Więcej

  Czy ciąża upoważnia do bezterminowego wypowiedzenia umowy członkowskiej w klubie fitness/siłowni w Niemczech?

  Wiele osób korzysta z klubów fitness i siłowni, by utrzymać ciało w formie i poprawić sprawność fizyczną. Istnieją jednak sytuacje, w których korzystanie z siłowni czy klubów fitness nie jest wskazane. Jak ma się to w przypadku ciąży? Z perspektywy medycyny nie ma przeciwskazań do uprawiania sportu podczas ciąży. Czy mimo to istnieje możliwość wypowiedzenia członkostwa [Kündigung einer Mitgliedschaft] w klubie fitness lub siłowni z powodu ciąży?

  Czy ciąża upoważnia do natychmiastowego wypowiedzenia umowy członkowskiej w klubie fitness/siłowni?

  Umowa członkowska w klubie fitness czy siłowni to zobowiązanie ciągłe [das Dauerschuldverhältnis] i jak każde zobowiązanie tego typu może zostać wypowiedziane bezterminowo w przypadku istnienia ważnego powodu, § 314 BGB [Bürgerliches Gesetzbuch – kodeks cywilny]. Zdaniem Trybunału Federalnego [der Bundesgerichtshof] również ciąża może być wystarczająco ważnym powodem do bezterminowego wypowiedzenia umowy członkowskiej w klubie fitness (Trybunał Federalny, wyrok z dnia 8.02.2012, sygnatura akt XII ZR 42/10). Sąd krajowy w Koblenz zwrócił ponadto uwagę na fakt, iż kobietom w ciąży należy się zgodnie z Art. 6 ustęp 4 GG [das Grundgesetz – konstytucja] szczególna opieka i ochrona ze strony wspólnoty państwowej (Sąd Krajowy Koblenz, wyrok z dnia 19.12.2013, sygnatura akt 3 O 205/13). Trybunał Federalny potwierdził [bejahen] wprawdzie możliwość bezterminowego wypowiedzenia umowy członkowskiej w klubie fitness/siłowni, jednak nie nazwał konkretnych warunków [die Voraussetzungen] jakie muszą być spełnione by móc bezterminowo wypowiedzieć umowę członkowską.

  Bardziej wymowny jest wyrok Wyższego Sądu Krajowego [das Oberlandesgericht] w Monachium, który musiał zdecydować czy ochrona prawa do bezterminowego wypowiedzenia umowy członkowskiej w klubie fitness może zostać wykluczona przez zapis w ogólnych warunkach handlowych [die Allgemeinen Geschäftsbedingungen], które wskazują w tym miejscu na specjalny program sportowy dla kobiet w ciąży. Wyższy Sąd Krajowy w Monachium uznał ten zapis za niedopuszczalny [unzulässig]. Jego zdaniem nawet odpowiedni program sportowy opracowany specjalnie dla kobiet w ciąży może się okazać nieadekwatny [unzumutbar] (Wyższy Sąd Krajowy Monachium, wyrok z dnia 30.03.1995, sygnatura akt 29 U 4222/94).

  Oprócz tego sąd rejonowy w Monachium zdecydował o możliwości natychmiastowego wypowiedzenia w przypadku ciąży. W tym wypadku nie ma znaczenia opinia lekarska, lecz wyłącznie subjektywne odczucie klientki. Jeśli trening negatywnie wpływa na samopoczucie oraz zdrowie zarówno fizyczne jak i psychiczne, to tym samym dany jest ważny powód do wypowiedzenia umowy (Sąd Rejonowy Monachium, wyrok z dnia 9.06.2010, sygnatura akt 251 C 26718/09).

  Inaczej zdecydował sąd rejonowy w Tettnag. Jego zdaniem w tej sytuacji niemożliwe jest nadzwyczajne wypowiedzenie umowy członkowskiej w klubie fitness, gdyż takie wypowiedzenie zakłada trwałą przeszkodę w treningu (np. nabycie choroby przewlekłej, kalectwo). Ciąża jest natomiast stanem przejściowym i nie stanowi trwałej przeszkody [das Hindernis] w treningu (Sąd Rejonowy Tattenang, wyrok z dnia 6.06.1986, sygnatura akt 3 C 393/86).

