Banknoty muszą w swoim życiu wiele wytrzymać. To niedbale wpycha się je do kieszeni spodni, to zapomni się o nich i wrzuci do pralki, nie wspominając już o ciągłym przechodzeniu z rąk do rąk – nic dziwnego, że z czasem ulegają one uszkodzeniu.
Ale co to oznacza dla wartości banknotów? Czy nadal można nimi płacić w Niemczech, jeśli są rozdarte, nadpalone, jeśli został na nich umieszczony napis lub jeśli są one uszkodzone w inny sposób?
Czy uszkodzony banknot jest bezwartościowy?
Nie, nie automatycznie. Banknot początkowo zachowuje swoją wartość – bez względu na to, jak wygląda. Jeśli jest on tylko lekko uszkodzony, np. naddarty, można go nadal używać, na przykład bez problemu możecie nim zapłacić w sklepie za zakupy.
Co zrobić w Niemczech, jeśli banknot jest mocno uszkodzony?
Jeśli banknot jest całkowicie rozdarty, wyblakły lub podklejony, nie nadaje się już do transakcji płatniczych. Jego posiadacze mogą wówczas zwrócić się do swojego banku lub kasy oszczędnościowej. Nie są one wprawdzie zobowiązane do wymiany banknotu, ale z reguły chętnie służą pomocą.
Uszkodzone banknoty mogą też zostać wymienione przez Bundesbank, czyli Niemiecki Bank Federalny. Można je przynieść osobiście do oddziału banku centralnego (tutaj dowiecie się, w jakich miastach jest to możliwe) lub wysłać banknoty pocztą do Narodowego Centrum Analiz Bundesbanku (Nationales Analysezentrum der Bundesbank) pod adres: Deutsche Bundesbank, Hegelstraße 65, H 313, 55122 Mainz.
Warto wiedzieć, że w wielu sklepach nadal można płacić banknotami, nawet jeśli nie nadają się już do obiegu. Sprzedawcy zazwyczaj akceptują drobne uszkodzenia i niewielkie napisy. Nie wprowadzają oni wówczas banknotów z powrotem do obiegu, lecz zwracają je do Bundesbanku.
Kiedy wymienia się w Niemczech uszkodzone banknoty?
Warunkiem wymiany jest okazanie ponad połowy banknotu. Ewentualnie można udowodnić, że brakujące części uległy zniszczeniu, np. spaleniu.
Eksperci z Centrum Analiz Bundesbanku wymagają jednak wniosku o wymianę zużytych lub uszkodzonych banknotów (tzw. Erstattungsantrag), który można znaleźć na stronie internetowej Bundesbanku.
Nawet najmniejsze części lub szczątki, takie jak np. popiół, powinny być zapakowane w taki sposób, aby nie uległy jeszcze większemu zniszczeniu. Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku banknotów, które zostały „naprawione”, tzn. podklejone. Należy sprawdzić numer seryjny, aby przekonać się, czy są to rzeczywiście części tego samego banknotu. Tylko wtedy Niemiecki Bank Federalny dokona wymiany.
Jak długo trwa rozpatrywanie wniosku o wymianę zużytych lub uszkodzonych banknotów?
Z reguły trwa to około 6-8 tygodni. Ostatnio jednak proces ten trwał kilka miesięcy, ponieważ Bundesbank otrzymał wyjątkowo dużą liczbę wniosków w związku z klęską powodzi, która miała miejsce latem 2021 roku.
Niemiecki Bank Federalny regularnie dokonuje wymiany uszkodzonych pieniędzy o wartości około 40 mln euro rocznie. W 2021 roku, w samym tylko trzecim kwartale, z powodu klęski powodzi wymienił banknoty o wartości aż 79 milionów euro.
Czy Bundesbank pobiera opłaty za rozpatrzenie wniosku?
Rozpatrzenie wniosku o wymianę zużytych lub uszkodzonych banknotów oraz ewentualna wysyłka nowego banknotu są zazwyczaj bezpłatne. Nie ma też opłat za wymianę banknotów w oddziale Bundesbanku.
Rozpatrywanie wniosku 6- 8 tygodni:))))) A potem podatek od podatku i z 20e trzeba będzie 18 dopłacić