Czy najemca ma w Niemczech prawo do zamocowania na balkonie anteny satelitarnej?

    Niektórym najemcom nie wystarcza antena naziemna lub telewizja kablowa. Wielu z nich, szczególnie tych przybyłych z zagranicy, ma potrzebę odbierania rodzimych programów telewizyjnych. W związku z tym, iż ich odbiór jest w Niemczech za pomocą telewizji kablowej lub anteny naziemnej znacznie ograniczony, wiele osób korzysta z anten satelitarnych. Te są najczęściej montowane na balkonach. W ten sposób zewnętrzny wygląd budynku zostaje poniekąd oszpecony, co nie zawsze spotyka się ze zrozumieniem wynajmujących. Zdarza się, iż w takich sytuacjach wynajmujący żądają natychmiastowego usunięcia anteny satelitarnej. Jednak czy ma to pokrycie w niemieckim prawodastwie?

    Czy najemca ma prawo zamontować na balkonie antenę satelitarną?

    Federalny Trybunał Konstytucyjny zdecydował w swojej uchwale z 31.03.2013 (sygnatura akt 1 BvR 1314/11), że generalnie najemcy nie może zostać zakazane umieszczenie anteny satelitarnej na balkonie. Wprawdzie wynajmującemu przysługuje prawo do zachowania pierwotnej formy budynku, z drugiej jednak strony należy uwzględnić konstytucyjne prawo najemcy do korzystania z ogólnie dostępnych źródeł informacji (artykuł 5 ustęp 1 konstytucji). Dotyczy to w szczególności zagranicznych najemców.

    W efekcie sąd musi rozważyć racje obu stron przy uwzględnieniu okoliczności danego przypadku. Dużą rolę odgrywa przy tym ustalenie, czy najemca ma dostęp do alternatywnych źródeł informacji, takich jak np. telewizja kablowa albo internet. Zdaniem sędziów trybunału konstytucyjnego telewizja kablowa jest dla obywateli Niemiec wystarczająca. Trybunał Federalny zdecydował poza tym, iż nie mogą się oni domagać najlepszego możliwego zasięgu (Trybunał Federalny, uchwała z dnia 21.09.2010, sygnatura akt VIII ZR 275/09).

    W przypadku najemcy z zagranicy sytuacja może wyglądać zgoła inaczej. Zasadniczo decydujące będzie, czy poprzez telewizję kablową lub internet zagwarantowany jest wystarczający dostęp do rodzimych stacji telewizyjnych. Należy przy tym uwzględnić, iż nie istnieje prawo do konkretnej liczby programów w języku ojczystym (Trybunał Federacyjny, uchwała z dnia 14.05.2013, sygnatura akt VIII ZR 268/12). Oprócz tego zagraniczny najemca musi wykazać konkretne programy, których nie jest w stanie odbierać (sąd rejonowy w Berlinie, wyrok z dnia 23.07.2012, sygnatura akt 20 C 272/11).

    W następujących przypadkach sądy zabroniły zamocowania anteny satelitarnej na balkonie, mimo obcego pochodzenia najemcy:

    • Obywatel Indii: sąd rejonowy w Frankfurcie nad Menem, wyrok z dnia 27.07.2011, sygnatura akt 33 C 1957/11 (31)
    • Obywatel Grecji: sąd krajowy w Wuppertalu, wyrok z dnia 26.01.2012, sygnatura akt 9 S 28/11
    • Obywatel Ukrainy: sąd krajowy w Berlinie, wyrok z dnia 16.07.2012, sygnatura akt 67 S 507/11
    • Obywatel pochodzenia syryjsko-arabskiego: sąd rejonowy w Monachiu, wyrok z dnia 02.10.2012, sygnatura akt 473 C 12502/12

    Jak wygląda sytuacja w przypadku mieszkań własnościowych?

    Osoby posiadające mieszkanie własnościowe obowiązują te same reguły jak najemców. Również w tej sytuacji decydują okoliczności konkretnego przypadku oraz czy najemca ma możliwość dostępu do informacji z alternatywnych źródeł takich, jak internet lub telewizja kablowa (sąd krajowy w Monachium I, uchwała z dnia 11.07.2005, sygnatura akt 1 T 17467/04).

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Monika

    No i mamy właśnie problem antenowy.Spotykam się pierwszy raz z tak dziwną sytuacją w tym kraju.Mieszkaliśmy w 3 miejscach i w zadnym nie było problemu.Aktualnie od 3 lat wynajmujemy dom w szeregowej zabudowie.Wszyscy najemcy posiadają anteny tureckie(kable idą z okien w strone ogródka).Postawilismy naszą antenę identycznie(tylko łaczylismy Flachbandem,nie wierciliśmy w niczym).Przyszło nam pismo o natychmiastowe usunięcie(po 3latach,mimo wczesniejszych kontroli wokol budynku i ogrodu i braku zastrzeżeń).Na dodatek twierdza,że mogliśmy narobić im szkód w ten sposób i beda kontrolować wszytskie pomieszczenia w całym domu.Jestem zaskoczona, bo sasiedzi nie maja podobnych problemów.Czy ktoś może udzielić nam jakiejś porady?Czy mają prawo do kontroli… Czytaj więcej »

    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x