Oto 18 najpiękniejszych jezior w Berlinie i Brandenburgii!

  Wbrew pozorom Berlin nie jest betonową, całkowicie zabudowaną metropolią. Poza pięknymi parkami, w Berlinie można znaleźć wiele romantycznych jezior, w których można pływać, łowić ryby, czy uprawiać sporty wodne. Licząc wszystkie naturalnie i sztucznie utworzone jeziora w stolicy Niemiec otrzymamy łącznie 79 zbiorników! Biorąc pod uwagę całą Brandenburgię liczba kąpielisk stanie się czterocyfrowa.

  Ciężko omówić je wszystkie, tym samym poniższy artykuł przedstawia największe i najpopularniejsze jeziora i kąpieliska w Berlinie i Brandenburgii.

  Jeziora i stawy miejskie mogą być prawdziwym wybawieniem, kiedy temperatury w miejskiej dżungli sięgają 36 stopni. Na szczęście do większości z nich można dojechać komunikacją miejską.

  1/18 Wannsee (Steglitz-Zehlendorf)

  Jednym z najpopularniejszych kąpielisk w Berlinie jes znajdujące się na granicy Berlina i Poczdamu Wannsee. Mówiąc dokładniej, nie jest to niezależne jezioro – stanowi część dużo bardziej rozległej zatoki. Miejsce to jest tak popularnie, że zespoły takie jak „Die Toten Hosen” śpiewają o nim w jednej ze swoich piosenek.

  Jezioro znajduje się w dzielnicy o tej samej nazwie na południowym zachodzie Berlina i jest jednym z ulubionych miejsc zarówno mieszkańców jak i turystów w stolicy.

  Mówiąc o „Wannsee”, zwykle chodzi o Große Wannsee (duże Wannsee). Tuż obok jest też małe Wannsee, które łączy Große Wannsee z Pohlesee. W okolicach można odkryć ciekawe atrakcje Berlina. Na zachodnim brzegu Große Wannsee znajduje się na przykład Dom Konferencji w Wannsee.

  Jakość wody: bardzo dobra

  Dodatkowe atrakcje: żeglarstwo, surfing, pływanie łódką, jazda na rowerze, pływanie, zwiedzanie

  Wannsee

  2/18 Scharmützelsee (jezioro w Brandenburgii)

  Scharmützelsee znajduje się pomiędzy Frankfurtem nad Odrą a Berlinem, na południe od Fürstenwalde/Spree w Brandenburgii. Jest to około 60 km na południowy wschód od granic miasta.

  Dzięki szerokiej ofercie zajęć rekreacyjnych, od surfingu i kitesurfingu, żeglarstwa i nurkowania, po wędkarstwo i pływanie, Scharmützelsee jest jednym z najpopularniejszych kąpielisk i miejsc wycieczek w regionie Berlin-Brandenburgia.

  Jakość wody: bardzo dobra

  Dodatkowe atrakcje: Kąpiel, surfing, turystyka, pływanie łódką, wędkowanie, nurkowanie

  3/18 Müggelsee (Treptow-Köpenick)

  ​​Müggelsee o powierzchni ponad 7 km kwadratowych jest największym jeziorem w Berlinie. Mówiąc o „Müggelsee” – tak jak w przypadku Wannsee – chodzi zazwyczaj o Große Müggelsee, które należy wyraźnie odróżnić od „kleine Müggelsee”.

  Podobnie jak większość jezior w stolicy Müggelsee leży w dzielnicy Treptow-Köpenick. Części jeziora znajdują się w dzielnicach Köpenick, Friedrichshagen i Rahnsdorf.

  Große Müggelsee co roku odwiedza około 100 000 osób, co sprawia, że jest to jedno z najpopularniejszych kąpielisk w Berlinie. Ponadto brzeg jeziora zachęca do długich spacerów i wycieczek rowerowych. Liczne restauracje w okolicy z pięknymi panoramicznymi tarasami są idealnymi miejscami do odpoczynku.

  Jakość wody: Dobra

  Dodatkowe atrakcje: Pływanie, plaża nudystów, żeglarstwo, surfing

  Müggelsee

  4/18 Schlachtensee (Steglitz-Zehlendorf)

  Schlachtensee leży pomiędzy dwoma innymi zbiornikami – Krummen Lanke i Wannsee i jest otoczone przez zalesioną ścieżkę o długości 7 km. To sprawia, że ​​jest to popularne miejsce na długie spacery i wędrówki.

