Kto podczas jazdy próbnej w Niemczech odpowiada za szkody powstałe w wyniku wypadku lub innego wykroczenia drogowego?

0
1099

Przed dokonaniem zakupu samochodu kupujący umawiają się najczęściej na jazdę próbną [die Probefahrt], aby nie kupować kota w worku [die Katze im Sack kaufen]. Dzięki temu możliwe jest stwierdzenie ewentualnych usterek oraz przekonanie się czy pojazd spełnia oczekiwania. Co jednak, jeśli podczas jazdy próbnej w Niemczech zostanie przykładowo przekroczona dozwolona prędkość lub dojdzie do wypadku [der Unfall]? Kto w takiej sytuacji odpowiada za powstałe szkody?

Kto podczas jazdy próbnej w Niemczech odpowiada za szkody powstałe w wyniku wypadku lub innego wykroczenia drogowego?

Generalnie za wykroczenia drogowe popełnione przez kupującego podczas jazdy próbnej, odpowiada on osobiście. Wyjątek stanowią wykroczenia związane z parkowaniem w niedozwolonym miejscu. W takiej sytuacji zgodnie z § 25a kodeksu drogowego [Straßenverkehrsordnung] do odpowiedzialności może zostać pociągnięty właściciel pojazdu.

Kupujący odpowiada również za szkody powstałe w wyniku wypadku samochodowego spowodowanego z jego winy. Większość handlarzy samochodów posiada jednak ubezpieczenie autocasco [die Kaskoversicherung], które pokrywa w takich przypadkach ewentualne szkody. Inaczej ma się to w sytuacji, kiedy kupujący działa rażąco niedbale [grob fahrlässig] lub spowoduje wypadek umyślnie. Wtedy samodzielnie odpowiada on za wszelkie szkody. Oprócz tego sprzedawca może się domagać od kupującego roszczenia zwrotnego, jeśli wcześniej nie zostało umówione zwolnienie od odpowiedzialności.

Kto odpowiada za kradzież samochodu?

W przypadku kradzieży pojazdu przez kupującego, sprzedawca może otrzymać odszkodowanie z ubezpieczalni w ramach ubezpieczenia autocasco. Ubezpieczalnia może jednak odmówić wypłacenia odszkodowania, jeśli do kradzieży doszło z powodu rażących zaniedbań sprzedającego. Jako rażące zaniedbanie traktowane jest przykładowo wręczenie kupującemu wszelkich dokumentów pojazdu przed sfinalizowaniem umowy kupna-sprzedaży lub niezanotowanie jego danych.  • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).


  • Praca w Niemczech

    Dodaj komentarz

    avatar
      Obserwuj  
    Powiadom o