Gdy tylko temperatury spadają poniżej 0 stopni Celsjusza, robi się zimno na samą myśl o otwartych oknach. A czy wietrzenie mieszkania w sezonie zimowym jest w ogóle konieczne?
Gdy na zewnątrz jest zimno, na ścianach może tworzyć się pleśń. A zatem jeśli mieszkanie nie będzie wystarczająco ogrzewane i odpowiednio wietrzone, może to być kosztowne zarówno dla właścicieli, jak i dla lokatorów.
Odpowiednie wietrzenie zapobiega powstawaniu pleśni
Wbrew temu, co niektórzy sądzą, w zimie powietrze w pomieszczeniach nie jest bardziej suche z powodu ogrzewania niż chłodne powietrze z zewnątrz. Dzieje się tak dlatego, że ze względu na wysoką temperaturę, powietrze w pomieszczeniach może wchłonąć dużo więcej wilgoci niż chłodne powietrze na zewnątrz. Jest więc znacznie bardziej wilgotne, dlatego należy je regularnie wymieniać poprzez wietrzenie.
Jeśli mieszkanie nie jest odpowiednio wietrzone, wilgoć znajdująca się w powietrzu może skraplać się na zimnych ścianach. Wilgoć osadza się, stwarzając idealne warunki dla rozwoju zarodników pleśni.
Mimo chłodu należy zimą zadbać o prawidłowe wietrzenie
Problem skraplającej się wody dotyczy głównie miejsc o słabej cyrkulacji powietrza, np. za meblami. Tutaj wymiana powietrza jest bardzo ograniczona, dlatego ciepłe powietrze w pomieszczeniach nie dociera do tych miejsc, powodując rozwój pleśni. Można temu zapobiec poprzez regularne wietrzenie.
To, jak często należy codziennie wietrzyć pomieszczenie, zależy od sposobu jego użytkowania. Pokoje, w których spędza się więcej czasu, wymagają regularnego wietrzenia. Obowiązuje zasada: należy krótko wietrzyć pomieszczenie kilka razy dziennie. Idealnie byłoby, gdyby przeciwległe okna były otwarte jednocześnie przez pięć do dziesięciu minut. W ten sposób powstaje przeciąg, dzięki któremu zużyte powietrze jest szybciej wyprowadzane na zewnątrz.
Inicjatywa branżowa Wärme+ radzi, aby jesienią i zimą wietrzyć pomieszczenie przez co najmniej pięć minut co dwie godziny. To wystarczy, aby wymienić całe powietrze w pomieszczeniu. Według programu informacyjnego Zukunft Altbau, w zwykłych pomieszczeniach mieszkalnych wystarcza z reguły krótkie wietrzenie rano, w południe i wieczorem. Natomiast w wilgotnych pomieszczeniach, takich jak kuchnia i łazienka, powinno się to robić częściej.
Nie powinno się uchylać okien na wiele godzin. Nie następuje wówczas wystarczająca wymiana powietrza, a pomieszczenia się wychładzają. Ponowne ich podgrzewanie kosztuje więcej energii.
Jak długo należy wietrzyć mieszkanie w przypadku ujemnych temperatur na zewnątrz?
Trzeba wietrzyć pomieszczenia nawet wtedy, gdy na zewnątrz jest bardzo zimno. Można jednak wówczas skrócić czas otwarcia okien. Firma doradcza co2online zaleca następujące czasy wietrzenia w zależności od pory roku:
- od grudnia do lutego: od 4 do 6 minut
- w marcu: 8 minut
- od kwietnia do października: od 12 do 15 minut
- w listopadzie: od 8 do 10 minut
Czy istnieją przepisy dotyczące wietrzenia i ogrzewania?
Wyżej podane czasy to jednak tylko zalecenia. Nie ma przepisów dotyczących tego, jak często i na jak długo należy otwierać okna. Nie ma takich wytycznych nawet dla lokatorów. W razie sporu najemca musi jednak udowodnić, że dba o odpowiednie ogrzewanie i wietrzenie pomieszczeń. W przeciwnym razie może zostać pociągnięty do odpowiedzialności za powstałą szkodę. Jeśli można dowieść prawidłowego postępowania, najemca ma prawo do obniżki czynszu.
Również właściciele domów powinni zwrócić uwagę na odpowiednio częste wietrzenie i prawidłowe ogrzewanie pomieszczeń – zwłaszcza w nowych budynkach. Jeśli bowiem pojawi się pleśń, w grę może wchodzić wada konstrukcyjna.
