Dzięki sporządzonemu na piśmie testamentowi życia (niem. Patientenverfügung), mieszkańcy Niemiec mogą złożyć oświadczenie woli dotyczące postępowania medycznego na wypadek, gdyby wskutek utraty przytomności nie mogli samodzielnie podejmować decyzji. Pacjenci mogą w nim wskazać, które działania medyczne mogą, a które nie mogą być wykonane. Jednak istnieją pewne błędne przekonania na temat testamentu życia – oto siedem najczęstszych.
Z tymi 7 błędnymi przekonaniami na temat testamentu życia można się spotkać najczęściej
1) Testament życia musi być poświadczony notarialnie
Od dziesięcioleci utrzymuje się mit, że testamenty życia muszą być poświadczone przez notariusza. Nie wiadomo, czy była to przemyślana strategia reklamowa notariuszy. Faktem jest, że poprawność testamentu życia nie zależy od jego poświadczenia przez notariusza. Jednak z reguły dba on o to, by dokument został sporządzony prawidłowo. Osoby, które samodzielnie sporządzają testament życia, narażają się na ryzyko popełnienia błędów. Mogą one doprowadzić do tego, że w nagłej sytuacji okaże się on nieważny. Należy więc zwrócić szczególną uwagę na jak najdokładniejsze opisanie sytuacji medycznych i oczekiwanych metod leczenia.
2) Testament życia jest drogi
Jeśli chodzi o koszty, nie ma się czego obawiać: testamenty życia są bezpłatne. W internecie można znaleźć wiele gotowych wzorów, które można łatwo wypełnić. Wiele osób ma trudności ze sformułowaniami, jednakże pewne problemy i sytuacje medyczne muszą być opisane jak najdokładniej. Poświadczenie notarialne kosztuje około 60 euro, a dokument powinien być wtedy sporządzony poprawnie. Testament życia można również spisać z pomocą lekarza rodzinnego – koszt półgodzinnej konsultacji to również 60 euro.
3) Dysponując testamentem życia, bliscy decydują o moim losie
Adresatem testamentu życia jest lekarz prowadzący. Za pomocą testamentu życia pacjent określa, jakie działania medyczne mają być wykonywane lub nie, jeśli nie może już wyrazić swojej woli w danej sytuacji. Może na przykład oświadczyć, że nie chce środków podtrzymujących życie. Jeżeli decyzję ma podjąć krewny lub inna zaufana osoba, należy sporządzić stosowne pełnomocnictwo. Jeśli pacjent chce samodzielnie podejmować decyzje, musi sporządzić testament życia.
4) O testamencie życia wystarczy pomyśleć dopiero wtedy, gdy jest się w podeszłym wieku
Myśląc o poważnych zabiegach i problemach medycznych, zazwyczaj wyobrażamy sobie starszych ludzi w szpitalu. Jednak choroba lub wypadek może dotknąć każdego. Testament życia nie jest więc czymś wyłącznie dla emerytów. W razie wątpliwości warto porozmawiać z lekarzem rodzinnym i poprosić go o opinię. Testament mogą sporządzić także osoby młode. W ich przypadku może to być nawet szczególnie ważne, jeżeli życzą sobie zastosowania wszelkich możliwych z medycznego punktu widzenia środków podtrzymujących życie.
5) Wystarczy testament ustny
W przeszłości można było przekazać swoje oświadczenie woli krewnym, którzy następnie mogli poinformować o tym lekarza prowadzącego. Od 1 września 2009 r. nie ma już takiej możliwości: testament życia musi być sporządzony na piśmie. Zwłaszcza jeśli chodzi o środki podtrzymujące życie lub odłączenie od urządzeń podtrzymujących życie, musi to być stwierdzone na piśmie. Ponadto testament życia musi być podpisany – dopiero wtedy jest ważny.
6) Testament życia musi być stale odnawiany
Przez długi czas utrzymywała się plotka, że testament życia musi być odnawiany co roku. Nawet na wielu portalach internetowych była mowa o tym, że maksymalny termin ważności tego dokumentu to pięć lat. Tymczasem testament życia jest ważny do momentu jego odwołania – a bez tego jest ważny aż do śmierci. Jeśli własne życzenia i wyobrażenia w miarę upływu czasu ulegają zmianie, testament życia może zostać odpowiednio dostosowany. Często zdarza się, że nowe metody leczenia wpływają na zmianę poglądów dotyczących możliwych sposobów postępowania medycznego.
7) Lekarz nie stosuje się do testamentu życia
Wiele osób obawia się, że jeśli metoda leczenia wskazana w testamencie nie jest zbieżna z poglądami lekarza prowadzącego, testament zostanie zignorowany. Jednak lekarze są zobowiązani do wypełnienia woli pacjenta, pod warunkiem, że testament życia jest ważny. Jest to kolejny powód, dla którego testament życia powinien być sformułowany w sposób jak najbardziej szczegółowy. Lekarz prowadzący nie ma wtedy żadnej swobody decyzji i musi zastosować się do decyzji chorego. Jeśli lekarz zlekceważy wolę pacjenta, może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej za uszkodzenie ciała.