Chociaż praca na okres próbny w Niemczech wiąże się z pewnymi biurokratycznymi osobliwościami, wiele kwestii jest uregulowanych w sposób podobny jak w przypadku dłuższego stażu pracy.
Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynacie swoją karierę zawodową, czy zmieniacie pracę, na początku czeka Was okres próbny. Wśród zatrudnionych w Niemczech krążą różne mity na temat urlopu, wypowiedzenia, a także przedłużenia okresu próbnego. Na szczęście nie wszystkie pogłoski są prawdziwe, a wiele zasad obowiązujących w pierwszych tygodniach i miesiącach zatrudnienia wcale nie odbiega aż tak bardzo od tych mających zastosowanie do pracowników z dłuższym stażem.
Co się stanie, jeśli zachorujecie podczas okresu próbnego?
Wielu pracowników uważa, że w czasie okresu próbnego nie przysługuje wynagrodzenie w przypadku choroby. To nieprawda. Jak donosi portal dgbrechtsschutz.de, także w okresie próbnym pracownik ma prawo do wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy.
Jedynie w pierwszych czterech tygodniach nowej pracy to kasa chorych, a nie nowy pracodawca, zapewnia wsparcie finansowe w przypadku choroby. Oznacza to, że w pierwszym miesiącu zatrudnienia otrzymacie zasiłek chorobowy (niem. Krankengeld) zamiast pensji wypłacanej przez pracodawcę w przypadku choroby (niem. Entgeltfortzahlung).
Niemniej jednak, jeśli da się tego uniknąć, w okresie próbnym nie powinniście być zbyt często nieobecni z powodu choroby. Jeśli Wasz przełożony zakwestionuje Wasze zwolnienie lekarskie, niekiedy może to stanowić podstawę do wypowiedzenia umowy o pracę ze skutkiem natychmiastowym.
Korzystanie z urlopu w okresie próbnym
Często można spotkać się z błędnym przekonaniem, że w okresie próbnym nie przysługuje prawo do urlopu. Nie jest to jednak prawdą. Chociaż z pełnego urlopu można skorzystać dopiero po upływie sześciu miesięcy, to i tak do tego czasu po każdym miesiącu zatrudnienia nabywacie prawo do wolnego w wymiarze proporcjonalnym do przepracowanego okresu.
Jeśli chcielibyście w okresie próbnym skorzystać z urlopu w wymiarze przekraczającym proporcjonalną liczbę dni, musicie omówić to indywidualnie z pracodawcą.
Kolejny okres próbny u tego samego pracodawcy?
Pracujecie już w firmie, w której w przyszłości obejmiecie nowe stanowisko i nie macie pewności co do przepisów dotyczących okresu próbnego? Tu decyzja podejmowana jest indywidualnie, w zależności od danego przypadku. Zasadniczo można uzgodnić ponowny okres próbny dla nowego stanowiska, jeśli zakres zadań istotnie odbiega od tego, czym wcześniej zajmowaliście się w firmie. Jeśli jednak tak nie jest, można mieć wątpliwości, czy taki okres próbny jest konieczny.
Jednak ciągłość zatrudnienia w firmie zapewni, że aby zwolnienie było zgodne z prawem, musi być „społecznie uzasadnione”. Jeżeli mimo to nie czujecie się zbyt pewnie, portal dgbrechtsschutz.de zaleca, abyście w przypadku zmiany stanowiska wewnątrz firmy zapewnili sobie możliwość powrotu do poprzednio wykonywanych zadań, jeśli coś pójdzie nie po Waszej myśli.
Przedłużenie okresu próbnego według uznania pracodawcy
Pracodawca nie może również w nieskończoność przedłużać okresu próbnego. Każdy okres próbny może trwać maksymalnie sześć miesięcy; jeśli umowa o pracę przewiduje krótszy okres, może on zostać przedłużony tylko w ramach tego limitu. Tak więc w każdym przypadku okres próbny kończy się po upływie sześciu miesięcy zatrudnienia.
Czy w okresie próbnym możliwe jest rozwiązanie umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia i bez podania przyczyny?
Nawet w trakcie okresu próbnego nie możecie zostać zwolnieni z dnia na dzień. W określonym w umowie o pracę okresie próbnym okres wypowiedzenia ulega jedynie skróceniu. Tym samym zarówno pracownik, jak i pracodawca mają możliwość rozwiązania stosunku pracy w dowolnym momencie z zachowaniem 14-dniowego okresu wypowiedzenia.
Co istotne, w trakcie okresu próbnego musi nastąpić wypowiedzenie umowy, a nie koniec dwutygodniowego okresu wypowiedzenia. Jeśli jednak już po kilku tygodniach zdacie sobie sprawę z tego, że jednak nie chcecie dłużej pracować w tej firmie, zaleca się, aby najpierw rozejrzeć się za nową posadą, zanim pochopnie złoży się wypowiedzenie.
Źródło: www.tz.de