Niemcy: Kto jest zobowiązany do sprzątania jesienią liści?

  Zasadniczo to właściciele nieruchomości są odpowiedzialni w Niemczech za zalegające liście. Z kolei gminy są odpowiedzialne za drogi i chodniki. Jednak wiele gmin przerzuca ten obowiązek na mieszkańców na mocy ustawy. W budynkach mieszkalnych obowiązek ten może być również przeniesiony na najemców na mocy umowy najmu.

  Uwaga: Jesteście również odpowiedzialni za liście, które spadają na Waszą drogę z sąsiednich posesji. Dlatego nie wolno po prostu wyrzucać liści z powrotem na posesję sąsiada. Byłoby to wykroczenie administracyjne – każdy, kto to zrobi, ryzykuje grzywnę.

  Prawnik Nicole Mutschke podkreśla: „Nie można żądać od sąsiadów pieniędzy za wykonaną pracę, o ile nie przekracza się rozsądnej kwoty. Jeśli jednak na swojej posesji codziennie sprzątacie liście sąsiada, możecie ubiegać się o odszkodowanie, tzw. rentę liściową”.

  Kto ponosi odpowiedzialność, jeśli poślizgnę się na liściach?

  Właściciele nieruchomości mogą być z reguły pociągnięci do odpowiedzialności za przypadkowe szkody, które wystąpią w ich obszarze odpowiedzialności. Dzieje się tak dlatego, że mają oni obowiązek zapewnić bezpieczeństwo na drogach, które do nich należą.

  Nicole Mutschke: „Nie zakładajcie jednak, że macie prawo do odszkodowania za każdy uszczerbek na zdrowiu, którego doznaliście z powodu mokrych liści. Jesienią piesi lub rowerzyści mają również obowiązek dbania o siebie. Jeśli po prostu wejdziesz lub wjedziesz na stertę liści, sami jesteście za to odpowiedzialni”.

  Ponadto, o wczesnej porze, przechodnie nie mogą oczekiwać, że drogi są już oczyszczone. W przeszłości niemieckie sądy uznawały za nieuzasadniony obowiązek oczyszczania dróg przed godziną siódmą, jak również konieczność ciągłego ich sprzątania.

  Uwaga: Należy również liczyć się z przeszkodami, które mogą znajdować się pod warstwą liści. Roszczenia o odszkodowanie za ból i cierpienie w takim przypadku są najczęściej odrzucane przez niemieckie sądy.

  Kto musi przycinać zwisające gałęzie?

  Ten, kto jest właścicielem drzewa, musi również ograniczyć jego wzrost w kierunku sąsiedniej posesji. Należy poprosić sąsiada o wykonanie tej czynności i ustalić rozsądny obowiązek usunięcia zwisających gałęzi. Jeśli sąsiad tego nie zrobi, możecie zrobić to sami.

  Nicole Mutschke: „Jeśli jesienią zaparkujecie samochód pod drzewem, musicie liczyć się z tym, że może on zostać uderzony przez spadające owoce lub gałęzie. Są to zdarzenia naturalne, których nie da się uniknąć. Dlatego za usuwanie ewentualnych szkód, takich jak wgniecenia czy zadrapania, należy zasadniczo płacić we własnym zakresie, ponieważ w ten sposób orzekały dotąd niemieckie sądy także w tej kwestii”.

  Kiedy dozwolone jest odkurzanie liści?

  Osoby, które używają odkurzaczy i dmuchaw do liście, zazwyczaj chodzą do pracy z dźwiękoszczelnymi kapsułami na uszach. Jednak mieszkańcy i przechodnie muszą znosić ten hałas bez ochrony słuchu.

  Z tego powodu wiele gmin wyznacza godziny, w których można używać dmuchaw. Na przykład we Frankfurcie nad Menem lub w większości gmin Turyngii można pracować przy użyciu tych urządzeń w godzinach od 9.00 do 13.00, a po południowym odpoczynku ponownie od 15.00 do 17.00; w niedziele lub święta korzystanie z urządzeń jest zabronione.

  Wskazówka: Przepisy, które obowiązują w Waszej gminie, można znaleźć na przykład w miejskim biurze ds. środowiska.

  Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

  196,777FaniLubię
  24,300ObserwującyObserwuj
  315ObserwującyObserwuj
  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x