Cofnięcie prawa jazdy w Niemczech: wtedy prawo jazdy zabierane jest na zawsze!

  To kara, której kierowcy boją się najbardziej: dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów! W większości przypadków prawo jazdy jest w Niemczech zabierane tylko na kilka miesięcy, ale w poważniejszych przypadkach może to być nawet kilka lat. W skrajnych przypadkach prawo jazdy może zostać zabrane dożywotnio!

  Tom Louven, prawnik specjalizujący się w prawie drogowym w Düsseldorfie, wyjaśnia, kiedy i komu grozi ta surowa kara.

  Kiedy należy oddać prawo jazdy w Niemczech?

  „Zakazy prowadzenia pojazdów są nakładane tylko na okres od jednego do trzech miesięcy”, wyjaśnia prawnik Louven. Tego typu kary są nakładane przykładowo za wykroczenia związane z alkoholem poniżej 1,09 promila, przejeżdżanie przez linie kolejowe pomimo czerwonego światła lub blokowanie korytarza życia.

  Po tym, jak odpowiednia grzywna grzywna staje się prawnie wiążąca, zakaz prowadzenia pojazdów również staje się ważny.

  Osoba, która popełniła wykroczenie po raz pierwszy, ma zazwyczaj cztery miesiące na oddanie prawa jazdy na orzeczony okres. Po upływie okresu zakazu odzyskuje się prawo jazdy i nie trzeba go robić na nowo.

  Cofnięcie prawa jazdy w Niemczech

  W Niemczech prawo jazdy jest zasadniczo wydawane tylko tym, którzy się do tego nadają. „Koncepcja zdatności rozróżnia zdatność fizyczną, psychiczną i charakterologiczną”, wyjaśnia Louven.

  I odwrotnie, oznacza to, że każdemu, kto się nie nadaje, można odebrać prawo jazdy. „Może to mieć miejsce nawet w przypadku jednorazowego zażycia twardych narkotyków”, ostrzega prawnik drogowy z Geblitzt.de.

  Również regularne zażywanie miękkich narkotyków oznacza niezdatność. To samo dotyczy odmowy poddania się badaniom lekarskim, a także uzyskania przekroczenia ilości dozwolonych punktów w Flensburgu.

  Klasyczny przypadek w praktyce: „Jeśli dana osoba osiągnie 8 punktów, a wcześniej została upomniany i ostrzeżona, jej prawo jazdy zostanie cofnięte” – podkreśla prawnik. „Nowe prawo jazdy może zostać wydane najwcześniej po 6 miesiącach”.

  Po popełnieniu wykroczenia

  Niezdatny w tym sensie jest również każdy, kto został skazany na karę grzywny lub pozbawienia wolności w związku z wykroczeniem drogowym. Na przykład w następujących sytuacjach:

  • nielegalnych wyścigach samochodowych
  • stwarzaniu zagrożenia w ruchu drogowym
  • jeździe pod wpływem alkoholu
  • potrącenia i ucieczki po wypadkach z poważnymi obrażeniami lub ofiarami śmiertelnymi

  „Zgodnie z § 69 niemieckiego kodeksu karnego, zazwyczaj skutkuje to również odebraniem prawa jazdy” – podkreśla Louven. Jednocześnie sąd określa, na jak długo zostaje odebrane prawo jazdy. „Dopiero po upływie okresu zawieszenia można wydać nowe prawo jazdy, jeśli zostaną spełnione odpowiednie warunki”. Ustawowy okres conięcia prawa jazdy w Niemczech wynosi od sześciu miesięcy do pięciu lat.

  Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów w Niemczech

  „Zakaz może być również nałożony dożywotnio”, ostrzega prawnik. Mianowicie, jeśli można się spodziewać, że sprawca będzie nadal stwarzał zagrożenie nawet po upływie ustawowego maksymalnego okresu cofnięcia prawa jazdy.

  Szczególnie dotyczy to notorycznych recydywistów, osób poważnie uzależnionych od narkotyków lub alkoholu. Oprócz tego, kara dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów w Niemczech może spotkać osoby, które prowadzą pojazd bez prawa jazdy lub pomimo zakazu, a także tych, które używają samochodów do popełniania przestępstw.

  OPTYMALIZACJA FINANSÓW

  NA START W NIEMCZECH

  POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Dołącz do nas!

  196,777FaniLubię
  25,300ObserwującyObserwuj
  315ObserwującyObserwuj

  Popularne

  10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

  Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

  Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

  Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

  Niemcom grozi wprowadzenie ogólnokrajowego zakazu jazdy na wszystkich drogach w weekendy!

  Ministra transportu w Niemczech Volker Wissing (53, FDP) ostrzegł liderów grup parlamentarnych koalicji, że jeśli ustawa o ochronie klimatu nie zostanie przyjęta, istnieje groźba...

  Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

  Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x