Lato, słońce, plaża i morze… wiele osób zmęczonych ostatnim, trudnym rokiem tęskni za prawdziwymi wakacjami i urlopem. Jednak wiele bardzo popularnych regionów wakacyjnych zostało obecnie uznanych przez Niemcy za obszary ryzyka. Oznacza to, że po powrocie z wakacji urlopowicze muszą natychmiastowo zostać poddani na kilka dni kwarantannie. Wielu z nich nie ma pojęcia, że taka sytuacja może wpłynąć na wysokość ich wynagrodzenia. Czy pracodawca w Niemczech ma prawo obniżyć wynagrodzenie za czas kwarantanny?
Kiedy pracownicy powinni otrzymać wynagrodzenie?
Co do zasady pracownicy w Niemczech, którzy nie z własnej winy muszą udać się na oficjalną kwarantannę (np. z powodu kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem, lub w przypadku pozytywnego wyniku testu na koronawirusa) nadal mają prawo do pełnego wynagrodzenia. Zgodnie z ustawą o ochronie przed infekcjami (niem. Infektionsschutzgesetz) ciągłość wypłaty jest gwarantowana (art. 56 ust. 1, ust. 3 IfSG).
W praktyce wygląda to tak, że niemiecki pracodawca wypłaca stałe wynagrodzenie i może otrzymać jego zwrot od właściwego organu (§ 56 ust. 5 IfSG). Osoby, które mogą pracować z biura domowego podczas kwarantanny, również otrzymują regularne wynagrodzenie.
Urlop w obszarach ryzyka – kwarantanna z własnej winy
Sytuacja wygląda nieco inaczej, jeśli pracownik świadomie udaje się do obszaru ryzyka, a tym samym musi przejść po powrocie kwarantannę. W takim wypadku jest to świadoma decyzja i kwarantanna nakładana jest z własnej winy, ponieważ pracownik mógł wybrać inny kierunek podróży. Znając konsekwencje zdecydował się jednak na wyjaz do obszaru ryzyka.
Ponieważ pracownik nie jest w takiej sytuacji w stanie wykonywać swojej pracy zgodnie z § 616 niemieckiego kodeksu cywilnego (BGB), nie przysługuje mu wynagrodzenie na okres kwarantanny. Wypłata odszkodowania zgodnie z ustawą o ochronie przed infekcjami (§ 56 ust. 1, ust. 3 IfSG) również w tym przypadku nie wchodzi w rachubę. Od 19 listopada 2020 r. wyraźnie stwierdza się, że pracownikowi nie przysługuje odszkodowanie, jeśli podróż, której można było uniknąć, miała miejsce w obszarze ryzyka, który został już w ten sposób sklasyfikowany w momencie wyjazdu.
Przykrych konsekwencji raczej nie można pominąć, jeśli „w momencie wyjazdu nie było ważnych powodów wyjazdu, których nie można było odłożyć”, takich jak nagłe wypadki rodzinne (na przykład pogrzeb), pilna pomoc medyczna lub oficjalne wizyty. Osoby, które nie mogą wykonywać swojej pracy z domowego biura, muszą więc pogodzić się stratami finansowymi podczas kwarantanny.
Co w sytuacji, kiedy miejsce wypoczynku w trakcie urlopu zostanie uznane za obszar ryzyka?
Jeśli miejsce wypoczynku zostało uznane za obszar ryzyka dopiero później, na przykład z powodu gwałtownego wzrostu liczby infekcji, pracownicy w Niemczech są w bezpiecznej sytuacji. Osoby powracające wtedy z wakacji muszą przejść na kwarantannę nie z własnej winy, dlatego zgodnie z ustawą o ochronie przed infekcjami (§ 56 ust. 1 zdanie 3 IfSG) ciągłość wynagrodzenia jest tu zagwarantowana.
Czy osoba na kwarantannie ze zwolnieniem lekarskim otrzyma wynagrodzenie?
Jeśli osoba powracająca z obszaru ryzyka wykazuje podczas kwarantanny jakiekolwiek objawy choroby Covid-19, to powinna otrzymać zwolnienie lekarskie. Wypłata wynagrodzenia odbywa się w takiej sytuacji standardowo, tak jak w przypadku każdej innej choroby.
Źródło: www.merkur.de