Jazda autem po pijanemu zwykle pociąga za sobą konsekwencje, ale w Niemczech rowerzyści i piesi również mogą w niektórych sytuacjach stracić prawo jazdy.
Alkohol zaburza wyczucie odległości i prędkości, opóźnia reakcje kierowcy
Po wypiciu kieliszka wina lub szklanki piwa lepiej nie wsiadać za kierownicę samochodu. A to dlatego, że alkohol szybko pogarsza zdolność do prowadzenia pojazdów. Wielu kierowców ma tego świadomość i dlatego często sięga po rower zamiast po kluczyki do samochodu.
Ale wielu nie zdaje sobie sprawy z tego, że jadąc rowerem także można stracić prawo jazdy. Również ci, którzy myślą, że ryzyko to jest wykluczone w przypadku poruszania się pieszo, są w błędzie. Ponieważ nawet nie prowadząc samochodu, roweru lub hulajnogi elektrycznej, lecz idąc pieszo, i tak można stracić prawo jazdy.
Jazda po pijanemu: rowerzysta także może stracić uprawnienia do prowadzenia samochodu
Po spożyciu pewnej ilości alkoholu za osobę niezdolną do prowadzenia pojazdów uznaje się nie tylko kierowcę auta, ale również rowerzystę. Gdy stężenie alkoholu we krwi wynosi 1,6 promila, wówczas także rowerzystów uznaje się za całkowicie niezdolnych do kierowania pojazdami, a zatem jadąc w takim stanie na rowerze popełniają oni przestępstwo. Każdy rowerzysta, który ma ponad 0,3 promila alkoholu w organizmie i spowoduje wypadek, przeoczy czerwone światło lub ma inne objawy wskazujące na stan po spożyciu alkoholu, może zostać ukarany w podobny sposób jak kierowca samochodu – donosi portal „auto-motor-und-sport.de”.
Ponadto każdy, kto obecnie przygotowuje się do egzaminu na prawo jazdy i zostanie przyłapany na prowadzeniu roweru w stanie nietrzeźwości, musi liczyć się z tym, że nie zostanie dopuszczony do egzaminu na prawo jazdy. Dotyczy to również hulajnóg elektrycznych itp.
Pieszym także mogą grozić mandaty i odebranie prawa jazdy
Także w przypadku pieszych niezachowanie ostrożności w ruchu drogowym może skutkować karą pieniężną, a nawet odebraniem prawa jazdy. Według portalu „rueden.de”, piesi, którzy przejdą przez jezdnię w miejscu do tego nieprzeznaczonym, narażając innych na niebezpieczeństwo, mogą zostać ukarani mandatem w wysokości 10 euro.
Każdy, kto przechodzi przez przejście dla pieszych na czerwonym świetle, popełnia wykroczenie i może zostać ukarany mandatem w wysokości 5 euro. Jeśli spowoduje przy tym wypadek, kwota ta wzrasta do 10 euro. Jeżeli wykroczenie powtórzy się, przejście na czerwonym świetle może skutkować punktami karnymi, a w szczególnie poważnych przypadkach może zostać nałożony zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Źródło: www.echo24.de