Pary małżeńskie w Niemczech korzystają z pewnych przywilejów, których nie mają osoby żyjące w związkach nieformalnych. Czasopismo „Finanztest” przyjrzało się im bliżej. Oto jakie względy prawne przemawiają za małżeństwem.
1. Wspólne nazwisko
Małżonkowie mogą nosić wspólne nazwisko, natomiast osoby stanu wolnego – nie. Wspólne nazwisko podkreśla więź między małżonkami, a osoby postronne od razu widzą, że pozostają oni w związku. Jeśli para małżeńska ma dziecko, ono również otrzymuje to samo nazwisko. W przypadku par niebędących w związku małżeńskim dziecko otrzymuje nazwisko tylko jednego z rodziców.
2. Objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym współmałżonka
Osoby zatrudnione w niewielkim wymiarze czasu pracy mogą być zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego swojego współmałżonka, nie ponosząc żadnych kosztów z tego tytułu.
3. Wspólna opieka nad dzieckiem
Rodzicom pozostającym w związku małżeńskim automatycznie przysługuje wspólna opieka nad dzieckiem. Z kolei w przypadku par żyjących bez ślubu prawo do opieki nad dzieckiem ma wyłącznie matka – musi ona złożyć specjalne oświadczenie, aby prawo to przeszło na oboje rodziców. Ponadto partner może adoptować dziecko swojego współmałżonka z poprzedniego związku.
4. Oszczędności podatkowe
Małżeństwa mogą wspólnie rozliczać się z podatku dochodowego (tzw. Ehegattensplitting). Jeśli jeden z partnerów zarabia znacznie więcej niż drugi, może się to bardzo opłacić – czytamy w „Finanztest”. Dochód rozporządzalny par, które zawarły związek małżeński i rozliczają się wspólnie, może być nawet o 10.000 euro wyższy w skali roku. Ponadto, złożenie jednego, wspólnego zeznania podatkowego, to oszczędność czasu.
5. Niższe podatki od spadków i darowizn
A skoro już jesteśmy przy temacie podatków: to, czy zawarto związek małżeński, ma również znaczenie z punktu widzenia podatku od spadków i darowizn. Jeśli małżonkowie obdarowują się nawzajem lub pozostawiają sobie coś w spadku, mogą skorzystać z kwoty wolnej od podatku w wysokości 500.000 euro. Jest to najwyższa możliwa kwota wolna od podatku. W przypadku jej przekroczenia, i tak przewidziano dla małżeństw niższe stawki podatkowe niż dla osób stanu wolnego (7%-30% zamiast 30%-50%, w zależności od kwoty darowizny).
6. Automatyczne dziedziczenie
Małżonkowie są uprawnieni do spadku po śmierci swojego partnera (obok wspólnych dzieci lub – w przypadku osób bezdzietnych – rodziców). W przypadku par, które nie zawarły związku małżeńskiego, pozostały przy życiu partner może odejść z pustymi rękami, jeśli nie został uwzględniony w testamencie.
7. Renta po zmarłym współmałżonku
W przypadku śmierci jednego z małżonków, pod pewnymi warunkami drugi może otrzymać rentę wdowią.
8. Dodatki do wynagrodzenia dla urzędników
Jak podaje „Finanztest”, w niektórych krajach związkowych urzędnicy otrzymują dodatek do pensji, jeśli pozostają w związku małżeńskim.
9. Prawo do informacji o stanie zdrowia
Osobom niezamężnym trudno jest czasem uzyskać informacje w szpitalu, gdy ich partner jest chory lub uległ wypadkowi. W przypadku współmałżonków ten problem nie występuje, ponieważ są oni uznawani za członków rodziny, a ci mają prawo do informacji o stanie zdrowia swoich bliskich.
10. I oczywiście: miłość
Oprócz wszystkich korzyści prawnych i podatkowych nie należy zapominać o głównym powodzie zawarcia małżeństwa: o miłości.
Źródło: www.t-online.de
Istnieją dwa rodzaje miłości:
-za darmo
-za pieniądze
Już dawno odkryto, że za pieniądze wychodzi taniej.
Dlatego wielu niemcow w sandałach bierze tajki lub Ukrainki bo sztojaklassa 3 bardziej się oplaca