Więcej >>

  Schufa

  Czy w Niemczech wynajmujący musi odnowić popękane fugi w łazience?

  Schufa Niemcy

  Ze względu na panującą wilgoć, szczególnie w łazience silikonowe fugi mogą z czasem ulec zniszczeniu. To może spowodować, iż staną się one nieszczelne, przez co woda może się dostać za wannę lub brodzik prysznicowy. W związku z tym, popękane silikonowe fugi powinny zostać odnowione. Kto jest jednak za to w Niemczech odpowiedzialny? Wynajmujący czy najemca? Tego dowiecie się poniżej!

  Czy w Niemczech wynajmujący musi odnowić popękane fugi w łazience?

  Sąd rejonowy w Berlinie Mitte zdecydował w roku 2017, iż za odnowienie popękanych fug w łazience odpowiada wynajmujący, co wynika z paragrafu 535 ustęp 1 zdanie 2 BGB (kodeks cywilny). Dodatkowo sąd ustanowił, iż klauzula o drobnych naprawach ujęta w umowie najmu, nie znajduje w tym wypadku zastosowania (tak samo zadycodwał również sąd rejonowy w Berlinie Wedding, wyrok z dnia 25.10.2011, sygnatura akt 20 C 191/11). W szczególności jeśli klauzula ta dotyczy wyłącznie drobnych szkód instalacji wodnej, to już sama nazwa ją dyskwalifikuje. Fugi silikonowe nie są bowiem elementem instalacji wodnej. Dodatkowo silikonowe fugi ulegają z czasem pęknięciom, które mogą prowadzić do nieszczelności. W związku z tym, ich stan powinien być kontrolowany co dwa lata, a ich średnią żywotność ocenia się na osiem lat. Dlatego też, nie da się temu zapobiec czyszcząc prysznic po każdym użyciu (Sąd rejonowy Berlin Mitte, wyrok z dnia 29.08.2017, sygnatura akt 5 C 93/16).

  Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Nasza redakcja poleca

  ILS – Institut für Lernsysteme – zamów bezpłatny katalog z wszystkimi kursami oferowanymi przez ILS i zdobądź dodatkowe kwalifikacje na wybranym przez siebie kierunku! Np. 12-miesięczny kurs na opiekuna/-ki osób starszych (Altenbetreuung – Betreuungskraft), język niemiecki w zawodzie (Deutsch im Beruf), programista JAVA (Geprüfte/r Programmierer/in (ILS) – Java), kosmetyczka (Geprüfte/r Kosmetiker/in) i wiele innych!

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x