Aplikacje antyradarowe są w Niemczech zabronione!

0
6889

Korzystanie z systemów antyradarowych w samochodzie jest w Niemczech zabronione. Regulacja ta dotyczy również aplikacji na smartfony. Osoby korzystające z tego typu urządzeń, bądź aplikacji zapłacą w Niemczech grzywnę w wysokości 75 euro. Niektóre nawigacje posiadają aplikacje ostrzegające przed radarami. Korzystanie z tych funkcji podlega takiej samej karze, jak w przypadku aplikacji antyradarowych. Jeśli zostaniecie zatem przyłapani na korzystaniu z nawigacji z włączoną funkcją ostrzegania przed radarami, będziecie musieli zapłacić karę. W niektórych przypadkach nawigacja może zostać nawet skonfiskowana.

Tak wynika z wyroku Wyższego Sądu Krajowego w Rostock, sygnatura akt 21 Ss OWi 38/17. Sprawa dotyczyła kierowcy, u którego stwierdzono korzystanie z tego typu aplikacji podczas kontroli policyjnej. Załączony telefon znajdował się w uchwycie na podszybiu. Kierowca otrzymał mandat w wysokości 75 euro. Złożył on jednak apelację argumentując, iż telefon komórkowy nie jest urządzeniem, którego przeznaczeniem miałoby być wskazywanie informacji drogowych, o których to mowa jest w kodeksie ruchu drogowego (Straßenverkehrsordnung, § 23, ustęp 1b).

Sąd był jednak innego zdania i odrzucił apelację. Paragrafy kodeksu ruchu drogowego mówiące o stosowaniu urządzeń antyradarowych, podają je tylko jako przykłady. Wystarczające jest bowiem aktywowanie oprogramowania albo aplikacji, w celu uzyskania informacji o kontrolach radarowych. Kierowca musiał zapłacić mandat.

Co zrobić podczas kontroli policyjnej?

Jeśli podczas kontroli policyjnej zostaniecie złapani na gorącym uczynku, czyli na telefonie będzie włączona tego typu aplikacja, wtedy będziecie się musieli poddać karze. Warto mieć oczy szeroko otwarte i wyłączyć aplikację za wczasu, a najlepiej schować telefon. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem będzie jazda zgodnie z obowiązującymi przepisami, aby korzystanie z aplikacji radarowych nie było konieczne.

Kilka uwag końcowych

Na koniec trzy ciekawostki:

 • Pasażer może mieć włączoną aplikację antyradarową i sprawdzać lokalizacje radarów, lecz nie może informować o nich kierowcy
 • Korzystanie z aplikacji antyradarowych przed rozpoczęciem jazdy (np. na parkingu), w celu zlokalizowania kontroli radarowych na trasie jest legalne
 • Informacje o kontrolach radarowych przekazywane w radio nie łamią prawa, ponieważ nie podaje się w nich dokładnej lokalizacji radaru, a jedynie nazwę ulicy czy rejonu. Pozwala to przypuszczać, że kierowca zachowa odpowiednią prędkość na całym odcinku przejazdu


 • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).


 • Praca w Niemczech

  Dodaj komentarz

  avatar
    Obserwuj  
  Powiadom o