Niemcy: na co należy zwrócić uwagę przy nadawaniu paczki

    Nadawca decyduje o rodzaju dostawy. Większość firm kurierskich zastrzega w swoich ogólnych warunkach i zasadach świadczenia usług transportowych prawo do tzw. doręczeń zastępczych (niem. Ersatzzustellung) do sąsiadów. Oznacza to jednak, że w niektórych przypadkach przesyłki nie docierają bezpośrednio do odbiorcy.

    Dzięki płatnym opcjom dodatkowym nadawca może zapewnić, że przesyłka zostanie przekazana wyłącznie odbiorcy lub osobie posiadającej do tego specjalne pisemne upoważnienie (opcja „eigenhändig”).

    Odpowiedzialność za szkody

    Paczki są zazwyczaj ubezpieczone. Górna granica odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego może się nieco różnić w zależności od firmy transportowej. Najczęściej jednak wynosi ona od 500 do 750 euro. Jeśli wysłane towary zostały uszkodzone, nadawca musi zgłosić to firmie przewozowej z reguły w ciągu siedmiu dni od dostarczenia paczki do odbiorcy, aby szkoda mogła zostać wyrównana. W tym celu wymagane jest potwierdzenie nadania i dowód potwierdzający wartość zawartości paczki, taki jak paragon lub faktura.

    Odpowiedzialność w przypadku opóźnienia

    Firmy kurierskie podają w swoich ogólnych warunkach i zasadach świadczenia usług transportowych określone terminy doręczania paczek. Są to jednak tylko standardowe, a nie gwarantowane czasy dostawy. Nadawca nie jest zatem uprawniony do dostawy w określonym terminie, np. w ciągu 1-3 dni.

    Taki termin jest zazwyczaj gwarantowany tylko w przypadku tzw. przesyłek ekspresowych. Jest to usługa, za którą pobierana jest dodatkowa opłata i która jest znacznie droższa niż przesyłka standardowa. Tylko w takich przypadkach firma kurierska może zostać pociągnięta do odpowiedzialności. W szczególności można domagać się odszkodowania za opóźnioną dostawę. Jednakże w niektórych sytuacjach firmy kurierskie wyłączają w swoich ogólnych warunkach i zasadach świadczenia usług transportowych odpowiedzialność za szkody wynikające z opóźnienia w dostawie, zwłaszcza w przypadku strajków.

    Odpowiedzialność za zagubienie przesyłki

    Jeśli paczka nie dotarła, można sprawdzić status przesyłki w internecie, podając numer paczki. Jeśli to nie pomoże, nadawca zgłasza fakt zaginięcia do działu obsługi klienta i składa bezpłatny wniosek o sprawdzenie, gdzie aktualnie znajduje się przesyłka (Nachforschungsauftrag). Należy w nim podać dokładną zawartość paczki, np. przedstawiając fakturę, a także załączyć potwierdzenie nadania.

    Firmy kurierskie mają zwykle co najmniej 20 dni od daty nadania paczki na jej odnalezienie. Dopiero jeśli paczka nie zostanie odnaleziona w tym przedziale czasowym, uznaje się ją za utraconą, a nadawca może dochodzić roszczeń o zwrot kosztów od przedsiębiorstwa zajmującego się przewozem przesyłek.

    Źródło: www.verbraucherzentrale-bawue.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,377FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    316ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x