  Jezioro w Steglitz-Zehlendorf oferuje wiele miejsca do opalania, gdzie można odpocząć i relaksować się. Dzięki doskonałej jakości wody Schlachtensee jest jednym z najpopularniejszych jezior kąpielowych w stolicy. W lokalnej wypożyczalni można także wynająć łódź i zrelaksować się na środku tafli wody.

  Jakość wody: bardzo dobra

  Dodatkowe atrakcje: wędrówki, wędkowanie, pływanie, pływanie łódką

  5/18 Weissensee (Pankow)

  W Berlinie znajduje się także „Weissensee”, które nadaje nazwę dzielnicy „Weißensee” na wschodnim brzegu wody. Berlin-Weißensee to piękne miejsce nad brzegiem małego, ale romantycznego jeziora kąpielowego o wymiarach około 300 x 350 m.

  Woda powstała podczas ostatniego zlodowacenia. Powolne rozmrażanie tworzyło jezioro wytopiskowe, zanim z czasem przybrało kształt i skład dzisiejszego Weissensee. Dzięki doskonałej jakości wody Weißensee jest popularnym kąpieliskiem w Berlinie od 1912 roku.

  Jakość wody: bardzo dobra

  Dodatkowe atrakcje: Kąpiel, pływanie łódką, spacery

  6/18 Liepnitzsee (jezioro w Brandenburgii)

  Liepnitzsee znajduje się w Brandenburgii, tylko 8 km od północnych granic Berlina i bardzo szybko można do niego dotrzć ze stolicy. Jako jedno z najczystszych, jest jednym z najpopularniejszych kąpielisk w okolicy.

  W Liepnitzsee pływanie możliwe jest głównie w tak zwanym leśnym basenie na zachodnim brzegu. Jednak orzeźwiająca kąpiel w upalne dni możliwa jest także na nieoficjalych kąpieliskach tego jeziora. Na środku jeziora znajduje się wyspa, będąca idealnym miejscem do odpoczynku i relaksu w spokoju. Można do niej dopłynąć przy pomocy siły włanych rąk lub wynająć łódź z lokalnej wypożyczalni.

  Całym rokiem okolica Liepnitzsee jest popularnym celem pieszych i rowerowych wycieczek.

  Jakość wody: bardzo dobra

  Dodatkowe atrakcje: spacery, wędrówki, jazda na rowerze, pływanie, pływanie łódką

  7/18 Werbellinsee (jezioro w Brandenburgii)

  Werbellinsee znajduje się w Brandenburgii, około 50 km na północny wschód od granic Berlina.

  Z głębokością ponad 50 m w niektórych miejscach jest jednym z najgłębszych jezior w kraju – i jednocześnie jednym z największych z powierzchnią ponad 7,65 km kwadratowych. Wokół jeziora znajduje się siedem oficjalnych miejsc do kąpieli.

  Latem trzeba uważać na licznych entuzjastów sportów wodnych, którzy właściwie codziennie bawią się nad jeziorem. Szkoła surfingu na Werbellinsee oferuje tu swoje usługi. Sympatykom spokojniejszych atrakcji z pewnością spodoba się rejs parowcem, który pływa po jeziorze całym rokiem (pod warunkiem, że woda nie jest zamarznięta) zabierając pasażerów z molo.

  Jakość wody: bardzo dobra

  Dodatkowe atrakcje: Kąpiel, żeglarstwo, surfing, jazda na rowerze, rejs parowcem

  Werbellinsee

  8/18 Tegeler See (Reinickendorf)

  Tegeler See znajduje się w berlińskiej dzielnicy Reinickendorf i jest jednym z najpopularniejszych miejsc, jeśli chodzi o dobrą zabawę w słoneczne dni. Na północy jeziora znajdują się place zabaw dla dzieci, pole do minigolfa i liczne ławki parkowe, na których można zrelaksować się podczas spaceru.

  Piękna sceneria i dobre jedzenie zachęcają, aby spędzić czas w pobliskich kawiarniach i barach. Latem, na promenadzie Greenwich zarówno miejscowi, jak i turyści chętnie rozpoczynają wycieczki parowcem po jeziorze.

  Na północno-zachodnim brzegu Tegeler See można bezpiecznie popływać pod nadzorem ratowników. Ale wokół jeziora znajduje się również wiele nieoficjalnych kąpielisk, w których nie trzeba płacić za wstęp i z pewnością można zaznać więcej ciszy i spokoju.

