Niemiecka renta z tytułu niezdolności do pracy – kto może ją otrzymać?

    Renta inwalidzka w tym znaczeniu w zasadzie w Niemczech już nie funkcjonuje. Odkąd zniesiono ustawową rentę przysługującą w razie niezdolności do wykonywania zawodu dla wszystkich urodzonych po 31.12.1960, macie jako pracownik tylko prawo do świadczenia nazywanego w Niemczech „Erwerbsminderungsrente” lub „Erwerbsunfähigkeitsrente” (renta z tytułu niezdolności do pracy).

    Prawo do połowy renty z tytułu niezdolności do pracy mają osoby, które mogą pracować w dowolnym zawodzie, więcej niż trzy godziny dziennie, ale mniej niż sześć godzin. Prawo do całej kwoty świadczenia istnieje tylko wtedy, jeśli dowolną działalność zarobkową, zupełnie niezależnie od Waszego wyuczonego zawodu, możecie wykonywać nie dłużej niż trzy godziny dziennie.

    Niemiecka renta z tytułu niezdolności do pracy krok po kroku

    Pierwszym wymogiem aby uzyskać w Niemczech rentę inwalidzką jest, aby osoba, która stara się o taką rentę, nie osiągnęła jeszcze granicy wieku emerytalnego i w ciągu ostatnich przynajmniej pięciu lat płaciła składki na państwowe ubezpieczenie emerytalne. Okres pięciu lat może zostać skrócony, jeśli obniżenie zdolności do pracy zarobkowej nastąpiło na skutek wypadku przy pracy lub poprzez chorobę zawodową.

    Kolejny krok to ćwiczenia rehabilitacyjne i zaświadczenie, że rehabilitacja na pewno nie przyniesie takich rezultatów, aby dana osoba mogła pracować dłużej niż sześć godzin dziennie.

    Lekarz wystawia odpowiednie zaświadczenie, które ubiegając się o rentę składacie w niemieckiej instytucji ubezpieczeniowej (Deutsche Rentenversicherung).

    W ramach urzędowego badania lekarskiego sprawdzany jest stan zdrowia i porównuje się go z oświadczeniem, jakie wystawił dotychczasowy lekarz prowadzący. Wszystkie dokumenty łącznie z wnioskiem o rentę z tytułu niezdolności do pracy wysyłane są do Berlina.

    Jeśli wszystkie dokumenty dotrą już do instytucji ubezpieczeniowej (Deutsche Rentenversicherung), wtedy sprawdzane jest, czy dalsza rehabilitacja miałaby sens. Jeśli nie, na podstawie oświadczeń lekarskich podejmowana jest decyzja, czy możliwa jest działalność zarobkowa w wymiarze wyższym niż trzy godziny dziennie. Jeśli tutaj odpowiedź jest również negatywna, wtedy macie prawo do całej kwoty świadczenia z tytułu niezdolności do pracy.

    Renta z tytułu niezdolności do pracy w Niemczech – zabezpieczenie jest nieodzowne

    Jako pracownik powinniście w ramach analizy swojej sytuacji emerytalnej zorientować się w kwestiach renty i obliczyć jej wysokość. Można to zrobić na dwa sposoby: raz w roku wysyłana jest dokładna informacja na temat rent wraz z wymaganiami, a ponadto wysokość renty z tytułu niezdolności do pracy można wyliczyć przy pomocy internetu.

    Ubezpieczenie od niezdolności do pracy ma sens

    Co roku, ok. 20-25% wszystkich osób czynnych zawodowo musi się wycofać z życia zawodowego ze względu na chorobę jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego.

    Kalkulacja renty na wypadek niezdolności do pracy pokazuje, że jest ona często niewystarczająca, aby utrzymać dotychczasowy standard życia. Wraz z pobieraniem renty rozpoczyna się często tzw. degradacja, czyli utrata pozycji społecznej i finansowej, która może doprowadzić do konieczności pobierania tzw. „Grundsicherung”, czyli zasiłku zapewniającego minimum egzystencji.

    To ryzyko dotyka zwłaszcza młodych pracowników. Istnieje jednak możliwość zwarcia ubezpieczenia na wypadek niezdolności do pracy, które gwarantuje określoną sumę pieniędzy wypłacaną jako rentę. Na poniższej stronie dowiecie się nieco więcej na temat tego ubezpieczenia i macie możliwość porównania ofert:

    Porównywarka niemieckich ubezpieczeń na wypadek niezdolności do pracy!

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    3 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    3 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    MIMI

    witam czy o rente lub czesciowe lub okresowe zwolnienie od pracy moze sie ubiegac osoba chora na depresje

    Blade1985

    Witam, W sierpniu 2016r. postawiono mi diagnozę C20G rak jelita grubego. 8 miesięcy byłem na zwolnieniu i otrzymywałem Krankengeld – w międzyczasie otrzymałem 100% uszczerbku na zdrowiu. Wszystko było dobrze żadnych przerzutów, wróciłem do pracy na 6 miesięcy na pełen etat. Niestety po badaniach kontrolnych stwierdzono plamy na wątrobie. Jestem od sierpnia 2018 znów na zwolnieniu lekarskim i otrzymuję Krankengeld. Osobiście wolałbym być całkowicie zdrowy i przestać ciągle infekować członków rodziny chorobą, ale jeśli będę zmuszony co mam zrobić żeby ubiegać się o rentę z tytułu niezdrolności do pracy przez chorobę nowotworową (jestem z zawodu Glazurnikiem, a w Niemczech przepracowane… Czytaj więcej »

    Matt

    Dysponuje ktoś tłumaczeniem dokumentów V0100 i V0410 ??

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Niemcy: do kiedy pracodawca musi dokonać przelewu wynagrodzenia?

    Jeśli pensja nie wpłynie na konto na czas, może to mieć nieprzyjemne konsekwencje dla pracowników – na przykład dlatego, że nie będą mogli w...
    3
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x