  Czy można pauzować umowę członkowską w klubie fitness/siłowni z powodu ciąży?

  Większość klubów fitness i siłowni oferuje możliwość pauzowania umowy członkowskiej na czas trwania ciąży. W tym wypadku należy jednak być ostrożnym, ponieważ niektóre umowy zawierają klauzule, które przedłużają ważność umowy o okres trwania przerwy. Kto na przykład pauzuje umowę na sześć miesięcy, tego umowa przedłuży się o ten okres czasu. Sąd rejonowy w Itzehoe uznał takową klauzulę jako niespodziewaną w w myśl § 305 c BGB i tym samym pozbawioną mocy prawnej [unwirksam]. Przeciętna klientka wychodzi bowiem z założenia, że w przypadku umówienia okresu wolnego będzie zwolniona z obowiązku opłacania składek członkowskich, a umowa pozostanie bez zmian (Sąd Rejonowy Itzehoe, wyrok z dnia 26.11.1999, sygnatura akt 56 C 1402/99).

  Zdaniem sądu rejonowego w Hannowerze prawo do pauzowania umowy szłonkowskiej wyklucza prawo do bezterminowego wypowiedzenia umowy członkowskiej. Dzięki temu jest bowiem zagwarantowana odpowiednia ochrona kobiety w ciąży, która nie musi opłacać w tym okresie składek członkowskich. Właściciel klubu fitness/siłowni może natomiast lepiej zaplanować budżet (Sąd Rejonowy Hannover, wyrok z dnia 28.05.2009, sygnatura akt 568 C 15608/08).

  Sąd rejonowy w Mühldorf am Inn widział to nieco inaczej i zdecydował, iż kobiety w ciąży nie muszą się godzić na pauzowanie umowy członkowskiej, lecz mogą z niej zrezygnować bezterminowo (Sąd Rejonowy Mühldorf am Inn, wyrok z dnia 12.10.2004, sygnatura akt 1 C 832/04).

  Jak widać sądy w Niemczech nie są jednomyślne jeśli chodzi o możliwość bezterminowego wypowiedzenia umowy członkowskiej przez kobiety w ciąży. Jedno jest pewne: w najgorszym przypadku można pauzować umowę członkowską i tym samym zaoszczędzić na opłatach członkowskich podczas trwania ciąży!

  OPTYMALIZACJA FINANSÓW

  NA START W NIEMCZECH

  POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

  2 KOMENTARZE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  2 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Tom

  W MC fit mozna zrobic max 6 miesiecy pause.

  Fitnes Fabric

  Witam , No własnie mnie interesuje ten temat mam do zaplacenia ponad 800 eu za umowe ktora podpisałem. W zeszłym roku podpisałem umowe z Fitnes Fabric ale się wycofałem .Byłem u ortopedy osteroporoza kręgosłupa .Przepisał kranken gimnastyk .Oraz zalecenie że nie mogę podnosic wiecej niz 5 kg .Tak samo rodzinny lekarz dał mi zwolnienie na 3 miesiace ze nie mogę korzystać z siłowni itp. Co w takiej sytuacji ? Ja przekazałem kundigung trenerowi z tego fintes i motywację ,że mam chory kegosłup i mogę mieć operację na przepuklinę kręgosłupa on mnie olał krótko mówiąc .Ja poszedłem z tym do adwokata… Czytaj więcej »

  Dołącz do nas!

  188,272FaniLubię
  14,600ObserwującyObserwuj
  218ObserwującyObserwuj

  Popularne

  Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2023 – Terminy dla wszystkich landów!

  Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

  Mając te choroby przewlekłe, można w Niemczech przejść na emeryturę trzy lata wcześniej – bez potrąceń

  Jeśli jesteście przewlekle chorzy, pod pewnymi warunkami możecie w Niemczech przejść na wcześniejszą emeryturę – bez negatywnych konsekwencji finansowych. Jakie przepisy mają tu zastosowanie...

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

  Terminy wypłat Kindergeld w 2023 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

  Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

  Płaca minimalna w Niemczech 2023 – aktualne kwoty oraz najważniejsze regulacje!

  Od 1 stycznia 2015 roku obowiązuje w Niemczech płaca minimalna (niem. Mindestlohn), która wynosiła wtedy 8,50 euro na godzinę. Regulacja ta ma na celu...
  2
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x