  Jakość wody: bardzo dobra

  Dodatkowe atrakcje: rejsy parowcem, pływanie, plaża nudystów, surfing, spacery, jazda na rowerze

  9/18 Plötzensee (Wedding)

  W berlińskiej dzielnicy Wedding można popływać, wypożyczyć łódkę lub po prostu cieszyć się widokiem z romantycznej kawiarni na prawie 8 hektarów wody. Centralnym punktem berlińskiego Plötzensee jest plaża kąpielowa. Pod okiem ratowników można pływać i grać w siatkówkę, tenisa stołowego i piłkę nożną. Ci, którzy poszukują ciszy i spokoju z pewnością odnajdą się przy dzikich wejściach do wody.

  Jakość wody: bardzo dobra

  Dodatkowe atrakcje: Pływanie, plaża nudystów, spacery, piłka nożna, siatkówka, tenis stołowy

  10/18 Krumme Lanke (Steglitz-Zehlendorf)

  Tak zwane Krumme Lanke to kąpielisko w dzielnicy Zehlendorf na środku berlińskiego Grunewaldu. Krumme Lanke jest popularnym miejscem rekreacji w Berlinie, szczególnie dla spacerowiczów i wędkarzy. Ścieżka nad rzeką o długości 3,8 km jest idealna do jazdy na rowerze, spacerów, joggingu lub nordic walking.

  W szczególności rodziny z dziećmi doceniają kąpieliska z piaszczystymi plażami, gdzie woda nie jest szczególnie głęboka – tak jak na Krumme Lanke.

  Jakość wody: bardzo dobra

  Dodatkowe atrakcje: Pływanie, plaża nudystów, spacery, jazda na rowerze

  Krumme Lanke

  11/18 Orankesee (Lichtenberg [Hohenschönhausen])

  Podobnie jak Faule See, Malchower See i Weiße See, Orankesee w berlińskiej dzielnicy Alt-Hohenschönhausen jest częścią lodowcowego łańcucha jezior.

  Przy maksymalnej głębokości mniejszej niż 7 m i średniej głębokości 2,6 m, a także doskonałej jakości wody, Orankesee to idealnie miejsce do pływania. Sercem jeziora jest plaża Orankesee, gdzie można spędzać dni na piasku, prawie jak nad morzem. Piękne zielone tereny wzdłuż brzegu zachęcają do odpoczynku. Trudno znaleźć przyjemniejsze miejsce na letnie spotkanie.

  Jakość wody: bardzo dobra

  Dodatkowe atrakcje: Kąpiel, spacer, pływanie

  12/18 Herthasee (Charlottenburg-Wilmersdorf)

  W środku berlinińskiego Grunewald znajduje się jezioro Herthasee, mające jedynie 1,4 m głębokości. Nie jest to zbyt popularne miejsce do kąpieli nie tylko ze względu na tę niewielką głębokość, ale także na średnią jakość wody w zbiorniku. Jednak piękno okolicy nadrabia za złą jakość wody, czyniąc tym samym to miejsce idealnym do spacerów i letnich spotkań.

  Jakość wody: średnia

  Dodatkowe atrakcje: Piesze wycieczki, spacery

  13/18 Heiligensee (Reinickendorf)

  Heiligensee to w dużej mierze własność prywatna. Jedyny publiczny dostęp do jeziora to mała platforma widokowa na Sandhauser Straße. Stąd można podziwiać całe jezioro i zobaczyć płatną plażę.

  Nawet jeśli Heiligensee nie jest najpopularniejszym kąpieliskiem w Berlinie, zdecydowanie warto wybrać się do dzielnicy Reinickendorf na północnym zachodzie stolicy. Budynki wokół domu wciąż emanują nostalgiczną atmosferą, która przypomina dawne czasy w Berlinie.

  Jakość wody: Dobra

  Dodatkowe atrakcje: Kąpiel, spacery

  Heiligensee

  14/18 Lietzensee (Charlottenburg-Wilmersdorf)

  Szczególnie w ciepłe letnie dni Lietzensee w Berlinie-Charlottenburg jest popularnym miejscem spotkań mieszkańców i turystów. Miejsca do opalania, place zabaw i ogródek piwny nad wodą sprawiają, że Lietzensee jest jednym z najpiękniejszych miejsc rekreacyjnych w mieście.

