Zbyt wysokie koszty dodatkowe, pleśń na ścianach, mało przejrzyste rozliczenia kosztów eksploatacyjnych – to tylko niektóre sytuacje, z którymi nie radzą sobie najemcy w Niemczech. Prawo najmu stało się tak skomplikowane, że dla laików w wielu punktach jest trudne do zrozumienia. Dlatego w Niemczech istnieje tzw. Mieterschutzbund (Związek Obrony Praw Lokatorów), który służy pomocą w takich kwestiach.
Reprezentacja interesów najemców
Mieterschutzbund e.V. z siedzibą w Recklinghausen (Nadrenia Północna-Westfalia), to stowarzyszenie reprezentujące interesy najemców. W pierwszej kolejności wspiera ono swoich członków poprzez bogatą ofertę doradztwa i pomocy w zakresie spraw związanych z mieszkaniami i najmem. Oprócz tego stowarzyszenie prowadzi też działalność lobbystyczną reprezentując interesy najemców. Publicznie wypowiada się za socjalną polityką mieszkaniową i za socjalną gospodarką mieszkaniową dostosowaną do potrzeb najemców.
Pomoc dla członków Mieterschutzbund
Z przyczyn prawnych Mieterschutzbund oferuje doradztwo i wsparcie wyłącznie dla członków stowarzyszenia. Ci mogą liczyć na pomoc między innymi w następujących kwestiach:
- Odpowiedzi na ogólne pytania dotyczące prawa najmu
- Doradztwo przy podwyżce czynszu lub przy problemach z rozliczeniem kosztów grzewczych czy kosztów dodatkowych
- Wsparcie przy wypowiedzeniu mieszkania
- Pomoc w egzekwowaniu roszczeń naprawczych wobec wynajmującego
- Osobiste doradztwo: telefonicznie, pisemnie lub w biurach organizacji
- Szczegółowe doradztwo prawne prowadzone przez ekspertów
- Reprezentowanie interesów najemcy wobec wynajmującego ale też np. wobec urzędów
- Bezpłatne przejęcie prowadzenia pisemnej korespondencji z wynajmującym, urzędami i innymi instytucjami, włącznie ze sporządzeniem bezpłatnych kopii tej korespondencji
Członkowstwo nie obejmuje reprezentowania najemcy przed sądem. Jednak według danych organizacji ok. 95% przypadków może zostać rozstrzygniętych polubownie, osiągając kompromis nie wymagający ingerencji sądu.
Możliwości doradztwa
Członkowie Związku Obrony Praw Lokatorów (Mieterschutzbund) mogą zwrócić się ze swoimi pytaniami i problemami właśnie do związku – telefonicznie, pisemnie albo osobiście na miejscu. Osobiście, czyli w siedzibie głównego zarządu w Recklinghausen lub w filiach w Bochum, Dortmundzie, Bottrop, czy Herne. W każdym wypadku związek obiecuje szybką odpowiedź.
Nowi członkowie mogą zasięgnąć porady natychmiast, bez żadnego czekania. Dotyczy to także spraw, które są już w toku.
Pomoc także dla osób, nie będących członkami stowarzyszenia
Podczas, gdy indywidualne doradztwo w przypadku pytań czy kwestii spornych dot. prawa najmu pozostaje tylko do dyspozycji członków stowarzyszenia, to osoby nie będące członkami Mieterschutzbund mogą skorzystać z ogólnych ofert informacyjnych związku. Eksperci opracowali szereg tematów, które obejmują informacje z zakresu umów najmu, kaucji, protokołów przekazania mieszkania, braków w mieszkaniach i rozliczeń powierzchni lokali wynajmowanych. Pojedyncze dokumenty informacyjne o objętości od ok. czterech do dziewięciu stron można zamówić faxowo lub pocztą za niewielką opłatą i z opłaconą kopertą zwrotną.
Ponadto Mieterschutzbund regularnie zabiera głos w formie komunikatów prasowych na temat aktualnych spraw i zmian prawnych, takich jak np. wprowadzenie „Mietpreisbremse” (próg ograniczenia wzrostu czynszu) albo ważne wyroki dotyczące drobnych prac naprawczych czy palenia na balkonie. Podejmowane są także zagadnienia, które ciągle nurtują najemców, np. grillowanie na balkonie czy tarasie.
