Niemcy: mimo pandemii brak wykwalifikowanych pracowników pozostaje dużym problemem!

Wiele osób w Niemczech straciło pracę ze względu na pandemię koronawirusa. Niemniej jednak, według sondażu przeprowadzonego przez Fundację Bertelsmanna, 54% niemieckich firm obawia się braku wykwalifikowanych pracowników w 2021 roku.

W roku 2021 również będzie brakować w Niemczech specjalistów

Mimo kryzysu związanego z koronawirusem, braki wśród wykwalifikowanych pracowników nadal obciążają niemiecką gospodarkę. 54% firm spodziewa się niedoboru specjalistów w 2021 roku, jak wynika z najnowszych badań Bertelsmann Stiftung.

Podobnie jak w 2020 roku, na potrzeby ankiety przeprowadzono wywiady z osobami decyzyjnymi z firm różnej wielkości w Niemczech. W poprzednim roku 55% stwierdziło, że zatrudnia mniej wykwalifikowanych pracowników niż potrzeba. Na pierwszym miejscu wśród poszukiwanych specjalistów znajduje się grupa, która ukończyła szkolenie zawodowe (37%), wyprzedzając pracowników akademickich (27%).

Najbardziej cierpi sektor zdrowia

„Większe firmy częściej cierpią z powodu niedoboru wykwalifikowanych pracowników niż małe” – mówi Matthias Mayer, ekspert ds. migracji w Fundacji Bertelsmanna. „W szczególności sektor zdrowia i budownictwa narzeka na braki wśród specjalistów”.

Mało specjalistów z Afryki

W walce z niedoborem wykwalifikowanych pracowników, firmy koncentrują się zatem przede wszystkim na szkoleniu nowych pracowników i dalszym rozwoju zawodowym tych już zatrudnionych. Firmy starają się również utrzymać swoich pracowników w firmie, zachowując lepszą równowagę między życiem prywatnym a pracą.

Tylko 17% twierdzi, że szuka specjalistów za granicą. Preferowani są tutaj pracownicy z UE i innych krajów europejskich. Potem jest Azja i Bliski Wschód. Doświadczenie z wykwalifikowanymi pracownikami z Afryki jest bardzo małe. Jako główne przyczyny takiego stanu rzeczy wymieniane są problemy językowe i ocena kwalifikacji uzyskanych w kraju pochodzenia. Przeszkody prawne lub ograniczenia związane z wjazdem do kraju spowodowane pandemią koronawirusową odgrywają zatem jedynie podrzędną rolę.

Badanie opiera się na danych z 2019 roku

W celu przeprowadzenia badań, o opinię zapytano 500 lub 2.500 osób decyzyjnych – w zależności od pytania. Ankietę online przeprowadzono pomiędzy 21. września a 20. października 2020 r. w niemieckich firmach różnej wielkości. Dane dotyczące migracji zagranicznych pracowników wykwalifikowanych dotyczą roku 2019 i pochodzą z centralnego rejestru cudzoziemców.

Źródło: www.spiegel.de

Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

Oferty pracy w Niemczech. Więcej na: praca.dojczland.info

1 KOMENTARZ

Obserwuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy najpopularniejszy
Inline Feedbacks
View all comments
jude

Tak tak niech dalej słuchają tych masońskich pacynek typu wnuczka Hitlera, Merlelowa i inni faszyści a nasrępnie będziecie zdychać z głodu dzieci hitlera.

177,487FaniLubię
5,205ObserwującyObserwuj

Na start w Niemczech

Przydatne linki

Niemieckie ubezpieczenia

1
0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x
()
x