  Brzeg jeziora o powierzchni 6,6 hektara, położony w dzielnicy Witzleben, jest idealnym miejscem także na długi spacer. Na północ od jeziora znajduje się Schillerwiese, gdzie zawsze można znaleźć słoneczne miejsce, nawet jeśli jest bardzo dużo ludzi. Niestety kąpiel w Lietzensee nie jest już możliwa. Do parku na Lietzensee można dotrzeć dwoma głównymi wejściami na Kaiserdamm na północy i Dernburgstraße na południu.

  Jakość wody: dobra (brak możliwości kąpieli)

  Dodatkowe atrakcje: Opalanie, spacery

  Lietzensee

  15/18 Sacrower See (jezioro w Brandenburgii)

  Jezioro Sacrower See znajduje się w poczdamskiej dzielnicy Sacrow w Brandenburgii. Wraz z Seeburger Fenn, Groß Glienicker See i Heilige, Sacrower See tworzy łańcuch jezior. Nie jest jednak ono przeznaczone do kąpieli a przede wszystkich do wędkowania. Ponadto zawsze można tam spotkać wielu spacerowiczów i osób szukających relaksu; jezioro oferuje również szlak turystyczny o długości 8 km. Podczas podziału Berlina na wschód i zachód Jezioro Sacrower było częścią obszaru przygranicznego i było pod stałym nadzorem.

  Jakość wody: dobra (brak możliwości kąpieli)

  Dodatkowe atrakcje: Wędrówki, wędkowanie, spacery, jazda na rowerze

  16/18 Großer Stechlinsee (jezioro w Brandenburgii)

  Großer Stechlinsee znajduje się na północy Brandenburgii, w środku wspaniałego parku przyrody Stechlin-Ruppiner Land. Jako jedno z ostatnich dużych czystych jezior w północnych Niemczech i najgłębsze jezioro we wschodnich Niemczech, „Großer Stechlinsee” jest jednym z najpopularniejszych miejsc rekreacyjnych w Brandenburgii.

  Szczególnie latem Große Stechlinsee przyciąga turystów z okolicy, którzy mogą tu pływać, nurkować, żeglować lub pływać łódką. Ponadto brzeg jeziora jest idealnym miejscem relaksu podczas wycieczek rowerowych i długich spacerów. Miłośnicy wędkowania z pewnością odnajdą się na bogatym w ryby Stechlinsee

  Jakość wody: bardzo dobra

  Dodatkowe atrakcje: Wędkowanie, pływanie, jazda na rowerze, nurkowanie, żeglarstwo

  17/18 Straussee (jezioro w Brandenburgii)

  Straussee znajduje się około 30 km na północny wschód od granic Berlina, w bogatym w lasy i jeziora regionie wschodnim Barnim w Brandenburgii.

  Jezioro obfituje w ryby, dlatego wędkarzy można t spotkać o każdej porze roku. Można tu złowić szczupaki, sandacze, węgorze, okonie i karpie.

  Jednak Straussee to także bardzo popularne jako jezioro kąpielowe: istnieje tu kilka bezpłatnych wejść i publiczne kąpielisko. Kąpielisko z pewnością należy do tych spokojniejszych ze względu na to, że ruch motorówek i sportów wodnych jest tu zabroniony – poza kilkoma wyjątkami dotyczącymi kajaków, łódek czy rowerów wodnych – które można wypożyczyć na brzegu.

  Jakość wody: bardzo dobra

  Dodatkowe atrakcje: Pływanie, wędkowanie, spacery, nurkowanie

  Straussee

  18/18 Groß Glienicker See (jezioro w Berlinie i Brandenburgii)

  W południowo-zachodniej części Berlina mieszkańcy i turyści lubią spędzać czas w ciepłe wiosenne i letnie dni w Groß Glienicker See. Jako jedno z najczystszych jezior w Berlinie również jest jednym z najpopularniejszych kąpielisk w stolicy i poza nią. Istnieje tu wiele miejsc do opalania, placów zabaw, wypożyczalni łodzi i boisk do siatkówki plażowej.

  Granica między Berlinem Zachodnim a NRD przebiegała przez środek wody.

  Jakość wody: bardzo dobra

  Zajęcia: Kąpiel, pływanie łódką, spacery

  Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

  196,377FaniLubię
  24,300ObserwującyObserwuj
  316ObserwującyObserwuj
  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x