Wiele osób w Niemczech oprócz pracy na etacie podejmuje pracę dodatkową w niepełnym wymiarze godzin. Nie stanowi to problemu, o ile przestrzega się ważnych zasad – w przeciwnym razie może grozić zwolnienie.
Wysokie stopy inflacji w ostatnich latach, rosnące czynsze, wymarzona inwestycja… Istnieje wiele powodów, dla których ludzie podejmują drugą pracę, dzięki której mogą zarobić dodatkowe pieniądze. Z czysto prawnego punktu widzenia nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonywać drugą pracę. Należy jednak przestrzegać kilku zasad, by uniknąć niepotrzebnych konfliktów z głównym pracodawcą, który w najgorszym wypadku może nawet rozwiązać umowę o pracę.
Umowa o pracę często nakłada na pracownika obowiązek poinformowania pracodawcy o pracy dodatkowej
Kluczową kwestią przy udzielaniu zgody na pracę dodatkową, która może być całkiem lukratywna, jest stosowny zapis w umowie o pracę zawartej z głównym pracodawcą. W większości przypadków umowa stanowi, że pracownik zobowiązany jest do poinformowania firmy o zamiarze podjęcia kolejnej pracy. Portal Fachanwalt.de podkreśla, że oczywiście w takim przypadku pracownik musi powiadomić pracodawcę o swoich planach.
Jeśli w umowie o pracę nie ma mowy o obowiązku zgłoszenia tego faktu pracodawcy, pracownik może bez obaw podjąć drugą pracę. Jednak tylko wtedy, gdy nie ucierpi na tym jego praca główna. Przykład: jeśli pracownik zatrudniony w banku wieczorami pracuje w barze jako kelner i często przychodzi następnego dnia do banku przemęczony, w wyniku czego jego wydajność wyraźnie spada, pracodawca może zareagować. W takiej sytuacji pracownik musi zrezygnować z pracy dodatkowej.
W wielu umowach o pracę znajduje się klauzula o zakazie konkurencji
Innym powodem, dla którego dodatkowe zatrudnienie byłoby niedopuszczalne, jest klauzula o zakazie konkurencji. Jest ona zawarta w prawie każdej umowie o pracę. Może ona oznaczać, że na przykład pracownik, który w ciągu dnia pracuje w sieci barów szybkiej obsługi, nie może wieczorami dorabiać u konkurencji. Powyższa klauzula obowiązuje również po rozwiązaniu umowy o pracę, jeśli nie upłynął jeszcze termin wypowiedzenia lub jeżeli umowa o pracę zawiera klauzulę o zakazie konkurencji przez określony czas po wypowiedzeniu umowy.
Gdy pracodawca dowie się, że wykonujecie inną pracę, a wcześniej o tym nie poinformowaliście, konsekwencje mogą być różne. Jeśli z tego powodu otrzymacie upomnienie lub wręcz wypowiedzenie umowy o pracę, powinniście niezwłocznie sprawdzić, czy takie działania są w ogóle prawnie skuteczne. W większości przypadków rozwiązanie umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia jest dopuszczalne w przypadku poważnego naruszenia klauzuli o zakazie konkurencji – wyjaśnia portal Fachanwalt.de.
Źródło: www.tz.de