Czy w Niemczech wynajmujący musi odnowić popękane fugi w łazience?

0
1607

Ze względu na panującą wilgoć, szczególnie w łazience silikonowe fugi mogą z czasem ulec zniszczeniu. To może spowodować, iż staną się one nieszczelne, przez co woda może się dostać za wannę lub brodzik prysznicowy. W związku z tym, popękane silikonowe fugi powinny zostać odnowione. Kto jest jednak za to w Niemczech odpowiedzialny? Wynajmujący czy najemca? Tego dowiecie się poniżej!

Czy w Niemczech wynajmujący musi odnowić popękane fugi w łazience?

Sąd rejonowy w Berlinie Mitte zdecydował w roku 2017, iż za odnowienie popękanych fug w łazience odpowiada wynajmujący, co wynika z paragrafu 535 ustęp 1 zdanie 2 BGB (kodeks cywilny). Dodatkowo sąd ustanowił, iż klauzula o drobnych naprawach ujęta w umowie najmu, nie znajduje w tym wypadku zastosowania (tak samo zadycodwał również sąd rejonowy w Berlinie Wedding, wyrok z dnia 25.10.2011, sygnatura akt 20 C 191/11). W szczególności jeśli klauzula ta dotyczy wyłącznie drobnych szkód instalacji wodnej, to już sama nazwa ją dyskwalifikuje. Fugi silikonowe nie są bowiem elementem instalacji wodnej. Dodatkowo silikonowe fugi ulegają z czasem pęknięciom, które mogą prowadzić do nieszczelności. W związku z tym, ich stan powinien być kontrolowany co dwa lata, a ich średnią żywotność ocenia się na osiem lat. Dlatego też, nie da się temu zapobiec czyszcząc prysznic po każdym użyciu (Sąd rejonowy Berlin Mitte, wyrok z dnia 29.08.2017, sygnatura akt 5 C 93/16).

Wszelkie treści publikowane na dojczland.info są chronione prawem autorskim. Kopiowanie tekstów że strony bez naszej zgody jest surowo wzbronione!

Oferty pracy w Niemczech - sprawdź teraz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz!
Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika