W weekend macie wreszcie czas na powieszenie obrazów lub półek. Czy w niedzielę też jest to możliwe? Czy nie zostanie to uznane za nadmierne natężenie hałasu? Co na ten temat mówią przepisy obowiązujące w Niemczech?
Czy w Niemczech wolno wiercić w niedzielę?
Jeśli wiercicie we własnym, wolnostojącym domu, nie powinno to być problemem samym w sobie – pod warunkiem, że okna i drzwi będą zamknięte, aby hałas nie był słyszalny na zewnątrz. Jeśli natomiast wiercicie w ścianie zewnętrznej lub w ogrodzie, powinniście przestrzegać obowiązujących przepisów dotyczących godzin, w których powinno się zachować ciszę. W dni powszednie są to godziny od 13:00 do 15:00 i od 22:00 do 7:00. W niedziele i święta wiercenie na zewnątrz jest zabronione przez cały dzień.
Z kolei w wynajmowanym mieszkaniu sprawa wygląda inaczej. Tutaj lokatorzy muszą ściśle przestrzegać obowiązujących godzin ciszy. Często są one podane w regulaminie domu. Jeśli nie ma tam informacji na ten temat, obowiązują następujące zasady:
- Od poniedziałku do soboty
dozwolone: od 7:00 do 13:00, od 15:00 do 22:00
zabronione: w godzinach ciszy w porze obiadowej (od 13:00 do 15:00) i w godzinach ciszy nocnej (od 22:00 do 7:00) - Niedziele
dozwolone: nie
zabronione: przez cały dzień - Święta
dozwolone: nie
zabronione: przez cały dzień
Niektórzy wynajmujący lub zarządcy nieruchomości mogą określić inne godziny ciszy. To samo dotyczy gmin i powiatów. Najlepiej sprawdzić, czy rzeczywiście wolno hałasować do godziny 22:00, czy może powinniście odłożyć wiertarkę już wcześniej. Wskazane jest, aby zawsze podczas wiercenia mieć zamknięte okna i drzwi, aby ograniczyć hałas.
A tak na marginesie, jeśli chcecie wywiercić tylko jeden otwór w ścianie lub wbić gwóźdź, aby powiesić obraz, nie powinno to stanowić problemu nawet w niedzielę, o ile nie robicie tego w nocy lub w porze obiadowej.
Czy wolno uderzać młotkiem w niedzielę lub dni świąteczne?
Także prace w domu wymagające użycia młotka powinny odbywać się z uwzględnieniem godzin ciszy określonych w regulaminie domu lub ogólnie obowiązujących przepisów w tym zakresie. Podobnie jak w przypadku wiercenia, są one następujące:
- Od poniedziałku do soboty
dozwolone: od 7:00 do 13:00, od 15:00 do 22:00
zabronione: w godzinach ciszy w porze obiadowej (od 13:00 do 15:00) i w godzinach ciszy nocnej (od 22:00 do 7:00) - Niedziele
dozwolone: nie
zabronione: przez cały dzień - Święta
dozwolone: nie
zabronione: przez cały dzień
Uwaga: niektóre regulaminy domu mogą określać inne godziny ciszy. Na przykład wynajmujący lub zarządca nieruchomości może zastrzec, że należy zachować ciszę już od godziny 20:00 lub że nie ma obowiązku zachowania ciszy w porze obiadowej. Najlepiej jest przejrzeć dokumenty i sprawdzić, kiedy lepiej nie sięgać po młotek, aby nie ryzykować sporu z sąsiadem lub wynajmującym.
Także właściciele domów nie zawsze mogą chwycić za młotek. Jeśli chcecie wykonać jakąś pracę przy użyciu tego narzędzia, to również powinniście przestrzegać wyżej wspomnianych godzin, w których trzeba zachować ciszę. Ponadto należy pamiętać o zamykaniu okien i drzwi, aby hałas nie przeszkadzał osobom na zewnątrz i aby sąsiedzi nie skarżyli się na zakłócanie spokoju.
Za naruszenia grożą kary pieniężne
Jeśli mieszkańcy lub sąsiedzi uznają, że uderzenia młotkiem lub odgłosy wiercenia dochodzące w godzinach, w których powinna być zachowana cisza, są dla nich zbyt uciążliwe, mogą to zgłosić w urzędzie ds. porządku i bezpieczeństwa publicznego (niem. Ordnungsamt) jako wykroczenie. W konsekwencji możecie zostać ukarani grzywną w wysokości do 5 tys. euro, w zależności od natężenia i czasu trwania zakłócenia (§ 117 niemieckiej ustawy o wykroczeniach administracyjnych [Ordnungswidrigkeitengesetz] „Niedopuszczalny hałas” [„Unzulässiger Lärm”]).
Źródło: www.t-online.de
Dlaczego pracujący Auslander w Niemczech nie mają ciszy obiadowej, tylko muszą dymać w pocie czoła i w hałasie? Czy to nie jest rasizm?
Młotkiem nie można hałasować…
A co z ubijaniem kotletow na obiad.
Pozdrawiam.