300 euro dla każdego pracownika – oto jak skorzystać z pakietu energetycznego w Niemczech!

    W związku z rosnącymi cenami energii rząd w Niemczech postanowił wprowadzić pakiet energetyczny, który ma na celu odciążenie obywateli. W sumie na ten cel zostanie przeznaczone 19 mld euro. Poniżej tłumaczymy, co muszą zrobić pracownicy i osoby samozatrudnione w Niemczech, aby otrzymać ryczałt w wysokości 300 euro, a także w jaki sposób cena benzyny ma spaść o 30 centów i o co chodzi z biletem komunikacji miejskiej „9 za 90”.

    Jak uzyskać 300 euro ryczałtu w ramach niemieckiego pakietu energetycznego?

    Głównym elementem pakietu energetycznego w Niemczech jest wypłata ryczałtu energetycznego w wysokości 300 euro dla prawie wszystkich: „Wszystkie osoby wykonujące pracę zarobkową, podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym w Niemczech, otrzymają jednorazowo ryczałt energetyczny w wysokości 300 euro jako dodatek do wynagrodzenia” – czytamy w dokumencie rezolucji.

    Pracownicy w Niemczech nie muszą się w tym wypadku o nic ubiegać, pracodawca sam wypłaci pieniądze i otrzyma je z powrotem od urzędu skarbowego. „Płatność dokonywana jest za pośrednictwem listy płac pracodawcy lub zleceniodawcy” – czytamy w dokumencie. Osoby pracujące na własny rachunek otrzymają jednorazową obniżkę zaliczki na podatek dochodowy. Jednak kwota ryczałtu musi być opodatkowana.

    Szukasz pracy w Niemczech? Tutaj znajdziesz atrakcyjne oferty pracy z całych Niemiec!

    Jaka pomoc otrzymają rodziny i osoby potrzebujące?

    Rodziny mają otrzymać jednorazowy dodatek w wysokości 100 euro na dziecko oprócz zasiłku na dziecko. Fundusze rodzinne wypłacą je w ramach zasiłku na dziecko. Dodatek będzie kompensowany z zasiłkiem na dziecko. Odbiorcy świadczeń socjalnych, takich jak Hartz IV, mają teraz otrzymać 200 euro jako płatność jednorazową zamiast ustalonych wcześniej 100 euro. Koalicja zakłada, że w 2023 roku stawki Hartz IV zostaną odpowiednio podniesione ze względu na wysokie ceny energii.

    Jaką zniżkę można uzyskać na stacji benzynowej?

    Rabat na benzynę, za którym początkowo opowiadał się lider FDP Christian Lindner, nie jest już brany pod uwagę. W zamian za to koalicja obniży na czas określony (trzy miesiące) podatek energetyczny od paliw do poziomu minimum europejskiego. Podczas prezentacji planów Lindner powiedział, że będzie to oznaczało obniżkę o 30 centów na litrze benzyny i 14 centów na litrze oleju napędowego. Ważnym pytaniem jest, czy firmy wydobywające ropę naftową również przeniosą obniżkę podatku.

    Jak działa bilet „9 za 90”?

    Aby promować transport publiczny, rząd Niemiec wprowadzi bilet „9 za 90”, który ma kosztować dziewięć euro miesięcznie i być dostępny przez 90 dni. W tym celu rząd federalny chce zwiększyć fundusze dla krajów związkowych, które przekażą je przewoźnikom autobusowym i kolejowym. Szczegóły muszą jednak zostać doprecyzowane przez polityków wraz ze Związkiem Niemieckich Przedsiębiorstw Transportowych, dopiero wtedy pomysł może zostać wdrożony.

    Wiele pytań pozostaje bowiem bez odpowiedzi, np: Ile pieniędzy zwróci rząd federalny? Czy klienci muszą wykupić trzymiesięczny abonament za 27 euro, czy też mogą kupić pojedyncze bilety miesięczne za 9 euro? Jak daleko można podróżować z tymi biletami? Nie jest też jasne, jak szybko biletomaty i aplikacje będą w stanie sprzedawać nową ofertę. A co z osobami, które już zapłaciły za drogi bilet miesięczny z własnej kieszeni? Przypuszczalnie zostaną oni pozostawieni na lodzie.

    Dla porównania (NRW): Ticket 2000 w najtańszej wersji na poziomie cenowym A kosztuje 63,95 euro za miesięczny abonament i 72,40 euro za pojedynczy miesiąc. e.

    W jaki sposób będą wspierani właściciele domów?

    Wsparcie otrzymają także właściciele domów, którzy wymieniają systemy grzewcze mające ponad 20 lat i przechodzą z gazu na pompę ciepła. W przypadku nowych budynków planuje się, że od 2024 roku „w miarę możliwości każdy nowo zainstalowany system grzewczy powinien być w 65% zasilany energią ze źródeł odnawialnych”. Ustalono już wyższą normę efektywności dla nowych budynków od 2023 roku: Może on zużywać tylko 55% energii zużywanej przez dom referencyjny.

    Kiedy pakiet energetyczny wejdzie w życie?

    Pomoc powinna dotrzeć do mieszkańców Niemiec „tak szybko, jak to możliwe”, powiedziała w piątek zastępca rzecznika rządu Christiane Hoffmann. Gazeta „Auto-Bild” podała w piątek, powołując się na kręgi koalicyjne, że pakiet środków mógłby wejść w życie najwcześniej 1 czerwca.

    źródło: www.dojczland.info

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    6 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    6 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Jony

    Kupia kilo soli place dwiesta euro

    Krystian

    Kiedy ma być ta dopłata?

    Szymon

    Bilet „9 za 90” będzie wprowadzony przy okazji xx-tej fali epidemii wirusa celebryty po wprowadzeniu 3 miesięcznej kwarantanny dla wszystkich.

    Peter

    Wo ist die rentegrupe wogesehen die ist fergsen worden. Die brauchen nicht nur sterben

    Anna

    Bez sensu, jaka to pomoc jak połowę albo i więcej zabiera państwo w podatku. Żałosna pomoc.

    6
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x