Wietrzenie w czasie deszczu, mgły i mrozu
Wietrzyć należy nawet podczas wilgotnej pogody, gdy na zewnątrz panuje mgła lub pada deszcz. Mimo dużej wilgotności powietrza, potrzebna jest wymiana powietrza w pomieszczeniach. Ciepłe powietrze może bowiem zawierać znacznie więcej pary wodnej niż chłodne. W ten sposób poprzez wprowadzanie chłodnego powietrza z zewnątrz zmniejsza się również wilgotność powietrza w pomieszczeniu – wyjaśnia Markus Lau, ekspert techniczny ze stowarzyszenia Deutscher Verband Flüssiggas.
To samo dotyczy przejmująco zimnych dni: nawet w czasie mrozu należy na krótko otworzyć okna kilka razy dziennie. Najlepiej za pomocą higrometru sprawdzić, jaki jest poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu.
Wietrzenie kuchni, łazienki i sypialni
W kuchni i łazience podczas gotowania i brania prysznica powstaje więcej wilgoci niż w innych pomieszczeniach. Należy się jej pozbyć poprzez regularne wietrzenie. Jeśli nie ma okna w łazience, powinno się otworzyć drzwi, a następnie otworzyć okna w pozostałych pokojach. Z kolei sypialnię należy wietrzyć rano, po wstaniu z łóżka.
Należy też pamiętać, że trzeba częściej wietrzyć, jeżeli suszy się pranie lub gdy w mieszkaniu jest dużo roślin. Zaparowane okna to znak, że pomieszczenie nie jest odpowiednio wietrzone.
Czy wietrzyć klatki schodowe i piwnice?
W odniesieniu do klatki schodowej i piwnicy obowiązują te same zalecenia, co dla pomieszczeń mieszkalnych. Często okna na klatce schodowej są na stałe uchylone. Może to prowadzić do szkód spowodowanych przez mróz i deszcz, a ponadto sprzyja rozwojowi pleśni. Co więcej, do mieszkań przenika chłód.
Zima to także idealny czas na wietrzenie piwnic. Bund-Heidelberg zaleca wietrzenie kilka razy dziennie. Zimne powietrze z zewnątrz w trakcie ocieplania się pochłania wilgoć. Następnego dnia następuje wymiana powietrza na świeże, zimne. Może ono wówczas ponownie wchłonąć wilgoć.
Uwaga na okna z podwójnymi szybami
Nowe okna są zazwyczaj bardziej energooszczędne. Z jednej strony zapobiegają stratom ciepła w budynkach dzięki podwójnym lub potrójnym szybom. Z drugiej strony, uszczelnienie zapobiega niekontrolowanej ucieczce ciepłego powietrza z pomieszczenia i napływowi zimnego, jak to bywa w przypadku starych okien. Problem w tym, że trzeba wówczas pamiętać o tym, by znacznie częściej wietrzyć mieszkanie.
Pomocna może być tutaj instalacja wentylacyjna. Dzięki niej następuje wymiana wilgotnego, zużytego powietrza na świeże, zmniejsza się ryzyko wystąpienia pleśni, a dzięki odzyskowi ciepła można zaoszczędzić energię grzewczą. Zgodnie z normą DIN 1946-6 koncepcja wentylacji wręcz musi być przygotowana dla budynków nowych, po całkowitym remoncie lub częściowej modernizacji (wymiana więcej niż 1/3 okien lub w przypadku domów jednorodzinnych uszczelnienie ponad jednej trzeciej powierzchni dachu).
Koszty instalacji wentylacyjnych w domach jednorodzinnych wahają się w zależności od wyposażenia od 2.000 do nawet 15.000 euro. KfW (od Kreditanstalt für Wiederaufbau) – niemiecki państwowy bank rozwoju z siedzibą we Frankfurcie nad Menem – wspiera dotacją instalację systemu wentylacyjnego w mieszkaniu.
Jak prawidłowo wietrzyć mieszkanie latem?
W lecie powinno się wietrzyć tylko we wczesnych godzinach porannych i późnych godzinach wieczornych, kiedy temperatury panujące na zewnątrz i wewnątrz są w dużej mierze wyrównane. Nie należy wietrzyć przez wiele godzin, lepiej robić to częściej, za to krócej.
Źródło: T-online