luxdentslubice

Więcej

  luxdentslubice

  Zasady zimowego utrzymania dróg w Niemczech: kto jest zobowiązany do usuwania śniegu i lodu sprzed posesji?

  Zasadniczo to właściciele lub wynajmujący nieruchomości są zobowiązani do usuwania śniegu i lodu sprzed posesji. Obowiązek ten może jednak dotyczyć również najemców, wyjaśnia Niemiecki Związek Lokatorów (niem. Deutscher Mieterbund, DMB) w Berlinie.

  A mianowicie są oni do tego zobowiązani, jeśli zostało to wyraźnie uzgodnione w umowie najmu. Nie wystarczy jednak zwykły zapis w regulaminie domu. Nie ma też prawa zwyczajowego, zgodnie z którym mieszkańcy parteru byliby zobowiązani do odśnieżania.

  Właściciel może zlecić wykonanie tych prac dozorcy lub wynająć firmę odśnieżającą. Poniesione koszty mogą zostać przeniesione na najemcę jako koszty utrzymania nieruchomości, o ile zostało to zapisane w umowie najmu.

  Jednak nawet jeśli wynajmujący przeniesie obowiązki z tym związane na najemcę, musi sprawdzić, czy zostało to zrobione prawidłowo. W przeciwnym razie w przypadku wystąpienia szkody może zostać pociągnięty do odpowiedzialności. A co należy do obowiązków związanych z zimowym utrzymaniem dróg w Niemczech? Oto przegląd:

  Częstotliwość: odśnieżanie dróg musi być z reguły przeprowadzane w dni powszednie w godzinach od 7.00 do 20.00, a w niedziele i święta od 8.00 lub 9.00. W licznie odwiedzanych miejscach, jak np. przed pubami, restauracjami czy kinami, odśnieżanie i posypywanie musi być przeprowadzane do późnych godzin wieczornych.

  W zależności od warunków pogodowych może zaistnieć konieczność odśnieżania i posypywania kilka razy w ciągu dnia. Jeżeli usuwanie śniegu jest bezcelowe ze względu na utrzymujące się opady śniegu, wówczas nie ma obowiązku odśnieżania. Jednak w przypadku sporu strona zobowiązana do tego musi udowodnić ten fakt.

  Zakres: chodnik, wejście do domu oraz drogi umożliwiające dostęp do pojemników na śmieci i garaży muszą być oczyszczone i posypane. Chodniki przed domem muszą być zazwyczaj odśnieżone na szerokości co najmniej jednego metra, tak aby mogło się na nich minąć dwóch pieszych. Na głównych arteriach komunikacyjnych i ulicach handlowych należy oczyścić pas o szerokości co najmniej półtora metra.

  Zastępstwo: jeśli do odśnieżania zobowiązany jest najemca, ale nie może tego zrobić z powodów zawodowych lub ze względu na chorobę, musi zorganizować zastępstwo. Jeżeli w domu wielorodzinnym obowiązek ten spoczywa na lokatorach, muszą oni na zmianę odgarniać śnieg i posypywać drogi piaskiem gdy jest ślisko; wynajmujący musi zapewnić sprzęt i materiały do tego celu.

  Odpowiedzialność: jeżeli z powodu niedopełnienia obowiązku oczyszczenia oblodzonej drogi dojdzie do wypadku, pieszy, który się przewrócił, może mieć prawo do odszkodowania. Jednakże, jeżeli działał on lekkomyślnie i celowo wszedł na lód, może spotkać się z zarzutem przyczynienia się do wypadku.

  OPTYMALIZACJA FINANSÓW

  NA START W NIEMCZECH

  POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

  WYBRANE DLA CIEBIE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Dołącz do nas!

  188,272FaniLubię
  6,119ObserwującyObserwuj
  197ObserwującyObserwuj

  Popularne

  10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

  Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

  Napad na transporter pieniędzy na niemieckiej autostradzie!

  Dzisiaj około godziny 6:20 nieznani sprawcy otworzyli ogień do transportera pieniędzy, który wjeżdżał na autostradę na węźle A115. Napastnicy próbowali zmusić transportującego pieniądze do...

  Niemcy: Ukradła milion euro. Dzisiaj została zatrzymana w Stuttgarcie!

  Według informacji niemieckiego BILDa, najbardziej poszukiwana kobieta w Niemczech Mirnesa S. (42) została zatrzymana dzisiaj na lotnisku w Stuttgarcie. Kobieta ukradła w październiku zeszłego...

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

  Płaca minimalna w Niemczech 2023 – aktualne kwoty oraz najważniejsze regulacje!

  Od 1 stycznia 2015 roku obowiązuje w Niemczech płaca minimalna (niem. Mindestlohn), która wynosiła wtedy 8,50 euro na godzinę. Regulacja ta ma na celu...
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x