Czy w Niemczech mogę tak po prostu ściąć drzewo we własnym ogrodzie?

  Wiele niemieckich gmin i miast uchwaliło własne rozporządzenia dotyczące ochrony drzew, co może znacznie utrudnić wycinkę drzewa, nawet jeśli chodzi o własną posesję.

  Decydującymi czynnikami są wiek, obwód i wielkość drzew. Na przykład drzewa liściaste i iglaste są często w Niemczech chronione, gdy pień osiągnie obwód od 60 do 80 centymetrów. Z kolei drzewa owocowe zazwyczaj nie są objęte ochroną.

  Jeśli chcecie wyciąć chronione drzewo, ponieważ jest ono chore, grozi przewróceniem lub przeszkadza w prowadzeniu prac budowlanych, musicie uzyskać zezwolenie. W tym celu należy się skontaktować z biurem ochrony środowiska lub przyrody w Waszym mieście/gminie.

  Kiedy sąsiedzi mają prawo głosu w sprawie wycinki drzew?

  Jeżeli drzewo znajduje się bezpośrednio przy granicy z sąsiednią nieruchomością, sąsiad musi wyrazić zgodę na wycinkę drzewa.

  I odwrotnie, można również wystąpić z roszczeniem o usunięcie drzewa na posesji sąsiada, jeśli znajduje się ono zbyt blisko naszej posesji.

  Przy okazji: Odległość graniczna jest określona w odpowiednim prawie landowym. Zazwyczaj wynosi ona od jednego do czterech metrów, mierząc od środka pnia drzewa do linii nieruchomości.

  Jeśli zezwolenie zostanie wydane, zwykle trzeba zasadzić nowe drzewo w innym miejscu jako zastępstwo lub zapłacić gminie pewną sumę pieniędzy.

  Kara za ścięcie w Niemczech drzewa bez pozwolenia

  Uwaga: Zniszczenie lub ścięcie chronionego drzewa bez zezwolenia może w Niemczech drogo kosztować. Można zostać bowiem ukaranym grzywną w wysokości do 50 000 euro! Jeśli chodzi o kilka drzew, to należy się nawet liczyć z grzywną do 100 000 euro!

  Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

  196,777FaniLubię
  24,300ObserwującyObserwuj
  315ObserwującyObserwuj
  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x