Niemcy: praca na Minijob podczas urlopu wychowawczego – czy to się opłaca? Oto zalety i wady

    Praca w niepełnym wymiarze godzin podczas urlopu wychowawczego chroni przed utratą kontaktu z życiem zawodowym. Ale czy w Niemczech jest to również opłacalne finansowo?

    Korzystanie z urlopu wychowawczego wiąże się ze spadkiem zarobków. Dlatego niektórzy zastanawiają się, czy warto byłoby w tym okresie podjąć pracę na Minijob, aby zwiększyć dochód rodziny. Z tego artykułu dowiecie się, jakie są zalety i wady takiego rozwiązania, co oznacza praca na Minijob dla zasiłku wychowawczego (niem. Elterngeld) oraz jakie przepisy w zakresie podatków i składek należy mieć na względzie.

    Praca na Minijob podczas urlopu wychowawczego: zalety i wady

    Zasadniczo rodzice, których dzieci urodziły się 1 września 2021 r. lub później, mogą podczas urlopu wychowawczego pracować do 32 godzin tygodniowo. W przypadku dzieci urodzonych w okresie do 31 sierpnia 2021 r. obowiązuje limit 30 godzin tygodniowo. W razie podjęcia pracy na Minijob zaletą byłoby to, że te limity nie zostałyby przekroczone.

    Ponadto pracę na Minijob można wykonywać zarówno u nowego pracodawcy, jak i w firmie, w której z powodu urlopu wychowawczego stosunek pracy został zawieszony. Możliwe jest również podjęcie więcej niż jednej pracy na Minijob, o ile nie przekroczy się łącznego limitu zarobków wynoszącego 538 euro (według stanu na 2024 r.).

    Należy jednak mieć na uwadze to, że Wasz dotychczasowy pracodawca musi wyrazić zgodę na podjęcie pracy na Minijob. Ponadto może to również wpłynąć na wysokość zasiłku wychowawczego.

    Czy praca na Minijob może obniżyć wysokość zasiłku wychowawczego?

    Tak, przynajmniej wtedy, gdy otrzymujecie więcej niż 300 euro podstawowego zasiłku wychowawczego (Basiselterngeld) lub więcej niż 150 euro zasiłku Elterngeld Plus miesięcznie. Wówczas uwzględniane są zarobki z Minijob, a wysokość zasiłku wychowawczego ulega obniżeniu. Dlatego należy zawsze zgłaszać wszelkie dodatkowe zarobki uzyskiwane w trakcie urlopu wychowawczego do właściwego miejscowo urzędu (Elterngeldstelle).

    Federalne Ministerstwo ds. Rodziny udostępnia na swojej stronie internetowej kalkulator zasiłku wychowawczego (Elterngeldrechner), który pokazuje, jak kształtuje się wysokość zasiłku wychowawczego w zależności od tego, czy uzyskujecie dodatkowe dochody, czy też nie.

    Załóżmy na przykład, że spodziewacie się dziecka, a Wasz średni dochód z ostatnich dwunastu miesięcy przed porodem wynosił 3.000 euro netto miesięcznie. Bez dodatkowych zarobków zasiłek wychowawczy wynosiłby około 1.800 euro miesięcznie. Jeśli podejmiecie pracę za 538 euro, jego wysokość obniży się do około 1.505 euro miesięcznie. A zatem pobierając zasiłek wychowawczy i wykonując pracę na Minijob, otrzymywalibyście w sumie 2.043 euro (1.505 euro + 538 euro). To o 243 euro więcej niż w sytuacji braku dochodu z pracy dodatkowej.

    Uwaga: powyższe obliczenia opierają się na założeniu, że wykonując pracę na Minijob jesteście zwolnieni z płacenia składki emerytalnej.

    To, czy korzyści wynikające z dodatkowych pieniędzy przeważają nad minusami pracy na Minijob, jest kwestią indywidualną. Wszak oprócz opieki nad dzieckiem spadają na Was wówczas dodatkowe obowiązki związane z pracą zawodową, która wiąże się z obciążeniem czasowym i emocjonalnym.

    Praca na Minijob podczas urlopu wychowawczego: jakie ma to konsekwencje dla późniejszej emerytury?

    Osoby wykonujące pracę na Minijob również płacą składki na ustawowe ubezpieczenie emerytalne, chyba że złożą wniosek o zwolnienie z tego obowiązku. Składka jest niewielka, wynosi 3,6 proc. wynagrodzenia. Z kolei pracodawca płaci zryczałtowaną składkę emerytalną w wysokości 15 proc. Jeśli zatem zarabiacie 538 euro miesięcznie, Wasza składka wynosi 19,37 euro (3,6 proc. x 538 euro).

    Zasadniczo praca na Minijob zwiększa uprawnienia emerytalne. Najlepiej jest wyjaśnić z Waszą instytucją ubezpieczenia emerytalnego, czy rzeczywiście jest to opłacalne. Wynika to z faktu, że okresy wychowywania dzieci i tak są „nagradzane” w systemie ustawowego ubezpieczenia emerytalnego jeśli chodzi o uprawnienia emerytalne. W tym celu należy jednak złożyć odpowiedni wniosek.

    Źródło: www.t-online.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,377FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    316ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x