Niemcy uznają Polskę za obszar wysokiego ryzyka: www.rki.de. Zacznie to obowiązywać od 21.03.2021.
Oznacza to, że od 21.03.2021 r. (niedziela) przy wjeździe z Polski do Niemiec NALEŻY posiadać ze sobą negatywny wynik testu na koronawirusa. Test może być wykonany najwcześniej 48h przed wjazdem. Czas liczy się od godziny pobrania próbki, a nie od otrzymania wyniku. Aktualnie wymogi Instytut Roberta Kocha spełniają testy PCR, LAMP, TMA i szybkie testy antygenowe. Szybkie testy antygenowe muszą spełniać kryteria Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) tj. czułość ≥ 80%, swoistość ≥ 97%. Testy wykonywane w Polsce są uznawane. Wynik testu musi być w jęz. angielskim, francuskim lub niemieckim. Szczepienie przeciwko koronawirusowi lub posiadanie przeciwciał (ozdrowieńcy) nie zwalnia z obowiązku wykonania testu.
Kto jest zwolniony z wykonania testu na koronawirusa przy wjeździe do Niemiec?
NIE musisz mieć testu przed wjazdem z Polski do Niemiec, jeżeli:
- przewozisz zawodowo ludzi, towary lub dobra i jesteś w Polsce lub Niemczech mniej niż 72h (w Meklemburgii-Pomorzu Przednim przepisy landowe wymagają jednak testu również od kierowców zawodowych);
- przejeżdżasz przez Niemcy w tranzycie (bez zbędnych postojów);
- przejeżdżałaś/-eś wcześniej przez Polskę w tranzycie (bez zbędnych postojów);
- jesteś zwolniona/-y na podstawie decyzji właściwych władz lokalnych (np. urzędu ds. zdrowia).
Czy muszę zarejestrować wjazd do Niemiec?
Tak, nadal należy zarejestrować wjazd z Polski do Niemiec: www.einreiseanmeldung.de (znajdziecie tam informacje również po polsku – w tym celu należy wybrać język polski).
NIE musisz rejestrować wjazdu z Polski do Niemiec, jeżeli:
- przejeżdżasz przez Niemcy w tranzycie (bez zbędnych postojów);
- przejeżdżałaś/-eś wcześniej przez Polskę w tranzycie (bez zbędnych postojów);
- podróżujesz w ramach małego ruchu przygranicznego do 24h.
W ruchu przygranicznym z Polską występują ograniczenia we wjeździe na teren Berlina, Brandenburgii, Meklemburgii – Pomorza Przedniego oraz Saksonii. Do Berlina, Brandenburgii i Meklemburgii – Pomorza Przedniego NIE można wjechać bez kwarantanny w ramach małego ruchu przygranicznego. Do Saksonii wjazd bez kwarantanny w ramach małego ruchu przygranicznego jest możliwy tylko w przypadku posiadania ważnego powodu i jest ograniczony do 12h (za ważny powód wjazdu NIE są uznawane zakupy, prywatny udział w wydarzeniach kulturalnych, sportowych lub spędzanie wolnego czasu).
Podczas rejestracji możesz poinformować niemiecki urząd ds. zdrowia o uzyskanym negatywnym wyniku testu. W innym przypadku urząd ds. zdrowia może zażądać przesłania tego testu po wjeździe. Zachowaj negatywny wynik testu co najmniej przez 14 dni od wjazdu.
Czy negatywny wynik testu przed wjazdem, szczepienia albo posiadanie przeciwciał zwalnia mnie z kwarantanny w Niemczech?
Uzyskanie negatywnego wyniku testu przed wjazdem, zaszczepienie przeciwko SARS-CoV-2 lub posiadanie przeciwciał (ozdrowieńcy) nie zwalnia z kwarantanny. O tym, czy osoba jest zwolniona z kwarantanny decydują przepisy kraju związkowego do którego wjeżdża.
Co jeśli nie zrobię testu lub nie zarejestruję wjazdu do Niemiec?
W przypadku wyrywkowej kontroli granicznej brak potwierdzenia rejestracji wjazdu lub negatywnego wyniku testu może wiązać się z mandatem i nakazem opuszczenia Niemiec.
Czy pracownicy transgraniczni również muszą wykonać test na koronawirusa przed wjazdem do Niemiec?
Pracownik transgraniczny to taka osoba, która co najmniej raz tygodniu przekracza granicę w celu dojazdu do pracy z miejsca zamieszkania. Kraje związkowe mogą ustanowić odstępstwa od obowiązku posiadania testu przed przekroczeniem granicy dla określonych grup. Dlatego pracowniczy transgraniczni w Brandenburgii, Meklemburgii – Pomorzu Przednim i Saksonii mają możliwość wykonania testu w Polsce lub bezpośrednio po wjeździe do Niemiec np. w centrach testowych dla pracowników transgranicznych lub zakładach prawy. Szczegóły, w tym częstotliwość wykonywania testów przez pracowników transgranicznych, regulują przepisy landowe:
- Brandenburgia – test 2 razy w tygodniu (planowane jest otwarcie centrów testowych m.in. przy przejściach granicznych Frankfurt nad Odrą/Słubice, Frankfurt nad Odrą/Świecko, Guben/Gubin);
- Meklemburgia – Pomorze Przednie – test co 48h (centra testowe działają m.in. w Ahlbeck i Linken);
- Saksonia – test 2 razy w tygodniu (mapa punktów testowania).
Berlin nie przewiduje specjalnych zasad wjazdu dla pracowników transgranicznych. Test należy posiadać przed wjazdem.