Jak zostać członkiem w Mieterschutzbund i ile to kosztuje
Jeśli chcecie zostać członkiem w Mieterschutzbund e.V. możecie się zarejestrować bezpośrednio przez formularz online na stronie internetowej. Deklarację o przynależności oraz druk SEPA do pobierania z konta opłat członkowskich możecie też ściągnąć jako PDF, wypełnić i wysłać do stowarzyszenia pocztą, faxem albo zeskanowany e-mailem. Wstąpienie następuje w aktualnym kwartale.
Mieterschutzbund pobiera jednorazową opłatę wstępną w wysokości 20 Euro. Roczna składka członkowska wynosi 80 Euro dla osób prywatnych i 100 Euro dla najemców komercyjnych. W tej składce nie jest zawarte ubezpieczenie ochrony prawnej, ponieważ reprezentacja przed sądem nie należy do obowiązków stowarzyszenia.
Rezygnacja z członkostwa możliwa jest z 3-miesięcznym terminem wypowiedzenia pod koniec roku, jednak najwcześniej po upływnie dwóch lat kalendarzowych.
Mieterschutzbund w innych częściach Niemiec
Osoby zainteresowane członkostwem w stowarzyszeniu chroniącym prawa lokatorów w Niemczech, które nie mieszkają w Nadrenii Północnej-Westfali, również mają taką możliwość. Na terenie Niemiec działa bowiem wiele podobnych stowarzyszeń, które można znaleźć w każdym większym mieście. Należą do nich między innymi tzw. „Mietverein” (często tańsze niż „Mieterschutzbund”), albo posiadający filie w całych Niemczech „Deutscher Mieterbund”. Aby znaleźć odpowiednie stowarzyszenie w Waszej okolicy wystarczy wpisać w Google „Mietverein”, „Mieterschutzbund” albo „Deutscher Mieterbund” oraz nazwę miasta w którym mieszkacie, aby znaleźć stowarzyszenie działające w pobliżu Waszej miejscowości.
Mam do państwa putanue mieszkam w lokalu z Rathausu czy mogą mnie wyzucic na bruk . Jestem osobą schorowana i poruszam się na wózku inwalidzkim, czy Gmina
Może mnie wyzucic z mieszkania bez pisemnej informacji
Witam chciałabym uzyskać porady na temat wynajmowanego mieszkania mieszkam 3lata z rodziną i dwojka dzieci jedno jest chore w domu które zaczęliśmy wynajmować po miesiącu zobaczyliśmy że w mieszkaniu są grzyby z tą moje pytanie znalazłam z rodziną moje mieszkanie do którego mogę się przeprowadzić 1maja 2021 dałem wypowiedź właścicielowi mieszkania 10dni temu wcześniej dostałam pismo od właścicielki ze jeżeli są grzyby to mogę szukać nowego mieszania jak znalazłam nowe mieszkanie to właścicielka mi mówi że obejmuje mnie 3mieoeczne wypowiedzenie i płacenie czynszu proszę o pomoc w uzyskaniu onformacji
Witam, chcialabym uzyskac porady mieszkam/y u prywatnego wlasciciela mieszkaja my mieszkamy na trzecim pietrze i pod nami mieszkaja jeszcze trzy rodziny z tego jedna rodzina jest od wlasciciela, dokladnie chodzi mi czy wlasciciel moze nas wyzucic na bruk z dnia na dzien jesli mamy starsza osobe lezaca i do tego ma grupe inwalidzki II.
Z gory dziekuje za porade i gdzie moglabym sie uglosic z tym problemem
Witam.walczymy od prawie dwóch lat że spółdzielnia..w mieszkaniu pojawia się pleśni ..gdy są ulewy leje się woda do domu..zakładając alarmy przewiercił za mocno i też kapie z tego woda.cyek na kółkach że spółdzielnia nie da się dogadać..mam w domu małe dzieci boimy się o nasze zdrowie ..co dalej robić..ręce opadaj