Dla większości zatrudnionych w Niemczech rozmowa ze współpracownikami podczas przerwy na lunch lub przy ekspresie do kawy jest wpisana w zawodową codzienność. Sprzyja to budowaniu zgranego zespołu i wzmacnia więzi między współpracownikami. Są jednak tematy, których nie powinno się poruszać w biurze. Oto one.
- Wynagrodzenie
Wynagrodzenia w firmie mogą się znacznie różnić, nawet w przypadku podobnych stanowisk lub poziomów doświadczenia. Otwarte dyskusje na temat zarobków szybko prowadzą do zazdrości i niezadowolenia, zwłaszcza jeśli niektórzy pracownicy mają poczucie, że są wynagradzani niesprawiedliwie. Może to negatywnie wpłynąć na morale i atmosferę w zespole. Osoby niezadowolone ze swojego obecnego wynagrodzenia powinny raczej zwrócić się bezpośrednio do przełożonego. W miejscu pracy nie powinno się również rozmawiać o prywatnych sprawach finansowych lub długach.
- Poufne informacje
Szef powierzył Wam ważne informacje, które powinniście zachować w tajemnicy? Jeśli tak, to w żadnym wypadku nie wolno Wam ich ujawniać. Nawet gdy rozmawiacie ze swoim najlepszym kolegą z pracy, trzymajcie język za zębami.
- Plotkowanie
W prawie każdym biurze krążą plotki. Pamiętajcie jednak, aby samemu nie brać w tym udziału. Prowadzi to jedynie do nieporozumień i niepotrzebnych konfliktów. W przypadku sporu lepiej porozmawiać z osobami, których on dotyczy.
- Niezadowolenie z pracy
Nawet jeśli czasami może to być kuszące: w biurze nigdy nie powinniście narzekać na swoją pracę. Istnieje zbyt duże ryzyko, że dowie się o tym Wasz szef. Nie ma natomiast nic złego w konstruktywnej krytyce: w osobistej rozmowie z przełożonym możecie przedstawić propozycje ulepszeń. Jeśli na poważnie myślicie o odejściu z firmy, lepiej zachowajcie swoje plany dla siebie i skoncentrujcie się na poszukiwaniu nowej pracy.
- Problemy osobiste
Zakład pracy nie jest odpowiednim miejscem do omawiania spraw osobistych, takich jak problemy rodzinne. Jeśli potrzebujecie pomocy lub porady, lepiej porozmawiajcie o tym poza środowiskiem pracy, na przykład z przyjaciółmi lub członkami rodziny.
Źródło: www.merkur.de