Więcej >>

  Schufa

  Niemcy: Dlatego warto wykazywać wszystkie koszty leczenia przy składaniu deklaracji podatkowej!

  Schufa Niemcy

  Okulary, proteza zębowa, leki: poniesione z tego tytułu koszty mogą zmniejszyć obciążenie podatkowe. Z tego artykułu dowiecie się, dlaczego opłaca się rejestrować wszelkie wydatki na dobra i usługi związane ze zdrowiem.

  Jeśli płacicie za leczenie z własnej kieszeni, to w zeznaniu podatkowym powinniście zadeklarować je jako nadzwyczajne obciążenia (niem. außergewöhnliche Belastungen). „Warto przy tym wpisywać w formularzach podatkowych wszystkie tego typu koszty już od pierwszego euro”, mówi Isabel Klocke ze Stowarzyszenia Podatników w Berlinie.

  Koszty leczenia obniżają podatek, gdy przekraczają określony poziom udziału własnego

  Obecnie urząd skarbowy uznaje, że koszty leczenia obniżają podatek dopiero w przypadku przekroczenia określonego poziomu udziału własnego. Ale w przyszłości może się to zmienić. Aktualnie toczą się różne postępowania sądowe w tej sprawie, na których mogliby skorzystać również inni podatnicy.

  Ostatnio Federalny Trybunał Finansowy (Bundesfinanzhof, BFH) uwzględnił takie właśnie odwołanie. Powód wykazał w swoim zeznaniu podatkowym wydatki na implant dentystyczny i okulary jako nadzwyczajne obciążenie. Chciał w ten sposób odliczyć od podatku poniesione z tego tytułu koszty bez potrącania udziału własnego, tzw. obciążenia dostosowanego do możliwości podatnika (niem. zumutbare Eigenbelastung).

  Dlaczego warto wykazywać koszty od pierwszego euro

  Argumentował on, że urzędnicy otrzymują zwrot dużej części takich wydatków w postaci dotacji wolnej od podatku, i nie bierze się przy tym pod uwagę tzw. obciążenia dostosowanego do możliwości podatnika. Ze względu na zasadę równego traktowania nie należy zatem odliczać żadnego udziału własnego także w przypadku pracowników niebędących urzędnikami. Początkowo Sąd Finansowy Badenii-Wirtembergii oddalił skargę, jednak później Federalny Trybunał Finansowy uwzględnił odwołanie (sygn. akt: VI R 18/29).

  Podatnicy powinni zatem wykazywać swoje wydatki na leczenie od pierwszego euro i zachowywać pokwitowania, nawet jeżeli nie został przekroczony poziom tzw. obciążenia dostosowanego do możliwości podatnika, a urząd skarbowy obecnie nie uwzględnia tych wydatków lub uwzględnia je tylko częściowo.

  Jeżeli bowiem trwają postępowania sądowe, w wyniku których sąd podejmie decyzje na korzyść podatników, ci będą mogli skorzystać z pomyślnego dla nich orzeczenia i otrzymać zwrot nadpłaconego podatku w późniejszym terminie.

  Źródło: www.t-online.de

  Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Nasza redakcja poleca

  ILS – Institut für Lernsysteme – zamów bezpłatny katalog z wszystkimi kursami oferowanymi przez ILS i zdobądź dodatkowe kwalifikacje na wybranym przez siebie kierunku! Np. 12-miesięczny kurs na opiekuna/-ki osób starszych (Altenbetreuung – Betreuungskraft), język niemiecki w zawodzie (Deutsch im Beruf), programista JAVA (Geprüfte/r Programmierer/in (ILS) – Java), kosmetyczka (Geprüfte/r Kosmetiker/in) i wiele innych!

  2 KOMENTARZE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  2 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Czeslaw

  Chcialbym zamówić ten katalog odnośnie szkolenia ILS-Institut fur Lernsysteme
  Z góry dziękuję bardzo

  Admin

  Tutaj zostały wymienione również inne firmy oferujące szkolenia na odległość: https://dojczland.info/kurs-doksztalcajacy-w-niemczech/. Znajdzie Pan tam również linki do ich stron internetowych, na których można zamówić katalogi zawierające kursy, oferujące przez poszczególne firmy. Pozdrowienia

  2
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x