Strona główna Wiadomości Okna życia w Dolnej Saksonii – aby więcej dzieci nie musiało dzielić losu małej Luisy…

  Okna życia w Dolnej Saksonii – aby więcej dzieci nie musiało dzielić losu małej Luisy…

  Okna życia w Dolnej Saksonii – aby więcej dzieci nie musiało dzielić losu małej Luisy…

  Znalezienie nowo narodzonego dziecka na łące w Stade (Dolna Saksonia) na początku grudnia poruszyło wiele osób. Do tej pory nie wiadomo, kto porzucił małą dziewczynkę, którą pielęgniarki nazwały później Luisa. Nie ma żadnych informacji na temat matki dziecka. To, że Luisa w ogóle przeżyła, jest zasługą pewnej pary, która zauważyła płaczące dziecko i natychmiast poinformowała służby ratunkowe. Aktualnie dziewczynka przebywa w rodzinie zastępczej.

  Tylko kilka okien życia dla dzieci w Dolnej Saksonii

  Aby uchronić noworodki przed takim losem, jaki spotkał Luisę, w niektórych miejscach w Dolnej Saksonii i Bremie istnieją tzw. „okna życia” (niem. Babyklappe / Babykörbchen). Matki mogą w takim miejscu zostawić swoje nowo narodzone dzieci, jeśli z jakiegoś powodu nie mogą, bądź nie chcą ich zatrzymać. Noworodek trafia wtedy do podgrzewanego łóżeczka i uruchamiany jest automatyczny alarm, sygnalizujący, że pojawiło się dziecko, którym należy się zaopiekować. Niestety w Stade, czyli tam, gdzie porzucona została Luisa, nie ma takiego „okna życia”.

  77 noworodków w oknie życia

  W Dolnej Saksonii w pięciu placówkach można w ten sposób bezpiecznie zostawić dziecko, natomiast w Bremie tylko jeden szpital posiada „okno życia”. Jak wynika z badań Niemieckiej Agencji Prasowej (niem. dpa), od początku istnienia tych miejsc, oddano tam łącznie już 77 noworodków. Miasta, w Dolnej Saksonii, w których funkcjonuje „okno życia” to: Hannover, Braunschweig, Rothenburg (Wümme), Osnabrück oraz Nordhorn. Pierwsze z nich powstały w roku 2001.

  Źródło: www.web.de

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x