera. Często mają one nawet podłączenie do prądu.
Wyruszanie w drogę bez uprzedniej kontroli
Również w kamperze ważną kwestią jest ciśnienie powietrza i poziom oleju. Przed wyruszeniem w drogę lodówka i ogrzewanie są przełączane w tryb jazdy. A przed opuszczeniem kempingu należy sprawdzić jeszcze raz:
- Czy cały bagaż został umieszczony w luku i schowkach, czy okna i schowki są zamknięte?
- Czy szafki w kamperze są zamknięte?
- Czy stoliki zostały uprzątnięte?
Przed podróżą powrotną należy również opróżnić zbiorniki na ścieki i toaletę.
Wybór niewłaściwego kempingu
Kempingi są przystosowane do zaspokajania różnych potrzeb. Niektóre są szczególnie przyjazne rodzinom, inne oferują dużo ciszy i spokoju. Obsługa, wielkość i udogodnienia również znacznie się różnią. Właśnie dlatego powinniście wcześniej dokładnie przemyśleć, czego oczekujecie od swojego urlopu – i który kemping najlepiej się do tego nadaje.
Po dotarciu na miejsce warto wybrać optymalne dla siebie stanowisko, na którym będziecie mogli cieszyć się zarówno promieniami słońca, jak i cieniem. Weźcie pod uwagę na przykład odległość od łazienki lub sklepu z pieczywem. W pobliżu basenu lub restauracji może być mniej cicho niż w miejscach położonych bardziej na uboczu. Najlepiej, jeśli jest tam wystarczająco dużo miejsca nie tylko dla kampera, ale także dla stołów i krzeseł.
Lekceważenie (niepisanych) zasad pobytu na kempingu
Oprócz ustalonych na piśmie zasad, na kempingu obowiązują również te niepisane. Oczywiście w określonych godzinach należy zachować ciszę. Jeśli na terenie kempingu nie mogą przebywać zwierzęta, nie zabierajcie ze sobą swoich pupili. Z niepisanymi zasadami nie zawsze jest tak łatwo. Najlepiej jest poobserwować, jak zachowują się doświadczeni kempingowicze. Zauważycie na przykład, że ludzie pozdrawiają się nawzajem, trzymają się granic swojej parceli, nie idą na skróty, przechodząc przez parcele innych osób. Krótko mówiąc: priorytetem jest szacunek i życzliwość wobec pozostałych wczasowiczów.
Podróżowanie bez planu w szczycie sezonu
Jeśli wyruszacie w sezonie wysokim, zarezerwujcie dla siebie miejsce z odpowiednim wyprzedzeniem. Zwłaszcza w krajach cieszących się popularnością wśród miłośników wypoczynku na kempingach, takich jak Francja, Włochy i Chorwacja, znalezienie wolnego miejsca może być trudne.
Dotyczy to również podróży promem, jeśli zamierzacie spędzić urlop na wyspie.
Brak zapiętych pasów bezpieczeństwa podczas podróży
Wszyscy pasażerowie powinni mieć zapięte pasy, nie ma mowy o podróżowaniu w łóżku czy na kanapie. Zabronione jest również wchodzenie do kuchni podczas podróży. W przeciwnym razie w przypadku nagłego manewru może dojść do poważnych obrażeń. W każdym kamperze może podróżować tylko tyle osób, ile jest miejsc siedzących wyposażonych w pasy bezpieczeństwa. Dzieci należy przewozić w fotelikach.
Ignorowanie znaków drogowych
Niektóre znaki drogowe są nawet ważniejsze dla kierowcy kampera niż samochodu osobowego. Wysokość mostu, szerokość pasa ruchu, maksymalna dopuszczalna masa na mostach – należy koniecznie przestrzegać tych znaków. W przeciwnym razie można utknąć w wąskiej uliczce lub może stać się coś jeszcze gorszego. Ważne są również znaki dotyczące stref ekologicznych, dozwolonej prędkości i parkowania, ponieważ przepisy często są inne niż te odnoszące się do samochodów osobowych. Ponadto należy z wyprzedzeniem zapoznać się z przepisami dotyczącymi opłat drogowych i zakazów jazdy.
Długie podróże bez przerw
Podobnie jak w przypadku podróżowania samochodem osobowym, również podczas jazdy kamperem należy pamiętać o regularnych przerwach. Szybko zauważycie, że samochodem kempingowym jedzie się wolniej niż osobowym.
Dlatego też należy mniej ambitnie planować dystans do pokonania w ciągu dnia. Poszczególne etapy nie powinny być dłuższe niż 300-400 kilometrów. Jeśli podróżujecie z dziećmi, warto rozważyć wyruszenie w nocy, gdyż najmłodsi jeszcze przez kilka godzin będą mogli spać w fotelikach, dzięki czemu lepiej zniosą długą podróż.
Źródło: www.t-online.de