Niemcy: kwarantanna podczas urlopu. Czy pracownikom przysługują dodatkowe dni wolne?

    Kryzys związany z pandemią koronawirusa rodzi wiele pytań również zakresu prawa pracy. Dotychczas zagraniczny urlop nie wiązał się z obowiązkową kwarantanną, tak jak to ma miejsce obecnie. Czy jeśli dni urlopowe pracownik musi spędzić na kwarantannie, to czy przysługują mu dodatkowe dni wolne? Na co zwrócić uwagę podczas planowania urlopów i wyjazdów? Co w tej kwestii powinni wiedzieć pracownicy?

    Kwarantanna na urlopie

    Co się dzieje z przysługującymi pracownikom dniami urlopu, jeśli zostaną oni poddani kwarantannie podczas urlopu? Jeśli pracownik powrócił np. z zagranicznych wakacji i po powrocie został zobowiązany do poddania się kwarantannie, to jego dni urlopu liczone są standardowo, a na kwarantannę należy wziąć urlop z puli przysługujących dni – pracodawca nie jest bowiem zobowiązany, do przyznania dodatkowych wolnych dni. Jest jednak jeden istotny aspekt – zwolnienie lekarskie. Jeśli pracownik otrzymał zwolnienie, to jego dni urlopu nie są liczone podczas kwarantanny.

    Jak podaje Spiegel Online: „Jeśli pracownik musi zostać poddany kwarantannie podczas urlopu, to obowiązują go następujące zasady: sama kwarantanna nie jest chorobą. Dlatego też nie można otrzymać zwolnienia lekarskiego z powodu konieczności odbycia kwarantanny. Jeśli jednak kwarantanna została nałożona z powodu choroby, zakażenia Covid-19 lub z powodu występujących objawów koronawirusa, a lekarz z tego powodu wystawił zaświadczenie o niezdolności do pracy, to kwarantannę, traktuje się jak standardowe zwolnienei lekarskie. W związku z tym przysługujące pracownikom dni urlopu nie będą odliczone.”

    Choroba podczas urlopu? Jak odzyskać dni wolne?

    Co do zasady, jeśli pracownik choruje podczas urlopu (i ma na to zaświadczenie), to pracodawca zobowiązany jest do „zwrócenia” pracownikowi dni urlopu. Reguluje to federalna ustawa o urlopach wypoczynkowych (BurlG) w § 9. W końcu urlop powinien służyć wypoczynkowi, a nie leczeniu choroby. Warunkiem jest jednak zgłoszenie choroby i udanie się do lekarza. Każdy, kto chce odzyskać przysługujące mu dni urlopu, musi natychmiast poinformować swojego pracodawcę o chorobie i przedstawić odpowiednie zwolnienia i dokumenty.

    Jeśli pracownik choruje podczas wakacji (również zagranicznych) powinien pierwszego dnia choroby udać się do lokalnego lekarza i uzyskać zaświadczenie o niezdolności do pracy – nawet jeśli w umowie o pracę istnieje zapis, że może to zrobić później, np. 2 lub 3 dnia choroby. Ma to istotne znaczenie, ponieważ jedynie udokumentowane dni choroby będzie można wliczyć w rachunek, który umożliwi zwrócenie przysługujących dni urlopu wypoczynkowego.

    Źródło: www.merkur.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x