Wielki Piątek jest w całych Niemczech dniem wolnym od pracy. Jest to jedno z najważniejszych świąt w chrześcijaństwie. W tym dniu upamiętniana jest śmierć Jezusa Chrystusa. Jezus został przybity do krzyża i w ten sposób wziął na siebie grzechy ludzkości. Dla chrześcijan jest to więc dzień pokuty, postu i modlitwy. Dlatego Wielki Piątek to także „ciche święto”.
Czy w Wielki Piątek sklepy w Niemczech są otwarte?
Ponieważ Wielki Piątek jest w Niemczech świętem narodowym, sklepy są zamknięte we wszystkich krajach związkowych. Zamknięte są również wszelkie urzędy, a dla ciężarówek obowiązuje na terenie całych Niemiec zakaz jazdy w godzinach od 0.00 do 22.00.
W kioskach, na stacjach benzynowych, w sklepach na stacjach kolejowych, piekarniach, restauracjach i kawiarniach można spodziewać się co najmniej ograniczonych godzin otwarcia.
Więcej w temacie: Wielkanoc 2024: Oto które sklepy będą w Niemczech otwarte w święta wielkanocne!
W Wielki Piątek w Niemczech obowiązuje zakaz organizowania imprez
Wielki Piątek ma być spędzony w ciszy. W związku z tym wNiemczech obowiązuje ogólnokrajowy zakaz organizowania zabaw (niem. Tanzverbot), który w większości przypadków wchodzi w życie od Wielkiego Piątku. Istnieją jednak różnice w zależności od kraju związkowego. Zakaz ten dotyczy również organizowania imprez sportowych.
Ryba w Wielki Piątek – dlaczego w Wielki Piątek nie można jeść mięsa i jak Niemcy próbowali to obejść?
Na pamiątkę Jezusa ukrzyżowanego, w Wielki Piątek rezygnuje się ze spożywania mięsa, a także picia alkoholu.
Mimo to, na przestrzeni wieków pojawiały się w Niemczech podstępne pomysły, jak obejść zakaz dotyczący spożywania mięsa. Przykładowo, w średniowieczu mnisi deklarowali bobry jako zwierzęta rybne (ponieważ żyją w wodzie i z powodu łuskowatych ogonów) i były one następnie spożywane w Wielkanoc.
Jak głosi legenda, również szwabskie „Maultaschen” (podobne do naszych pierogów) zostały wymyślone w celu obejścia zasad postu. Mówi się, że mięso owinięte w ciasto, jest w ten sposób ukryte przed Bogiem. Dlatego potocznie nazywa się je w Niemczech również „Herrgottsbscheißerle” (z niem. Herrgott – Pan Bóg, bescheißen – oszukiwać).