Dodatkowe zwolnienia z obowiązku posiadania testu przy podróżach między Brandenburgią a Polską
Dla osób podróżujących między Brandenburgią a Polską możliwe są dodatkowe zwolnienia z obowiązku posiadania testu przy wjeździe. Odpowiednie zarządzenia ogólne (Allgemeinverfügung) muszą zostać wydane przez władze powiatów granicznych. Dlatego sugerujemy, aby śledzić strony internetowe właściwych powiatów. Z obowiązku posiadania testu przy przekraczaniu granicy zwolnione mają być osoby wymienione w §2 Pkt 3 i 4 brandenburskiego rozporządzenia o kwarantannie (SARS-CoV-2-Quarantäneverordnung) tj. osoby odwiedzające do 72h rodzinę pierwszego stopnia, partnerów życiowych nienależących do tego samego gospodarstwa domowego lub podróżujące w celu opieki nad osobami pod kuratelą osoby przekraczających regularnie granicę w celach edukacyjnych (np. uczniowie, studenci). Pamiętaj, żeby mieć przy sobie zaświadczenie od dyrekcji szkoły.
Oprócz tego, w związku z tym, że Polska została zakwalifikowana przez Niemcy jako obszar wysokiego ryzyka, zgodnie z powyższym rozporządzeniem („SARS-CoV-2-Quarantäneverordnung”), w przeciągu 10 dni od wjazdu tych osób na teren Brandenburgii, urząd może kazać im przedłożyć zaświadczenie o teście na koronawirusa, które należy wtedy niezwłocznie (unverzüglich) przedłożyć.
Pracownicy transgraniczni będą zobowiązani do wykonywania testu 2 razy w tygodniu. Pamiętaj, żeby mieć przy sobie zaświadczenie od pracodawcy.
Czy Niemcy wprowadzą kontrole graniczne?
Nie jest planowane wprowadzenie stałych kontroli granicznych przy wjeździe z Polski do Niemiec. Jednak w przypadku wyrywkowej kontroli granicznej brak potwierdzenia rejestracji wjazdu lub negatywnego wyniku testu może wiązać się z mandatem i nakazem opuszczenia Niemiec.
źródło: www.gov.pl
Posiadanie przeciwciał nie zwalnia ze zrobienia testu.Test wykazuje przeciwciała i każdy kto przechorował lub posiada przeciwciała po zaszczepieniu znów będzie po przetestowaniu uznany za pozytywnego.Zauważcie jak nas kłamią. To klamstwo COVID nie skonczy się nigdy.
Nieprawda. Przy pozytywnym teście antygenowym należy zrobić test RT-PCR który wykrywa wirusa a nie przeciwciała. Jest drogi i długo się czeka na wynik dlatego jako przesiewowe stosuje się właśnie testy antygenowe.
W statystykach podawanych opinii publicznej nie rozróżnia się jakim rodzajem testów testowano.Podawany jest tylko komunikat :zdrowy lub chory i tutaj tkwi kłamstwo pt.Covid.
Negatywny wynik testu,zaszczepienie nie zwalnia z kwarantanny. Czyli chodzi o zniewolenie.Jesteś zdrowy idziesz siedzieć. Proszę Państwa, czy Państwo widzicie co się dzieje
Nie widzą bo są zjeb…
Ciekawe czy ludzie się zorientują że tak naprawdę nie idzie tu o test tylko pobranie danych biometrycznych ,w tym przypadku naszego DNA
Hahaha ale z ciebie baran
Ludzie i tak nie przemieszczają się bo po co A ci co musza mają przechlapane …..mieszkanie na terenie niemiec jest w tej chwili nieopłacalne
Czy pracując w Hannoverze i jeżdżąc tam od niedzieli do czwartku muszę posiadać taki test? Przecież to jest niewykonalne.
Wyjebane miej i tyle
Lukasz skontaktuj sie z Gesundheitsamt w Hannoverze. Uzyskasz wszelkie informacje.
Duzo ludzi jeździ tylko nikt się nie przyznaje. Niektórym się udaje bez niczego a inni pójdą na kwarantanne po prostu.
To człowiekowi psychika siada powoli przez to wszystko… myślę że im właśnie o to chodzi… aoni sprawdzają do jakiego momentu mogą mieć wpływ na ludzi i do jakiego momentu beda się ludzie słuchać… tu nie chodzi o wirusa… wirus to pretekst
W brandenburgii przy odwiedzinach rodziny 1-stopnia w PL przy Hochinzidenzgebiet (tak jak teraz) jest obowiazek testu, obowiazku nie bylo wczesniej przy normalnej strefie ryzyka. Niech szanowna redakcja doczyta przepisy.
Opieramy się na tym, co jest napisane na gov.pl. W artykule jest mowa o teście przy wjeździe do Niemiec, co jest prawdą. Rozporządzenie stwierdza jedynie, że w przypadku osób przyjeżdżających z obszaru ryzyka i odwiedzających bliską rodzinę, urząd może w przeciągu 10 dni od ich wjazdu kazać przedłożyć wynik testu, co należy niezwłocznie uczynić: „Für Personen, die sich in den letzten zehn Tagen vor ihrer Einreise in einem Hochinzidenzgebiet im Sinne des § 3 Absatz 2 Satz 1 Nummer 1 der Coronavirus-Einreiseverordnung aufgehalten haben, gilt Satz 1 nur, wenn sie die nach § 3 Absatz 2 Satz 1 der Coronavirus-Einreiseverordnung… Czytaj więcej »
Z tego co czytałem to odwiedziny rodziny w Polsce w Bawari jest dalej dozwolone.
Jak długa jest ważność testu?