Opłaca się być odważnym – zwłaszcza przy zmianie pracy! Osoby, które dobrowolnie zmieniają pracę, mogą liczyć w Niemczech na wzrost wynagrodzenia o 30 proc. Tak wynika z najnowszego badania „Human capital at work: The value of experience” przeprowadzonego przez spółkę McKinsey. Nie tylko zmiana pracy ma duże znaczenie dla wzrostu wynagrodzenia. Czynnikiem decydującym jest również częstotliwość zmian. Na przykład wynagrodzenie pracowników, którzy częściej zmieniali pracę – średnio pięć razy – wzrosło nawet o 46 proc. W niektórych zawodach oferowana jest nawet o 75 proc. wyższa pensja.
Wyższe wynagrodzenie w nowej pracy – jakie czynniki odgrywają ważną rolę?
Konsultanci McKinsey przeanalizowali na potrzeby badania cztery miliony zdepersonalizowanych profili zawodowych z Niemiec, Indii, USA i Wielkiej Brytanii. Przyjrzano się również dziesiątkom tysięcy ogłoszeń o pracę. Dzięki temu analitycy mogli prześledzić ścieżki kariery. Badani zmieniali pracę średnio od dwóch do czterech razy w ciągu dziesięciu lat. Średni wzrost wynagrodzenia wynikający ze zmian ról i miejsc pracy wyniósł zaledwie 5 procent – w badaniu przeprowadzonym przez firmę McKinsey uwzględniono także zmiany wymuszone będące następstwem zwolnień.
Z analizy wynika również, że dla dużych wzrostów płac znaczenie ma odważna zmiana pracy i roli. Ci, którzy przechodzą do innych branż lub przenoszą się na nowe stanowisko, które wymaga nabycia nowych umiejętności, mogą znacznie zyskać pod względem wynagrodzenia. Konsultanci McKinsey używają sformułowania „skill distance”. Chodzi o to, że im większy jest procentowy udział nowo nabytych umiejętności w całym know-how, tym większy jest wzrost wynagrodzenia. Według McKinsey średni „skill distance” wynosił 25 proc. Oznacza to, że przy zmianie pracy nowo nabyte umiejętności stanowią jedną czwartą.
Z powodu cyfryzacji do 2030 roku około 6,5 mln pracowników w Niemczech będzie musiało się w znacznym stopniu przekwalifikować, wielu z nich będzie musiało zmienić pracę
Na podstawie badania „Human capital at work: The value of experience” można stwierdzić, że firmy nie powinny oceniać kandydatów na podstawie aktualnie wykonywanych przez nich zadań.
Angelika Reich z firmy McKinsey wyjaśnia: „Z powodu cyfryzacji do 2030 roku około 6,5 mln pracowników w Niemczech będzie musiało się w znacznym stopniu przekwalifikować, wielu z nich będzie musiało zmienić pracę. Ci, którzy wykażą się odwagą w zdobywaniu nowych umiejętności i opuszczą swoją strefę komfortu, będą mieli dobre perspektywy zawodowe i szansę na solidny wzrost wynagrodzenia.”