Nowoczesna technologia w służbie bezpieczeństwa – pierwsze moduły AI trafią do policyjnych systemów już latem
Duisburg – Policja w Nadrenii Północnej-Westfalii (NRW) planuje wprowadzenie nowoczesnej infrastruktury opartej na sztucznej inteligencji (AI) do walki z terroryzmem i przestępczością cyfrową. Minister spraw wewnętrznych landu, Herbert Reul, ogłosił, że już latem 2025 roku pierwsze moduły sprzętowe zostaną zintegrowane z policyjną siecią informatyczną.
Nowy etap w cyfrowym zwalczaniu przestępczości
Minister Reul podkreślił, że rosnąca cyfryzacja świata wymaga równie nowoczesnych narzędzi do zwalczania zagrożeń. – Policja musi odpowiadać na cyfrową przestępczość w nowoczesny sposób. W świecie pełnym cyfrowych śladów musimy dotrzymać kroku rzeczywistości. Nie ma już odwrotu od sztucznej inteligencji – oświadczył.
Wspomniał również, że technologia ta już dziś odgrywa kluczową rolę w walce z przestępstwami takimi jak pornografia dziecięca, pomagając szybciej identyfikować sprawców i lepiej chronić ofiary. Teraz te same narzędzia mają wspierać także działania antyterrorystyczne.
Mobilne centrum danych już latem w Kolonii
Mobilne centrum przetwarzania danych, które stanie się trzonem nowej infrastruktury, ma zostać uruchomione w lecie 2025 roku w rejonie Kolonii. Wsparcie techniczne i energetyczne zapewni Komenda Powiatowa Policji w Rhein-Erft-Kreis, która dysponuje odpowiednimi zasobami.
Jeszcze w 2025 roku planowane jest uruchomienie pierwszych aplikacji wykorzystujących AI – będą one wykorzystywane m.in. do analizy dużych zbiorów danych (big data) oraz automatycznego tłumaczenia treści w językach obcych.
Policja NRW jako pionier AI w służbach bezpieczeństwa
– Policja NRW odgrywa pionierską rolę w zakresie sztucznej inteligencji, ale to dopiero początek – dodał Reul. – AI uczy się od podstaw i nieustannie się rozwija. To nie tylko wsparcie w śledztwach, ale także szansa na odciążenie funkcjonariuszy i skupienie się na ich podstawowych zadaniach.
W tworzeniu i wdrażaniu nowej infrastruktury wykorzystane zostaną doświadczenia z tzw. „Innovation Lab” Krajowego Urzędu ds. Centralnych Usług Policyjnych NRW, gdzie od miesięcy rozwijane i testowane są rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji. Ważny wkład wnoszą także praktyczne doświadczenia Krajowego Urzędu Kryminalnego NRW.
Reakcja na zamach terrorystyczny w Solingen
Decyzja o intensyfikacji prac nad wykorzystaniem sztucznej inteligencji w strukturach policyjnych została podjęta w kontekście zamachu terrorystycznego w Solingen, do którego doszło 23 sierpnia 2024 roku. W odpowiedzi rząd landowy przyjął specjalny pakiet bezpieczeństwa, którego celem jest m.in. wspieranie rozwoju AI w działaniach służb oraz usprawnienie wymiany danych między instytucjami.
źródło: bild.de