Niemcy: właściciele domów mają obowiązek odśnieżania chodników i podjazdów także w weekendy

    Właściciele domów w Niemczech powinni obecnie uważnie śledzić prognozy pogody. Jeśli w nocy znów spadnie śnieg, będą musieli wcześnie wstać, aby odśnieżyć chodniki i podjazdy – dotyczy to także weekendów. Centrum informacyjne firmy ubezpieczeniowej R+V Versicherung radzi, na co zwrócić uwagę.

    W większości niemieckich miast i gmin chodniki muszą być odśnieżone już przed godziną 7 rano, a w niedzielę i święta do godziny 8

    Śnieżny krajobraz wygląda pięknie. Nie można jednak zapominać o tym, że biały puch na chodnikach znacznie zwiększa ryzyko wypadków. Dlatego do obowiązków właścicieli domów należy odśnieżanie. „Są oni odpowiedzialni za teren przed swoją posesją aż do wejścia do domu i za dojścia do pojemników na śmieci” – mówi Benny Barthelmann, ekspert ds. odpowiedzialności cywilnej w firmie R+V Versicherung.

    Lokalne przepisy dotyczące sprzątania ulic określają, w jakich godzinach i w jakim zakresie należy wywiązać się z tego obowiązku. W większości niemieckich miast i gmin chodniki muszą być odśnieżone już przed godziną 7 rano i do godziny 20 od poniedziałku do soboty. W niedziele i święta zwykle trzeba usunąć śnieg do godziny 8 rano i obowiązek ten spoczywa na nas również do godziny 20. „Ma to jednak zastosowanie tylko wtedy, gdy opady śniegu są niewielkie lub gdy śnieg przestał padać” – wyjaśnia Barthelmann. „Jeśli śnieg pada nieprzerwanie, nie trzeba go usuwać przez cały czas.”

    Jeżeli dojdzie do wypadku, w którym ucierpi pieszy, odpowiedzialność ponosi osoba, która nie wywiązała się z obowiązku odśnieżania. Ponadto może zostać nałożona kara pieniężna – na przykład w Hamburgu jej wysokość może sięgać nawet 50 tys. euro!

    Najemcy są zobowiązani do odśnieżania tylko pod pewnymi warunkami

    Co istotne, obowiązek odśnieżania może zostać przeniesiony na najemców. „Wtedy to oni ponoszą odpowiedzialność, jeśli dojdzie do wypadku” – mówi Benny Barthelmann. Obowiązek ten powinien być jednak wyraźnie określony w umowie najmu. Sam zapis w regulaminie domu nie wystarczy. „Ponadto wynajmujący nie są całkowicie zwolnieni z odpowiedzialności. Muszą upewnić się, że śnieg jest faktycznie usuwany – w przeciwnym razie, jeśli dojdzie do wypadku, mogą zostać uznani za współodpowiedzialnych” – dodaje ekspert R+V. W większości przypadków prywatne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej pokryje szkody.

    Oto dodatkowe wskazówki centrum informacyjnego R+V:

    • Jeśli ktoś nie jest w stanie wywiązać się z obowiązku odśnieżania, musi znaleźć zastępstwo – na przykład poprosić o pomoc znajomych lub porozmawiać z dozorcą.
    • Odgarnięty śnieg należy składować w miejscu, w którym nie powoduje on zakłóceń w ruchu pieszych i samochodów. Można go zgarnąć na krawędź chodnika.
    • W wielu gminach chodniki przed posesją i ścieżki prowadzące do wejścia do domu muszą być odśnieżone na szerokości 1-1,5 metra. Na potrzeby zapewnienia dostępu do pojemników na śmieci wystarczy natomiast odśnieżyć wąskie przejście.

    Źródło: www.presseportal.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x